Sari la conținut
Forum Roportal
joannahart

Cum se traieste in America?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am inteles tot. Mai putin chestia cu aplecatul peste birou. Masaj la talpi...............Naeema, nebunatico :o:

N-ai inteles? Eu am vrut sa fiu delicata ca sa nu zic "Canada is America's bitch" :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma intristeaza cand citesc tampeniile de aici. Ca si cum ai putea sa cunosti societatea americana din ce vezi la televizor...Crunt.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma intristeaza cand citesc tampeniile de aici. Ca si cum ai putea sa cunosti societatea americana din ce vezi la televizor...Crunt.

 

Imi pare rau ca te intristeaza dar se vede ca nu-ti cunosti interlocutorii :o:

Crunt.........

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma intristeaza cand citesc tampeniile de aici. Ca si cum ai putea sa cunosti societatea americana din ce vezi la televizor...Crunt.

Unii mai traiesc si pe acolo,mai merg in vizita mai au businessuri p'acolo. Nu toti ce-si expun viziunile pe aici le culeg din ecran.:o:

De ce nu o intrebi pe Walpurgisnacht de unde stie ea ce stie sau pe mine dealtfel ? :o:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu mai intereseaza, e destul ce am citit. Merci.

 

Pai ar cam trebui sa te intereseze din moment ce sustii ca interlocutorii tai aici scriu tampenii. Tampenii pe care ei de fapt le-au vazut...trait...mda :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu traiesc in State si ceea ce au scris cei de dinainte sunt niste sabloane. Un om absolut normal nu se incurca in show-uri de categoria a III-a la televizor sau de ce a vazut neica Vasile la teveu cand a fost el in America asta nenorocita unde mori pe strada ca nu se uita nimeni la tine sau ca spitalele nu te ajuta (complet fals!).

 

E o tara unde daca te duce capul, muncesti si perseverezi - ajungi sa ai o viata decenta. Potential sa ai si bun simt. Mie imi place si ma simt foarte bine. Numai un om marginit poate sa sustina si sa vada numai negrul in fata ochilor si sa ignore albul. Un roman marginit face asta, sau un om foarte simplu si inchistat in sabloane sau romanisme cum le zic eu.

 

Nu am chef sa ma cert si nici nu am timp, trebuie sa plec, ma tot mir asa de una singura... Sper ca imi dai voie. Merci.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu traiesc in State si ceea ce au scris cei de dinainte sunt niste sabloane. Un om absolut normal nu se incurca in show-uri de categoria a III-a la televizor sau de ce a vazut neica Vasile la teveu cand a fost el in America asta nenorocita unde mori pe strada ca nu se uita nimeni la tine sau ca spitalele nu te ajuta (complet fals!).

 

Bun,traiesti in US. Scuzele de rigoare,nu stiam. Deci poti sa-mi spui cu mana pe inima ca o persoana care nu are asigurare medicala absolut deloc,sunt eligible pentru operatii costisitoare sau spitalizare indelungata?Vrei sa spui ca spitalele trateaza orice pacient indiferent daca sunt in stare sa plateasca sau nu? Ar da faliment.:o:

De ce nu spui in schimb ca li se ofera strictul necesar,adica tratament atat incat sa nu dea ortu popii in secunda aia,dupa care sunt trimisi in treaba lor. Sau Michael More mananca ciuperci? Nu ai vazut-o pe aia coborata din taxi la colt de strada in camesa de spital si cu perfuziile inca in mana?

Hai sa fim seriosi.

 

E o tara unde daca te duce capul, muncesti si perseverezi - ajungi sa ai o viata decenta. Potential sa ai si bun simt. Numai un om marginit poate sa sustina si sa vada numai negrul in fata ochilor si sa ignore albul. Un roman marginit face asta, sau un om foarte simplu si inchistat in sabloane sau romanisme cum le zic eu.

