Sari la conținut
Forum Roportal
DSpawn

Cheile Nerei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Totzi cei care au fost pe Cheile Nerei va rog impartasitzi experientza si cu ceilalltzi !

Apropo avetzi careva o harta turistica a zonei Cheile Nerei ? Eu vreau sa plec pe la jumatea lunii iulie pe chei si mi-ar prinde bine o harta si pe net nu am gasit nimik.

 

 

Salut!

 

Am fost si eu pe acolo de cateva ori dar se pare ca am descoperit forumul asta prea tarziu... sau poate nu.

Sa iti spun drept sunt sigur ca mai vrei sa mergi pe "chei" eu asa le spun desi am fost pe mai multe "chei de ape" dar astea imi sunt la suflet. Probabil ca si tu te-ai indragostit oarecum de zona, ca foarte multi altii. Eu de ex. cred ca as inebuni daca nu as merge anual pe chei; anul trecut am fost de patru ori (de doua ori cu barca) o data cu gaska la "iuresh" si o data la catarari.

Ai vizitat Beiul? Beiul Sec? cascadele Beiusnitei (2)? micile chei ale Susarei cu o cascada de 24m? (sunt obiective destul de valoroase) daca nu ...merita sa mai mergi cel putin odata; daca le-ai vazut deja ...ai vazut podul natural? traseele de rifting de pe Valea Rea? belvederea Valea Rea ? belvederea Lacul Dracului? belvederea Crucea Otmanului? avenul Cutezatorilor? pestera Dubova, Boilor, La Gauri, etc? daca nu... merita sa mai mergi o data.... si mai sunt.... de ex. activitati ca: sarituri in Lacul Dracului de sus de pe cupola (cca. 20m adica etaj 7 de bloc turn :D ), pescuitul cu "mana la radacina" sau printre stanci, pescuitul si mancatul de raci, o tura Sopotu' Nou - Sasca Montana cu barca (dupa vreo doua saptamani de ploaie dureaza - 3 ore) o sa mai vrei sa faci una imediat dupa, dar ... scade apa si odata cu ea fun'u (dai la rame de iti ies ochii sau faci vreo - 8 ore) apropos ... din barca vezi o cu totul alta fata a cheilor , mult mai frumoasa decat de pe poteca + adrenalina la maxim..... daca esti fan speo sau catarari ai destule pesteri virgine si trasee .

Am scris toate astea cu o asa o intarziere in speranta ca in timp mai dau si altii pe google sau eu stiu unde un find pe Cheile Nerei ca mine si poate le insuflu dorinta de a vedea aceasta zona superba.

In '90 ai mei au luat o casa in S.M. si din 1994 (aveam vreo 13ani) cand am fost prima data si pana in 2005 am fost deja de cel putin 30 de ori (la pas in general) si am dus cu mine cel putin 50 de persoane diferite pe cheile Nerei si prin imprejurimi , cunosc fiecare "ungher", poteca , scurtatura , stanca , izvor , rau, ramu....... domunu, domnu, halatu!! Cat e halatu'? :tongue: ...... ei bine, de aia oricine este curios sa afle ceva sau vrea un sfat despre Cheile Nerei il dau bucuros.

 

Poti sa te uiti peste poze...................................................cu iedutzu la plimbare....................

 

 

 

 

 

 

post-17674-1136922964_thumb.jpgpost-17674-1136923020_thumb.jpgpost-17674-1136923057_thumb.jpgpost-17674-1136923154_thumb.jpg

 

poze in aval de podul Bei (Damian)

 

 

post-17674-1136923230_thumb.jpgpost-17674-1136923324_thumb.jpgpost-17674-1136923340_thumb.jpgpost-17674-1136923365_thumb.jpg

 

poze in zona lacului

 

 

post-17674-1136923365_thumb.jpgpost-17674-1136923548_thumb.jpgpost-17674-1136923572_thumb.jpgpost-17674-1136923681_thumb.jpg

 

poze in zona Valea Rea

 

 

 

post-17674-1136923791_thumb.jpgpost-17674-1136923809_thumb.jpgpost-17674-1136923835_thumb.jpgpost-17674-1136923852_thumb.jpg

 

cascade pe Bei

 

aveam si un filmulet misto cu sarituri de la inaltime dar nu pot sa il urc.... daca e cineva curios.... mail me

post-17674-1136923622_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am ramas impresionat de cate ai vizitat pe Cheile Nerei...

Sincer si eu m-am indragostit de ele...

Am fost doar de 2 ori pe chei dar doar o data le-am traversat...

Chiar ati sarit in Lacul Dracului ? Sunt curios de filmuletu ala...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cam la doua .. trei patru zile dupa ce trece o viitura ca asta din 2004 ...(nu cumva alea mai oldies) merita sa mergi cu barca pe Nera - Cheile Nerei.

