Sari la conținut
Forum Roportal
ingerash_vesel

Botezul la fetite si baieti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am vazut ca sunt atatea conceptii in ceea ce priveste femeia si ca ea din start e desconsiderata.De ce spun asta? Sa va dau un exemplu: la botez,in biserica,erau o fetitza si un baietzel.Preotul vorbeste frumos despre amandoi,spune ca sunt ingerashi,ca sunt puri.Daca e asa cum spune,daca intr-adevar cei doi copii sunt considerati egali,de ce baiatul e bagat in altar si fata nu? Din start se produce o discriminare intre baiat si fata!Sa-mi explice si mie cineva ce vina are fetitza si de ce nu este tratata la fel ca baiatul daca amandoi sunt puri!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta tine de obicei...traditie...sau de regulile bisericesti. Cei care le-au facut au fost barbatii si au fost cam misogini... :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am vazut ca sunt atatea conceptii in ceea ce priveste femeia si ca ea din start e desconsiderata.De ce spun asta? Sa va dau un exemplu: la botez,in biserica,erau o fetitza si un baietzel.Preotul vorbeste frumos despre amandoi,spune ca sunt ingerashi,ca sunt puri.Daca e asa cum spune,daca intr-adevar cei doi copii sunt considerati egali,de ce baiatul e bagat in altar si fata nu? Din start se produce o discriminare intre baiat si fata!Sa-mi explice si mie cineva ce vina are fetitza si de ce nu este tratata la fel ca baiatul daca amandoi sunt puri!

Nu-ti impuia capul cu prostii, asculta ce-ti zice inima si nu vei gresi. Sunt mici, mari tampenii de a ne tine in ignoranta. Si cand ma gandesc ca femeilor se doreste sa li se acopere capul. Azi ma gandeam, e vorba despre chakra 7 cea care face legatura cu divinitatea si femeilor se doreste sa li se taie craca ... :bye:

 

Asta tine de obicei...traditie...sau de regulile bisericesti. Cei care le-au facut au fost barbatii si au fost cam misogini... :lol:

no uite ca cineva recunoaste :P :doh: :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce mare branza ar avea de castigat daca o duce si prin altar? :bye:

Nu contează, "discriminarea" e cea care deranjează :lol:

 

Eu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa spun si eu ceva poate ca o sa luati in considerare ce spune Biblia. Vreau sa va spun in primul rand ca biserica "mama" adica biserica Ortodoxa tine foarte mult cont (nu stiu daca se si bazeaza in vederea mantuirii)- de traditie si obiceiuri. In Biblia pe care o credem toti crestinii nu se spune despre cum ca ar trebuii sa fie botezati copiii mici, ce sa mai vorbim de faptul ca fata sau baiatul sa fie introdusi prin anumite locuri, in Biblie spune chiar Isus Cristos "lasati copilasii sa vina la mine si nu-i opriti, caci imparatia lui Dumnezeu este a celora ca si ei" (adica sunt puri, ei nu sunt afectati de pacatul lumii acesteia si nu sunt cuprinsi de ura fata de altii) si in Vechiul Testament Dumnezeu le da o porunca cu privire la copii si le spune in NUMERI 6:23-24-27. In noul testament nu se mai spune nimic cu privire la botezul copiilor, asa ca ramane porunca care s-a dat in vechiul testament. In noul testament despre botez se spune : "Cine va CREDE si se va boteza- va fi mantuit..."(un copil mic nu poate sa creada) -Marcu:16-16. Deci consider ca nu trebuie sa ne tinem mai mult de obiceiuri si traditie ci sa ne tinem de Biblia care este Cuvantul lui Dumnezeu si in care "nu este schimbare nici umbra de mutare" Iacov:1-17. Domnu sa ne ajute sa intelegem cum trebuie. Salutare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta tine de obicei...traditie...sau de regulile bisericesti. Cei care le-au facut au fost barbatii si au fost cam misogini... :bye:

 

Eu nu ma simt discriminata prin ceea ce spune Traditia si Biblia. Fiecare trebuie sa isi accepte limitele, indatoririle si obligatiile. De-a lungul istoriei au existat matriarhate si patriarhate. Pana la urma e o conventie, ca in cazurile cand e totuna ce varianta alegi, sa mergi pe mana sotzului. Femeia trebuie sa accepte ca nu poate avea dreptate doar pentru ca vrea ea, din ambitie...Iar barbatul trebuie sa-si asume responsabilitatea eventualului esec, deoarece el a luat hotararea.

Se spune capul familiei, suntem in plin patriarhat. Barbatul trebuie sa tina insa cont de parerea sotiei.

In Biserica s-a preluat traditia conform careia baiatul este cel care duce mai departe numele familiei, el este cel care pastreaza continuitatea cu obiceiurile, venerarea stramosilor familiei lui etc. Femeia intra in familia sotului si are grija de numele familiei acestuia. Acum realitatea e alta. Familia formata prin casatorirea barbatului si femeii preia din traditiile ambelor familii si este o familie noua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu ma simt discriminata prin ceea ce spune Traditia si Biblia.

pentru ca traiesti intr-o societate laica. daca ai trai printre crestini adevarati, fanatici intr-ale literei, ai vorbi altfel. sau poate nu. si asta spune ceva despre tine. :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×