Sari la conținut
Forum Roportal
DSpawn

Cheile Nerei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Toti cei care au fost pe Cheile Nerei va rog impartasiti experienta si cu ceilallti !

Apropo aveti careva o harta turistica a zonei Cheile Nerei ? Eu vreau sa plec pe la jumatea lunii iulie pe chei si mi-ar prinde bine o harta si pe net nu am gasit nimica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E am fost eu intre timp pe chei si vreau sa spun ca a fost pur si simplu superb!Cheile sunt foarte frumoase si merita parcurse.Traseul este accesibil pentru oricine, pentru unii chiar prea usor (pentru mine de exemplu). Singura parte mai nasoala este accea ca intr-o anumita portiune a traseului nu este loc de campare decat dupa 6 ore de mers (te vor durea umerii binisor daca ai ruxac si nu esti obisnuit), inre Lacul Dracului si cantonul Damian, unde adevarata frumusete a cheilor isi arata fata.

 

Obiectivele turistice de pe chei:

Moara Untan, o mica moara de apa care functioneaza pe o tehnologie veche de sute de ani

post-5464-1122911896_thumb.jpg

post-5464-1122911974_thumb.jpg

 

Lacul Dracului, cel mai mare lac carstic din tara cu o adancime de 9 metri si diametrul de aproximativ 20 m

post-5464-1122912033_thumb.jpg

Legenda lacului:

Un pastor isi pastea caprele pe pajistea de langa lacul Dracului, la un moment dat apare un omelet mic (dracul) care il provoaca pe pastor sa-i friga un peste fara sa se indoaie. Pastorul accepta provocarea cu conditia ca dracul sa-i friga un cap de tap fara sa ranjeasca.Accepta si dracul provocarea. Pastorul ia un peste, infige un bat in el si il frige fara sa se indoaie. Dracul ia si el un cap de tap il leaga el, dar cand il pune la prajit botul tapului isi arata dintii. De ciuda dracul sa-a aruncat in lac.

 

Pestera Boilor cu o adnacime de 126 m

post-5464-1122912953_thumb.jpg

Traseul te duce prin mai multe surplombe crestate in stanca

post-5464-1122913095_thumb.jpg

post-5464-1122913168_thumb.jpg

post-5464-1122913216_thumb.jpg

 

Si zona numita "La Tunele"

post-5464-1122913380_thumb.jpg

post-5464-1122913440_thumb.jpg

post-5464-1122913530_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E o zona superba din cate vad eu in poze, dar ai uitat sa dai detalii despre modul in care se poate ajunge acolo ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E o zona superba din cate vad eu in poze, dar ai uitat sa dai detalii despre modul in care se poate ajunge acolo ...

[snapbacca]58097[/snapbacca]

Parcul Naţional Cheile Nerei - Beuşniţa ocupă zona sudică a Munţilor Aninei şi partea nordică a Munţilor Locvei, ocup

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu poti te rog sa imi dai mai multe detalii ca si eu sunt din Timisoara si vreau sa merg . Ma intereseaza mai mult transportul . Cu care tren ai mers ? La ce ora sunt sunt autobuzele ?  As vrea daca se poate sa nu stau mai mult de 2 zile deci vreau sa ajung acolo cat mai devreme posibil .

[snapbacca]59030[/snapbacca]

 

Sunt autobuze care fac curse zilnic autogari.ro

Cel mai bine este sa mergi la autogara pana in ora 11 jumate sa vb cu soferii. De obicei trebuie sa schimbi in Bozovici. Pretul este in jur de 150000 lei dus si intors tot pe acolo. Depinde de unde te intorci. Daca strabati cheile si te intorci din Sasca Montana o sa-ti iasa mai ieftin. Din Sasca sunt tipi care fac curse cu masina pana in Oravita, sau autobuz, si din Oravita poti lua trenul sau autobuzul pana la Timisoara.

Daca ajungi pe chei fa si cheile Beusnitei ca merita. Se pot face intro zii dus-intors.

Daca mai ai intrebari iti stau la dispozitie. :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O zona super-tare. Merita vazuta, mers cu barca, etc. Delta Nerei m-a impresionat cel mai mult. Ar fi pacat daca zona s-ar transforma intr-un fel de Valea Prahovei. Nu ar fi OK. Merita vazuta macar o data.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×