Sari la conținut
Forum Roportal
cristian_k83

Cum plecam din tara!?!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut... eu am terminat o facultate "de viitor" imi place mie sa spun... Kinetoterapie. In tara nu suntem apreciati deloc din niciun punct de vedere; atat profesional (lipsa locurilor de munca), dar nici material. Asa ca m-am decis sa plec in afara... am cativa colegi care castiga bine in domeniu. Actualmente imi fac actele... am dosarul complet: DIPLOMA DE LICENTA, SUPLIMENT LA DIPLOMA (FOAIA MATRICOLA - TRAD. SI IN ENGLEZA), PROGRAMA ANALITICA A STUDIILOR, DREPTUL DE LIBERA PRACTICA.

As dori sa stiu unde trebuie sa ajung cu toate aceste acte. Stiu vag... ca la Ministerul Educatiei pentru niste stampile si apoi la Ministerul Sanatatii pentru o adeverinta.

Daca poate cineva sa imi dea mai multe detalii, si nu numai mie ci si celor care sunt satui de tara asta in care nu poti face nimic, sau nu esti lasat... ii multumesc anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Actele necesare sunt cele solicitate de ţara unde vrei să lucrezi, nu de autorităţile din RO.

 

Rom

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O sa iti trebuiasca sigur cazier de la politie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand trebuie sa te interesezi daca diploma obtinuta in Romania iti este recunoscuta in tara unde ai vrea sa lucrezi. Cu stiintele astea medicale nu prea ai mobilitate mare, fiecare tara avand propriile legi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O sa iti trebuiasca sigur cazier de la politie

Probabil, dar e cel mai bun exemplu pentru ceva ce poate să mai aştepte. Chiar dacă acum cazierul e valabil 6 luni, tot e foarte puţin, raportat la punctul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc frumos pentru informatii harald... am ajuns deja la ministerul sanatatii unde trebuie sa obtin un certificat de conformitate... conform cu ce? nici eu nu stiu.. am avut colegi care asa au procedat si acolo voi merge si eu... la ei... asa ca trebuie sa il fac si pe asta...

in ceea ce priveste actele scolare, diplomele etc le-am vizat la ministerul educatiei acum cateva zile... si deci e ok...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×