Sari la conținut
Forum Roportal
frank.cristian

setare retea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am o problema MARE!!!reteaua locala a fost conectata inainte la internet prin modem Zapp.Acum s-a produs o schimbaresi s-a instalat un modem speed touch de la romtelecom.Pana aci toate bune....Acum,sunt imprimantele de retea.Care au ip vechi de fostu modem Zapp.Cum fac sa setez reteaua in asa fel incat sa nu fie nevoie de reinstalarea imprimantelor?Pt ca ar fi vreo 4 la 8 Pcuri.Va multumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am o problema MARE!!!reteaua locala a fost conectata inainte la internet prin modem Zapp.Acum s-a produs o schimbaresi s-a instalat un modem speed touch de la romtelecom.Pana aci toate bune....Acum,sunt imprimantele de retea.Care au ip vechi de fostu modem Zapp.Cum fac sa setez reteaua in asa fel incat sa nu fie nevoie de reinstalarea imprimantelor?Pt ca ar fi vreo 4 la 8 Pcuri.Va multumesc anticipat

 

 

Cel mai usor este sa setezi modem-ul/router-ul sa aloce automat adresele de ip internet. La fel pentru restul dispozitivelor din retea. Altfel trebuie sa le iei la mana pe toate, dar si in cazul asta 4-8 calculatoare n-ar fi multe :crazy:

 

 

Reinstalarea propriu-zisa a imprimantelor nu este nevoie s-o faci, ci doar umbli la proprietati astfel incat calculatoarele sa stie care este noul ip al fiecarei imprimante

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca IP-urile de la imprimante sunt apropiate, setezi limitele in DHCP la router sa nu contina zona cu IP-urile de la imprimante. Eu la speed touch am pus plaja 30-130 pentru DHCP iar imprimantele le am la peste 230.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×