Sari la conținut
Forum Roportal
AnMar

Oare vointa unora e cu adevarat vointa divina?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Suntem de multe ori tentati unii dintre noi sa impunem celorlalti un anumit fel de a gandi indiferent ca e vorba de credinta,de principii de viata,de caile ce trebuie urmate.Oare nu e o incalcare a dreptului fiecaruia de a-si urma calea de a-si hotari singur ce si cum trebuie sa actioneze?Oare nu calcam prea adanc in intimitatea celuilalt?

 

"Foarte multi oameni considera propria lor vointa ca fiind vointa divina!O idee, o dorinta ii strabate, o convingere ii proiecteaza intr-o anumita directie,si iata cum ei sunt convinsi ca executa voia Domnului!Ca si cum acest lucru ar fi atat de simplu!Ca si cum Dumnezeu ar fi fost obligat sa se adreseze tuturor acestor instrumente imperfecte pentru a le aduce la cunostinta vointa Sa!Pentru a cunoaste vointa Domnului si pentru a deveni instrumentul acestei vointe,trebuie sa lucrati fara odihna ca sa scapati de slabiciunile si de limitele voastre.Fiindca omul nu poate intra in legatura decat cu entitatile,cu acei curenti care corespund cu ceea ce poarta in sine.Si astfel multi oameni,care isi inchipuie ca indeplinesc vointa Domnului,se pun in realitate in slujba entitatilor intunecate."(Omraam M.Aivanhov)

 

Ma gandesc aici si la acel nemernic de asa-zis preot care i-a hotarat soarta bietei tinere maicute si la toti cei care folosesc cuvinte grele impotriva celorlalti doar pentru ca nu sunt de acord si mai ales nu cunosc viata celor de langa ei si nici nu-i intereseaza.Culmea e ca se ascund dupa varsta,infantilism si alte nimicnicii numai ca sa primeasca libertatea de a ponegri spre satisfactia propriului orgoliu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca viata ar fi asa de simpla precum unii dintre noi o doresc, atunci ne-am lasa condusi de simpla dorinta a unuia sau a altuia, convinsi fiind ca ceea ce ei spun este vointa divina.

Dar cum fiecare dintre noi suntem dominati de propriul ego atunci nu inteleg cum se poate ajunge la asemenea cazuri de o cruzime feroce.

Singura explicatie ar fi data, banal, de o zicala veche din strabuni: "Cine se-aseamana se-aduna!".

Insa este dureros sa vedem cum toti dezechilibratii ajung sa fie lideri de opinie ascunzandu-se dupa un paravan divin, in acest caz, pentru a-si motiva propriile orori.

Cazuri de acest gen sa-au mai intalnit pe plaiurile mioritice si asta nu de mult... Va amintiti de premaretul Guru Bivolaru? Oare nu era tot un caz de acest gen?

Marea majoritate a oamenilor este predispusa sa-si creeze idoli!

Uitati-va la americani ... Este un exemplu clar de popor care nu poate exista fara idoli. Isi gasesc idolii in orice domeniu. Exemplele ar fi de prisos pentru ca sunt cunoscute de toata lumea.

De aici si pana la nebunie este un singur pas.

Oare ne indreptam spre acelasi orizont?

Oameni ca acestia vor exista totdeauna ... Adepti ai lor la fel.

Solutia?

Sincer?

HABAR N-AM.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De multe ori, parintii (naturali sau spiriturli) impun cu buna credinta o anumita atitudine gresita fiilor lor. Nu se ajunge in toate cazurile la un deznodamant tragic, dar nu inseamna ca este mai usor sa traiesti dominat de altcineva, dacat sa mori din cauza lui.

Fiecare caz in parte trebuie discutat separat. Nu exista retete universale.

 

Putem insa sa ne gandim la cum sa evitam personal astfel de greseli.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate ai dreptate, AnMar.

Exista foarte multi care isi inchipuie ca stiu ceea ce e mai bine pentru tine si incearca sa iti bage pe gat cu forta ideile lor. Sau mai sunt cei care iti judeca o anumita fapta sau un anumit gest fara sa te cunoasca si fara sa stie circumstantele in care tu ai comis aceasta fapta.

