Sari la conținut
Forum Roportal
Chintesenta

FABRICA MOTORINA BIODIESEL

Postări Recomandate

vand,utilaje,echipamente,instalatie,rafinarie,fabrica,pentru,productia,de,motori
na,bio,diesel, noua,Anglia,marca UK FuelTech,de 9600 litri/zi, cu presa ulei(Ucraina),sau de 19000 litri/zi,fara Presa.Posibilitate preluare leasing sau colaborare cu Asociatie agricola mare. Pret: 50000 Euro. Tel: 0744300366 ; 0248223600 ; 0348415935 (Pitesti)
CE ESTE BIODIESELUL?
Este un biocombustibil (biomotorina), cu caracteristici identice cu ale motorinei, ce se obtine prin transesterificarea uleiurilor vegetale, si poate fi folosit pentru orice motor DIESEL, fara nicio modificare a acestuia, obtinandu-se aceleasi performante, cu acelasi consum. Exceptie fac autovehiculele in al caror sistem de alimentare intra componente din cauciuc natural, insa producatorii acestora mentioneaza pe capacul busonului de alimentare "NOT FOR BIODIESEL"
Poate fi folosit singur, mai ales cand temperatura exterioara este peste 10 grade Celsius, sau combinat in orice proportie cu motorina, cand temperaturile sunt scazute sau negative.
B37J2Y9XQ5M8699JZ5HWBO3UG.jpg
DE CE BIODIESEL?
- Pentru ca este mai ieftin;
- Pentru ca reduce efectul incalzirii globale si al poluarii mediului, intrucat nu contine sulf, emisiile sale de hidrocarbon fiind cu 50% mai reduse decat ale motorinei, iar emisiile de dioxid de carbon sunt neutre;
- Pentru ca este biodegradabil;
- Pentru ca este greu inflamabil, deci mai putin periculos pentru stocare si transport;
- Pentru ca intr-un viitor, nu foarte indepartat, resursele de petrol se vor epuiza.
[/size]WTPU3S7N35JWU9NCK76KP6F3L.jpgHYLJ23RZ26QJL9P78W2POADOR.jpgSCE8Y376KT6DTOBLXX69GCB0O.jpgB37J2Y9XQ5M8699JZ5HWBO3UG.jpg

PREZENTARE_FIRMA.doc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din ce tip de uleiuri vegetale se obtine? Vad ca ai postat poze cu floarea-soarelui. Numai din floarea-soarelui sau si din ulei de rapita? Daca poti sa dai cateva amanunte referitor la productie: raportul intre cantitatea ulei(plante)/produs finit . Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din ce tip de uleiuri vegetale se obtine? Vad ca ai postat poze cu floarea-soarelui. Numai din floarea-soarelui sau si din ulei de rapita? Daca poti sa dai cateva amanunte referitor la productie: raportul intre cantitatea ulei(plante)/produs finit . Multumesc

Biodieselul sau motorina ecologica se poate obtine din orice tip de ulei vegetal si din grasimi animale. Procentul de extractie a uleiului din semintele oleaginoaselor difera de la planta la planta si este cuprins intre 27% si 35%. In instalatiile de productie biocombustibili biodiesel, bilantul de materiale suna cam asa: se proceseaza 400 litri de ulei vegetal la o sarja si pentru inceperea procesului de transesterificare, e nevoie de temperatura, presiune si cateva ingrediente, obtinandu-se tot 400 litri de biocarburant biodiesel si intre 40 si 70 kg de glicerol. Am atasat si foto cu presa de ulei!. AU REVOIR

post-99576-1202958316_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vand par pentru a-l omori in bataie pe asta cu fabrica lui de motorina biodiesel, pentru ca din cauza lui ma arde la buzunar cand cumpar ulei, zahar sau paine. :flowers: Glumeam. Acuma serios.. nu stiu cat de etica este afacerea asta a ta si cat de profitabila avand in vedere pretul petrolului in momentul de fata..

 

P.S. DE CE NU BIODIESEL? pentru ca in viitor, chiar daca tot petrolul din lume s-ar termina, voi prefera sa am ceva pe masa la cina decat sa ma plimb cu masina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vand par pentru a-l omori in bataie pe asta cu fabrica lui de motorina biodiesel, pentru ca din cauza lui ma arde la buzunar cand cumpar ulei, zahar sau paine. :flowers: Glumeam. Acuma serios.. nu stiu cat de etica este afacerea asta a ta si cat de profitabila avand in vedere pretul petrolului in momentul de fata..

DE CE NU BIODIESEL? pentru ca in viitor, chiar daca tot petrolul din lume s-ar termina, voi prefera sa am ceva pe masa la cina decat sa ma plimb cu masina.

 

Daca ai fi vizitat site-ul meu, ai fi inteles mai multe despre motorina ecologica biodiesel. Pentru asta n-ai avut timp, dar sa scrii pe forum, ai gasit !!!. Pentru ca tu sa poti cumpara paine, zahar sau orice alt produs, acesta trebuie adus de la fabrica producatoare la magazinul de la care tu il vei cumpara. De asemenea, producatorii folosesc niste materii prime la fabricarea produselor, care e nevoie sa fie transportate pana la locul procesarii. Transportul nu poate fi exclus niciodata din viata noastra. Concluzia: Nu plimbarea ta cu masina e importanta, caci o poti face si cu... peojos-ul. Daca te-ai gandi ca la noi au fost defrisate padurile si ca prin folosirea biocarburantilor se reduce poluarea mediului cu 50% si implicit incalzirea globala, poate ai vedea lucrurile altfel !.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cam cati litri de motorina se consuma de obicei pentru obtinerea unui litru de biodiesel? :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multi zic despre biodiesel ca o vrajeala si ideea va cadea destul de repede, nu stiu cum exact dar biodieselul polueaza l-a fel de mult ca dieselul. Va zic nu stiu exact dar asa am auzit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multi zic despre biodiesel ca o vrajeala si ideea va cadea destul de repede, nu stiu cum exact dar biodieselul polueaza l-a fel de mult ca dieselul. Va zic nu stiu exact dar asa am auzit.

 

Multi zic despre biodiesel ca o vrajeala si ideea va cadea destul de repede, nu stiu cum exact dar biodieselul polueaza l-a fel de mult ca dieselul. Va zic nu stiu exact dar asa am auzit.

 

Multi spun, putin cunosc iar restul vor sa para mai destepti decat ceilalti ... Fratiilor inainte de a face atatea comenturi, alimentaiva cu biodiesel si trageti o fuga la orice staite de ITP acreditata si faceti un test ... dup acare reveniti si cati comenturi si mirativa pana nu mai puteti ..sau invatati chimie ... ;) fara suparare ..

 

nu de mult timp am ajuns la acest biodiesel.. am un mercedes E200/2004 ..filtru de particule ....vreau sa spun ca sunt foarte mutumit de acest biodiesel .. singura problema e ca de unde il procur ..il produce doar pt profit, nu si pt uz, dar asta nu e o mare problema`` cred ca nu e procesat sau combinat la nivelul cerut ..

Editat de Gaby28

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×