Sari la conținut
Forum Roportal
mikininam

Core2Duo sau Turion64X2?

Postări Recomandate

Sint in dilema...de citeva zile tot studiez problema...pe ce platforma sa merg,ce procesor sa aleg,cita memorie,ce configuratie...Pentru un procesor de 2GHz,am de ales,la aceiasi bani intre un laptop de 12" Intel Core2Duo,cu memorie de 1Gb si cu video integrat SAU un Turion 64 X2 (tot dual core) insa cu memorie de 2Gb si placa ATI separata pe PCI...

In rest cam aceeasi dotare...Nu ma intereseaza foarte mult autonomia peste 3 ore.NU este pentru jocuri...ideea e ca daca tot iau unul sa-l iau pentru un timp mai indelungat.

Neaparat Fujitsu Siemens (imi place marca)...miine ma duc sa iau...daca primesc vreo sugestie e foarte bine,daca nu...asta este,sper sa fie cu noroc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cazul in care configuratia AMD are 2GB memorie si placa video dedicata cu 256Mb iar Intel doar 1Gb si nu poate fi marita...tot core2duo? Si AMD este pe laptop de 15,4" ,asta nu am amintit...

AMD are SO preinstalat pe 32 biti...

Editat de mikininam

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In cazul in care configuratia AMD are 2GB memorie si placa video dedicata cu 256Mb iar Intel doar 1Gb si nu poate fi marita...tot core2duo? Si AMD este pe laptop de 15,4" ,asta nu am amintit...

AMD are SO preinstalat pe 32 biti...

 

Depinde ce vrei sa faci cu el. Un laptop pentru jocurile actuale costa mult si asta nu datorita procesorului ci placii video iar ceea ce se vinde la oferte pe la 26 de mil e prea slab (ma refer la acerurile cu 8600 mobile).

Daca laptopul pe AMD are gforce 8600 mobile merita desi ruleaza greu crysis sau alte jocuri de top. Un Gforce 8600 Gainward cu memorii de 1800 MHz pt desktop e aproape dublu ca putere fata de un 8600 mobile (scor 3dmark 06 6000 la 3600).

Daca ar fi desktop categoric un E2200 la 3 mil bate orice X2 4xxx sau 5xxx cu un pic de overclocking.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A spus ca nu-i trebuie pentru jocuri, asa ca partea cu placa video iese din analiza.

Daca vrei sa-ti pui Vista pe el, 1GB e cam la limita, va trebui sa alegi AMD-ul. Daca-l folosesti doar pentru office, e OK, altfel ...... (eu pe laptop am SQL Server instalat, si fara sa-i dau vreun job, are 1GB utilizat)

Varianta Intel ai spus ca e cu diagonala de 12", o dimensiune mai mica inseamna de obicei un laptop mai usor, asta te va satisface daca vrei sa-l cari toata ziua dupa tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca l+ai luat , sa-l stapanesti snatos...si sa ai parte de el

.......................

ce stiu eu:...sunt 3 marci consacrate demne de luat in seama, in privinta notebook-urilor.

1.Lenovo---IBM-ul nou ( IBM nu mai face sisteme home sau business--face numai servere, asa ca a vandut acasta divizie chinezilor)

2.DELL si TOSHIBA.

.......................

toate astea, daca au configuratii bune, sunt foarte bune atunci.

AMD si INTEL au ajuns la momentul actual la acelasi nivel de performanta si fiabilitate..asa ca....restul sunt povesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In cazul in care configuratia AMD are 2GB memorie si placa video dedicata cu 256Mb iar Intel doar 1Gb si nu poate fi marita...tot core2duo? Si AMD este pe laptop de 15,4" ,asta nu am amintit...

AMD are SO preinstalat pe 32 biti...

Pui problema la modul greşit, dacă

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Harald,ai citit ce ai scris in ultimul post?Cind gasesti legatura cu citatul pe care l-ai prezentat,anunta-ma.Esti complet pe dinafara...Si logica e la pamint...

Pretul era la fel... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Harald,ai citit ce ai scris in ultimul post?Cind gasesti legatura cu citatul pe care l-ai prezentat,anunta-ma.Esti complet pe dinafara...Si logica e la pamint...

Pretul era la fel... :good:

Da, exact aia era ideea, că preţul era la fel. Tu aveai doar o anumită sumă disponibilă, aşa că preţul era criteriul tău. AMD-urile sunt gunoaie ieftine, aşa că Intel-ul trebuia să fie aproape "chel", ca să iasă la acelaşi preţ! :o: Dacă mai poţi aloca 3-400 euro, poţi să te g

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×