 

 

Cred ca fiecare dintre noi ar trebui sa incerce sa isi foloseasca mai mult judecata proprie si sa tina cont mai putin de ce zice lumea.

 

Iar cei care le stiu pe toate si le judeca pe toate ar trebui sa se concentreze mai intai asupra propriei persoane. Sunt convinsa ca ar descoperi multe de imbunatatit acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu una m-am invatat sa relatez pur si simplu realitatea traita si sa povestesc ce am facut ca sa ma descurc.Cel sau cei care ma asculta filtreaza prin propriul lor sistem de gandire ceea ce spun si iau ceea ce cred ca se potriveste cu propria situatie.Nu impun nimic si am avut surpriza placuta ca adolescenti deprimati sa-si ridice mai repede decat ma asteptam fruntea sus si sa alunge starea rea in care se aflau.Nu numai aici pe forumul-acasa,Roportal dar si pe alte forumuri de discutii si in viata de zi cu zi .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu exista "bine" impus.

cand "binele" este impus, el inceteaza sa mai fie "bine".

 

abuzuri precum cruciadele sau inchizitia sa-au nascut din convingerea ca NOI stim ce e mai bine pentru CEILALTI, asa ca daca ei nu vor sa faca alegerile corecte le facem noi pentru ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii slabi sunt usor de manipulat, la fel si cei care nu au incredere suficienta in ei!

In societatea umana (din cele mai vechi timpuri) exista acele modele demne de urmat: cel de bine, de frumos etc iar fiecare individ apreciaza si incearca sa se identifice cu modelul respectiv!

Cel care urmeaza strict un model , o idee, ar trebui sa stie ca acestea sunt idealuri iar idealurile nu pot fi atinse cu atat mai putin impuse...! Suntem toti diferiti si nu reactionam la fel in fata aceluiasi stimul!

Cei care profita de cei mai slabi(chiar fara voie) ii consider perfizi sau prosti dupa caz!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Suntem de multe ori tentati unii dintre noi sa impunem celorlalti un anumit fel de a gandi indiferent ca e vorba de credinta,de principii de viata,de caile ce trebuie urmate.Oare nu e o incalcare a dreptului fiecaruia de a-si urma calea de a-si hotari singur ce si cum trebuie sa actioneze?Oare nu calcam prea adanc in intimitatea celuilalt?

 

"Foarte multi oameni considera propria lor vointa ca fiind vointa divina!O idee, o dorinta ii strabate, o convingere ii proiecteaza intr-o anumita directie,si iata cum ei sunt convinsi ca executa voia Domnului!Ca si cum acest lucru ar fi atat de simplu!Ca si cum Dumnezeu ar fi fost obligat sa se adreseze tuturor acestor instrumente imperfecte pentru a le aduce la cunostinta vointa Sa!Pentru a cunoaste vointa Domnului si pentru a deveni instrumentul acestei vointe,trebuie sa lucrati fara odihna ca sa scapati de slabiciunile si de limitele voastre.Fiindca omul nu poate intra in legatura decat cu entitatile,cu acei curenti care corespund cu ceea ce poarta in sine.Si astfel multi oameni,care isi inchipuie ca indeplinesc vointa Domnului,se pun in realitate in slujba entitatilor intunecate."(Omraam M.Aivanhov)

 

Ma gandesc aici si la acel nemernic de asa-zis preot care i-a hotarat soarta bietei tinere maicute si la toti cei care folosesc cuvinte grele impotriva celorlalti doar pentru ca nu sunt de acord si mai ales nu cunosc viata celor de langa ei si nici nu-i intereseaza.Culmea e ca se ascund dupa varsta,infantilism si alte nimicnicii numai ca sa primeasca libertatea de a ponegri spre satisfactia propriului orgoliu.

...hmm,intodeauna fanatismul religios, duce la extremism -ca ,componenta sociala!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×