Sari la conținut
Forum Roportal
redLine

Alegere nationalitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Datele problemei: parinti cu nationalitate diferita unul roman altul strain,cetatenii asemenea,copil nascut in Romania...

Intrebare: de ce la scoaterea certificatului de nastere al copilului suntem pusi in situatia de a declara in fata notarului nationalitatea copilului?Legea spune clar,cetatenia este automat romana si poate dobandi oricare alta cetatenie in conditiile legii statului la a carui cetatenie adera ulterior daca e cazul.

Atunci,imi poate explica cineva ce este nationalitatea(sa fie etnia?),de ce este ceruta la nastere,de ce nu poate fi schimbata ulterior (asa zice legea despre nationalitate;nu e valabil cu cetatenia la care se poate renunta,etc..ulterior,precum am spus mai sus)?Cu ce ne poate influenta in viitor?

Am cautat pe net,dar nu am gasit decat alte doua exemple,familii in aceeasi situatie ca noi si cu aceeasi nedumerire,dealtfel o problema la care nu am gasit un raspuns clar nici macar de la cei care solicita treaba asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Datele problemei: parinti cu nationalitate diferita unul roman altul strain,cetatenii asemenea,copil nascut in Romania...

Intrebare: de ce la scoaterea certificatului de nastere al copilului suntem pusi in situatia de a declara in fata notarului nationalitatea copilului?Legea spune clar,cetatenia este automat romana si poate dobandi oricare alta cetatenie in conditiile legii statului la a carui cetatenie adera ulterior daca e cazul.

Atunci,imi poate explica cineva ce este nationalitatea(sa fie etnia?),de ce este ceruta la nastere,de ce nu poate fi schimbata ulterior (asa zice legea despre nationalitate;nu e valabil cu cetatenia la care se poate renunta,etc..ulterior,precum am spus mai sus)?Cu ce ne poate influenta in viitor?

Am cautat pe net,dar nu am gasit decat alte doua exemple,familii in aceeasi situatie ca noi si cu aceeasi nedumerire,dealtfel o problema la care nu am gasit un raspuns clar nici macar de la cei care solicita treaba asta.

 

La care notar se elibereaza certificate de nastere???

 

Mama copilului este cea care legal poate sa declare (si la primarie) ca a nascut un cetatean conform buletinului ei....de ex roman. In Romania nu conteaza si nici nu intereseaza cetatenia/nationalitatea barbatului cu care a facut copilul (este treaba ei)...femeia romana declara ca a facut un roman...nu este rusine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Datele problemei: parinti cu nationalitate diferita unul roman altul strain,cetatenii asemenea,copil nascut in Romania...

Intrebare: de ce la scoaterea certificatului de nastere al copilului suntem pusi in situatia de a declara in fata notarului nationalitatea copilului?Legea spune clar,cetatenia este automat romana si poate dobandi oricare alta cetatenie in conditiile legii statului la a carui cetatenie adera ulterior daca e cazul.

Atunci,imi poate explica cineva ce este nationalitatea(sa fie etnia?),de ce este ceruta la nastere,de ce nu poate fi schimbata ulterior (asa zice legea despre nationalitate;nu e valabil cu cetatenia la care se poate renunta,etc..ulterior,precum am spus mai sus)?Cu ce ne poate influenta in viitor?

Am cautat pe net,dar nu am gasit decat alte doua exemple,familii in aceeasi situatie ca noi si cu aceeasi nedumerire,dealtfel o problema la care nu am gasit un raspuns clar nici macar de la cei care solicita treaba asta.

Naţionalitatea şi religia unei persoane sunt cele pe care le declară ea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa destindem atmosfera...sora mea romanca,sotul ei iordanian,s-au casatorit in Egipt unde li s-a nascut si copilul.

Copilul,dragul de el,intreaba:...Eu ce nationalitate sunt? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa destindem atmosfera...sora mea romanca,sotul ei iordanian,s-au casatorit in Egipt unde li s-a nascut si copilul.

Copilul,dragul de el,intreaba:...Eu ce nationalitate sunt? :o:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La care notar se elibereaza certificate de nastere???

Daca nu ai inteles si nici macar nu esti in tema,nu inteleg de ce te bagi in seama!

Nici un notar nu elibereaza certificat de nastere,evident! :o:

 

Mama nu e romanca,tate e roman,iar legea spune ca nationalitatea trebuie aleasa.Nu numai de mama,chiar daca e treaba ei cu cine a facut copilul,ci de ambii parinti daca si tatal se declara a fi legitim.Treaba cu notarul e datorita faptului ca cei in masura sa elibereze un certificat de nastere romanesc nu sunt obligati sa cunoasca toate limbile pamantului,iar daca presupunem ca parintele fara cetatenie romana nu cunoaste limba romana,atunci notarul e solutia.Care notar,daca e cazul poate cere traducator autorizat si asa mai departe.

 

Oricum,in subiectul discutiei,nu faceti confuzia intre cetatenie si nationalitate.La cetatenie se poate renunta,poate cere o alta,dar nationalitatea nu se mai schimba(nici macar la maturitate).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La cetatenie se poate renunta,poate cere o alta,dar nationalitatea nu se mai schimba(nici macar la maturitate).

Aşa am spus şi eu, doar dacă se naşte din nou :o:

Dar pe parcursul vieţii,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aha,got the point... Juridic nu are nici o raspundere in ceea ce priveste nationalitatea;dar sunt curios de un inca un lucru:nationalitatea va aparea inscrisa in certificatul de nastere?Spune ceva de genul:cetatean roman,nationalitate bla-bla?Sunt specificate ambele notiuni?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu ai inteles si nici macar nu esti in tema,nu inteleg de ce te bagi in seama!

Nici un notar nu elibereaza certificat de nastere,evident! 8)

 

Nu eu, fnicolici, nu sunt pe tema si stiu ca nici un notar nu elibereaza certificate de nastere.

Tu redline ai afirmat prin intrebarea ta:" Intrebare: de ce la scoaterea certificatului de nastere al copilului suntem pusi in situatia de a declara in fata notarului nationalitatea copilului?"

 

LOL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×