Sari la conținut
Forum Roportal
joannahart

Cum se traieste in America?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Unde am spus eu friptura CU capsuni ??????????????

 

nu am putut termina o friptura si mi s-a urat de capsuni !

 

Ce legatura are faptul ca nu ai putut termina friptura...cu capsunile? :blink:

 

Cat despre zahar - o lamurire :

Cand cumperi un suc natural 100 % din fructe - ca asa scrie pe el MARE - si pe urma citesti - in literele mici ca e de fapt "100% natural din concentrat de fructe" :lol2: si in randul urmator la compozitie zice ca are adaos de zaharina

 

No mai Gheorghe daca nu ma lamureai tu in privinta asta chiar ca nu as fi stiut. E la mintea cocosului sa citesti despre ceea ce cumperi si cum in Nord-America e mandatorie eticheta aceea care enumera ceea ce contine produsul si in ce cantitati,trust me...avem noi aici mai multa cunoastere despre ceea ce cumparam.Si precum are omul ochi sa citeasca si literele mici,daca nu-i convine nu cumpara.Se indeapta frumos spre rafturile cu sucuri naturale organice si sa rezolvat dilema.Sau bea apa ca oricum e mai sanatoasa.Sau isi cumpara frumos un juicer si fructe si-si face singur suc acasa.Mare scofala.:cheer:

In plus de asta vrei sa-mi vinzi mie gogosi precum ca in Europa sau Romania dealtfel se sucurile de fructe sunt toate naturale stoarse proaspat la fata locului si fara adaosuri? Hai ma lesi....:) Atata lucru am putut vedea si eu in magazinele alimentare in Europa in ceea ce priveste produsele : same shit as here. Eu sunt foarte atenta la ce cumpar si citesc mereu despre ingrediente si cantitatile in care se afla in produs.Asa fac oriune cumpar si te asigur ca in magazin in Germania se gasesc aceleasi produse (de la alte firme bineinteles) si toate contin aceleasi adaosuri nesanatoase de zahar,sodium,conservanti,samd.

 

PS: Sucurile Tropicana care sunt cele mai populare aici nu au nici adaos de zahar si nici conservanti.Sunt 100% naturale.

 

.... pastrati-va voi viata aia , pe mine unul chiar nu ma intereseaza - si am avut oferta de munca sa ma duc in Texas - am refuzat-o

 

Foarte bine.Asta mai trebuia unu ca tine p'aici. Haoleu si vai de noi.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si ca atare nu vezi cat de comuniste sunt tarile ce au acest sistem sanitar de stat ? :lol2: Vai de mamaliga noastra...mai bine ne mutam la Romania unde capitalismul e mandru de sistemul sanitar national...dar stai asa....ce sistem....e vreunul? :blink:

Ala unde nu numai ca trebuie platite serviciile medicale din mizerele salarii,dar trebuie si niscavai spaga la dom doftor,la asistente,la portar,la femeia de serviciu,la catel,la purcel....

Si analizand sloganul parafrazat de tine exista doar o explicatie: cine-i harnic si munceste are tot ce vrea iar cine chiuleste nu are tocmai tot ce vrea dar macar parte de tratament medical are...ca asa e umanistic si civilizat,nu sa lasam la periferie membrii ai societatii in care traim doar pentru ca sunt mai sarmani financiar.

Ia sa parafrazez si eu niste sloganuri "Dupa mine potopul" si "Fiecare pentru el....it's a dog world out there"....cam asa nu?

Mancare,shelter si tratament medical ar trebui sa fie available pentru orice om indiferent de statut social,profesional si situatie materiala.Acestea sunt minimum necesar in viata unui om.

 

Vezi naeema, de aceea tu locuiesti in Canada, iar eu locuiesc la 6 ore mai la sud de tine. Fiecare sta acolo unde-i place.

Vorba Latinului " ubi bene, ibi patria".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://www.appletiser.co.uk/static/html/apples-are-good/appletiser-secrets.php

 

Daca nu vrei de mere sau struguri, incearca aici :

 

http://www.ceresjuices.com/products/

 

Ceres is the best 100% pure fruit juice you can buy - wholesome, earthy and natural, with no added cane sugar, colorants or preservatives - the pure goodness of nature from the valley of Ceres.

 

 

Pe site-ul ala da si adrese unde poti cumpara asa ceva in Canada si USA .... iti doresc sa le incerci - ONCE

Creeaza dependentza :blink:

Vei veni singura si spune ca e ALTCEVA decat facaturile nord-atlantice

Editat de Saharian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiti.. si Saha si Naeema.. nu cred ca a face vizite in mod regulat... este echivalent cu a locui intr-o tara pentru 2-3 ani.. adica o perioada considerabila.

 

Practic.. tot ce sustineti in acest topic, este la nivel de supozitie. Nici unul dintre voi nu a avut o experienta cu adevarat americana.

 

 

Si inca ceva naeema, nu te obliga nimeni sa citesti ce posteaza saha, dar cand o faci, iti recomand cu caldura sa nu-i mai sari in cap, doar pt ca nu-ti convine ce scrie el. Sper ca ma intelegi "gheorghe".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

NW , nu iti trebuie mai mult de cateva zile pentru a descoperi calitatea caselor, mancarii, hainelor, etc ...

Eu am stat saptamani - si vizitat cateva orase mari

 

Parerea mea :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca sa parafrazez un slogan extrem de popular in perioada comunista:" Cine-i harnic si munceste, are tot ce vrea. Cine-i smecher si chiuleste, are tot asa".

Treaba cu NHS este ceva de genul: "Cine-i harnic si plateste, are asigurarea. Cine-i smecher si chiuleste, are tot asa."

 

No comment.

 

 

Nu e vorba doar de oameni care chiulesc! Uneori nu ai serviciu pentru cateva luni sau pentru un an; asta e, se intampla. Nu alegi intotdeauna sa fii somer. Ca unii aleg asta, e partea a doua, dar uite ca vin peste tine si situatii ca cea actuala, cand sunt concediati mii de oameni. E vina lor? Alteori provii din alta tara. A asigura servicii medicale e un lucru uman in primul rand.

Editat de WinoStonehead

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e vorba doar de oameni care chiulesc! Uneori nu ai serviciu pentru cateva luni sau pentru un an; asta e, se intampla. Nu alegi intotdeauna sa fii somer. Ca unii aleg asta, e partea a doua, dar uite ca vin peste tine si situatii ca cea actuala, cand sunt concediati mii de oameni. E vina lor? Alteori provii din alta tara. A asigura servicii medicale e un lucru uman in primul rand.

 

Ma refer la ceeace se numeste "section 8" si wellfare".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa imi zica si mie careva daca asigurarea "take care of everything " e buna la ceva? e scumpa sau nu... nu cunosc prea bine sisteme :cheer:

 

 

Unde se vinde aceasta asigurare, in RO sau USA??? si cat costa ca eu n-am auzit de asa ceva in State si ce acopera???

sanatate, catastrofe naturale, accident de masina, etc.!!!

 

in America traiesc peste un milion de romani!

 

Dintre care peste 100.000 numai in Arizona!!! retrasi in diferite biserici si culte mai mult.

 

si sa scriu si ceva la topic .... In America se traieste bine daca te decizi sa locuiesti aici, altfel devine un cosmar ca nu vei strange nici un ban din care te pricopsesti in Romania!!! pentru cei care vor sa vina temporar sa lucreze pe aici.

Nu se poate locui 20 de persoane intr-un apartament cu 3 camere si aici se duc banii, la cazare, plus restul de costul vietii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×