 

Daca vrei sa discutam despre marginire,nu numai un roman se poate simti marginit in US.O prietena locuia cu sotul in Chicago.Amandoi erau supra educati,wealthy si traiau intr-o zona high end,aveau meserii bune.Dar ghinionul lor a fost ca erau arabi/musulmani si ea purta batic.Vreo2 saptamani cand iesea din casa sa se plimbe o urmarea security guard-ul care patrula suburbia si se uita piezis la ea,ca ce cauta ea in zona aia,pana intr-o zi cand a urmarit-o pana in fata casei iar ea i-a aratat cheile si ia spus "this is my house".

Cand sa dus sa-si inscrie copii la scoala i sa spus ca nu mai sunt locuri disponibile.Ea avand deja banuielile ei,sa intors peste o luna de data asta fara batic si ca prin minune erau locuri gramada.La magazinul alimentar de unde cuparau ei mereu,erai intrebat de nationalitate daca doreai sa rezervi un carucior pentru marfa.

Intr-un final li sa facut sila de US si s-au mutat in Canada unde cu toate ca castiga mai putin in aceleasi profesii,se simt ca acasa,nu marginalizati si discriminati.Deci unde este bunul simt despre care vorbesti tu ca trebuie sa-l aiba omul?

 

Nu am chef sa ma cert si nici nu am timp, trebuie sa plec, ma tot mir asa de una singura... Sper ca imi dai voie. Merci.

 

Nu vai,eu nicidecum nu am intentia sa ma cert.Don't get me wrong. Schimbam idei si experiente.

 

O zi buna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In SUA, pe primul loc sunt banii. E singura tara civilizata in care daca nu ai asigurare medicala, care e destul de scumpa, mori pe strada.

Asta a fost temerea mea cea mai mare si principalul motiv pentru care nu am plecat, atunci cand am avut ocazia (cu Loteria vizelor).

Din cate am auzit (si nu sunt doar zvonuri), poti sa locuiesti gard in gard cu spitalul, daca nu este conventionat cu casa ta de asigurari, nici nu se uita la tine. Trebuie sa mergi la acel spital care are contract cu acea casa de asigurari. Au murit copii astfel, plimbandu-se de la un spital la altul.

Poate nu e dracul chiar asa de negru, dar pe mine asta si inca un motiv puternic m-au decis sa renunt la viza :o: Cu doi copii mici nu-mi permiteam sa ma arunc in necunoscut, nu merita riscul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu vai,eu nicidecum nu am intentia sa ma cert.Don't get me wrong. Schimbam idei si experiente.

Nu pot sa-ti spun tie cu mana pe inima nimic, nu pot sa-ti spun ca absolut oricine poate sa primeasca absolut orice tratament absolut oricand si absolut oriunde, dar eu personal cunosc cazul unui prieten care a facut cancer si a fost tratat si la spital si la clinici etc. fara sa aiba asigurare. Nu a avut de suferit din cauza ca nu avea asigurare. Din pacate in cele din urma a murit, dar nu din cauza lipsei de asigurare. E adevarat ca daca nu ai asigurare sau daca ai una mai proasta e mai greu, adica trebuie sa te agiti mult mai mult, sa te interesezi unde poti sa te tratezi, sa iei legatura cu fundatii care pot sa te ajute cu medicamente etc. Practic trebuie sa te agiti mai mult.

 

Cineva din familie, foarte apropiat care locuieste aici a ajuns la spital neavand asigurare cu tot circul de rigoare, ambulanta, camera de urgenta, internare si sedere in spital pana si-a revenit. Doua saptamani. NU l-a lasat nimeni in strada.

 

Chestia cu musulmanii discriminati ... poti sa-mi zici ce vrei, exista statisticile FBI care dovedesc ca nu au fost discriminati. Nu spun ca absolut nici un musulman nu a fost discriminat in SUA, nu asta zic ci zic ca discriminarea nu este o problema pentru musulmanii din SUA. Am doi profesori la facultate care sunt musulmani si nu au si nici nu s-au plans de nici un fel de discriminari. Si ii cunosc foarte bine.

 

Din tonul tau eu cred ca ceea ce ti-am scris eu acum nu o sa faca sa-ti schimbi parerea, treaba ta poti sa crezi ce vrei. Tot ce ti-am spus sunt fapte, nu vorbe auzite la mana a doua ci realitatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×