 

 

 

post-17674-1137006985_thumb.jpg inundatie in 1910 podul din sasca m e undeva sub apa .. prin mijlocul pozei

 

 

 

 

post-17674-1137007037_thumb.jpg venim in timp ... 1978

 

 

post-17674-1137007120_thumb.jpg anul trecut o viitura cam de 3-4 m a doua zi apa a scazut vreo 2 m si am tras o tura cu barca... bineintzeles ca nu am aparat foto subacvatic sa prezint poze din barca

 

acum o faza misto....

 

 

 

post-17674-1137007240_thumb.jpg dupa 3 -4 ore --------- post-17674-1137007302_thumb.jpg

 

 

 

nera intr-o zi normala

post-17674-1137008083_thumb.jpg

Editat de archace

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O mica jungla luxurianta dezvaluie aceste Chei ale Nerei cand le bati cu pasul...probabil ca din cauza influentelor submediteraniene. Pe o portiune de vreo 300 de metrii aproape de confluenta Nerei cu paraul Bei , ramai stupefiat :o in timp ce traversezi un adevarat 'Jurassic Park' floral ... ferigi 'arborescente' 2-3 m inaltime ,liane adevarate si tot felul de plante ciudate. Iar cand treci una din cele cel putin 6 punti suspendate peste Nera parca revezi faze din filmele Hollywood -iene.

 

 

podete peste Nera

 

post-17674-1137766422_thumb.jpgpost-17674-1137766542_thumb.jpg

 

pod natural peste un torent

 

post-17674-1137766611_thumb.jpg

 

animalute

 

post-17674-1137766733_thumb.jpgpost-17674-1137767030_thumb.jpg

 

lacul Ochiul Beiului

 

post-17674-1137767084_thumb.jpg

 

surplomba la ~25m deasupra Nerei

 

post-17674-1137767182_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-ar interesa Cheile Nerei pt. vara 2006, si mi-ar trebui cateva informatii pt ca nu am mai fost niciodata.

Cu ajutorul unei barci gonflabile de 2 persoane m-am gandit sa parcurg urmatorul traseu:

1. Sasca Montana - campare la cantonul Damian;

2. Cantonul Damian - campare la Dristie (mers cu bagajele in spate pe carare)

3. Dristie - Podul Beului - Sasca Romana (traseu facut pe rau cu barca)

 

Ce parere aveti, e posibil ca lungime/ dificultate?

Merci

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este cel mai frumos loc din tara dupa parerea mea.Insa daca mergi fara masina este destul de greu de ajuns pe acolo.

Ca sa nu ma repet va dau o adresa sa.mi cititi jurnalul meu din Chei.

 

http://alpinet.org/main/articole/show_ro_t...ei_id_1113.html

 

Am mai fost acolo si in 2005 pe 1 octombrie si a fost extraordinar.Sper sa reusesc si anu acesta sa merg in septembrie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este cel mai frumos loc din tara dupa parerea mea.Insa daca mergi fara masina este destul de greu de ajuns pe acolo.

Ca sa nu ma repet va dau o adresa sa.mi cititi jurnalul meu din Chei.

 

http://alpinet.org/main/articole/show_ro_t...ei_id_1113.html

 

Am mai fost acolo si in 2005 pe 1 octombrie si a fost extraordinar.Sper sa reusesc si anu acesta sa merg in septembrie.

 

 

Care stie, un loc de cazare ieftin la sasaca montana, vrem sa mergem vreo 10-11 persoane

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua natiune.

 

Eu in fiecare an in perioada asta plec in drumetie cu prietena si eventual alte perechi prin muntii patriei. Eu sunt din Craiova si pana acum am punctat obiective cam "comerciale" : Transfagarasan, statiunile de pe valea Oltului inclusiv partea dinspre Voineasa, zona Herculane, Straja, Ranca, Sibiu ( Paltinis ), Sighisoara, Valea Prahovei etc.

 

M-a cam luat de cap zona asta dupa ce am citit pe aici asa ca cel mai probabil anul asta o sa fie CHEILE NEREI. O sa mergem cu masina ( un Audi A4 ). Nu vreau sa o rup pe drumuri prea rele si mai mentionez ca nu suntem cu cortul si sedera va fi de 3-4 zile. Din ce m-am documentat, cel mai bun traseu este : Orsova, Herculane, Bozovici, Anina, Oravita, Sasca Montana.

 

Ce m-ar interesa in mod special :

1. Cazarea - pana acum cred ca o sa optam pentru Pensiunea Cheile Nerei pentru ca mi s-a parut cea mai buna din cele 3-4 enumerate si aici si pe net. Daca aveti alte variante va rog sa le spuneti.

2. Trasee de facut : trebuie sa putem sa ne deplasam cu masina cat se poate si pe jos bineinteles, insa sa ajungem la cabana seara.

 

Cel mai probabil o sa fim 2 perechi, noi baietii, amandoi fotografi probabil o sa avem ce poza. Interesul meu e sa imi spuneti cam ce se poate vedea astfel incat sa ajungem la cabana seara. Pentru a vedea cam tot ce trebuie e neaparat nevoie sa fim cu corturile sau se poate merge in fiecare zi in alte parte si sa acoperim ce merita vazut ?

 

Multumesc mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×