Sari la conținut
Forum Roportal
joannahart

Cum se traieste in America?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 
Pause
Arizona man seen wearing horns during U.S. Capitol riots arrested in Phoenix

 

https://wus-streaming-video-msn-com.akamaized.net/e1c0b27e-1f35-4403-ba74-e50f4bbd3ed7/d2239a09-7f2d-4c74-97ae-effa0ed7_2250.mp4

 

Au arestat pe viteazul cu coarne, era din Phoenix,  Arizona, pe motiv ca a intrat fara permisiune intr-o cladire federala!!!  Restul aveau Bilete de Intrare e clar!!!

A inebunit lumea dupa droguri se vede clar!!!   

Cica 1 an de puscarie-l asteapta dupa condamnare, el s-a predat singur, a fost soldat, e veteran acum, daca s-a anuntat ca e cautat, stia ce are de facut sa fie in favoarea sa la "judecata". 

Despre cei care chiar au distrus, inca nici un cuvant,nu se aude, sau despre cei care urcau pe ziduri, acei alpinisti ocazionali, ei n-au facut nimic.    Chiar ma intreb unde traim???  

 

Arizona man seen wearing horns during U.S. Capitol riots arrested in Phoenix (msn.com)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marriott International Inc, the world's largest hotel company, and the Blue Cross Blue Shield Association (BCBSA) said Sunday they will suspend donations to U.S. lawmakers who voted against certifying President-elect Joe Biden's victory last week.  :surrender:

*Stirile devin din ce in ce mai ridicole, dar e bine de stiut pentru rezervatiile viitoare in caz de necesitate!!!   Insa ma surprinde firma cealalta cu care avanseaza care ne ia o groaza de bani pentru asigurarea medicala complimentara, aflam si bunatati cu ocazia asta.   Au si ridicat premiul pentru anul asta ca sa aibe de donatii la democRATS.  Sanatate sa avem sa le ducem pe toate!!!*   Lectii predate de Satana, nici nu trebuie sa mori sa ajungi in iad  :lol2: *

Marriott, BlueCross suspend donations to U.S. lawmakers who voted against Biden certification (yahoo.com)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sheldon Adelson, magnatul cazinourilor din Las Vegas şi susţinător al lui Trump, a murit la 87 de ani.

... si cati inca o sa moara!!!

Walmart, Disney suspend contributions to U.S. lawmakers who opposed Biden certification   

Walmart, Disney suspend contributions to U.S. lawmakers who opposed Biden certification (yahoo.com)

*****

Companies suspend donations to U.S. lawmakers

Companies suspend donations to U.S. lawmakers (yahoo.com)

*****

Deborah Rhode, Stanford law professor and authority on legal ethics, dies at 68 ............. Harrison Smith  1 hr ago

Deborah Rhode, Stanford law professor and authority on legal ethics, dies at 68 (msn.com)

*******

Doar cateva din momentele zilei la care ne aduce stirea momentului ca lumea moare  foarte repede do orice!!!

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vorbesc azi cu un vizitor din Canada care trecea in fata casei la o plimbare sa-si mai schimbe programul de stat in casa si spera la vreme mai calda ca de ani de zile coboara aici la prieteni, care vara urca la ei pentru racoare dar inca n-a fost asa de frig peste zi.   Oricum ma imbrac mi-e frig, dar n-am cum sa iau mai multe pe mine ca nu ma simt bine si nu arat a om :o:  

Nu se poate conduce masina cu multe cojoace, eu nu pot si nici caldura sa nu-mi sufle in obraji.   Azi au fost 23*C pentru o vreme foarte scurta dar nu este ca si vara, doar daca se sta sub soare direct se simte ceva caldura solara, deja langa un pom sau in parcarea acoperita e frigider,  casa este rece in scurt timp, cred ca trebuie sa-l izolam si mai mult ca nu tine asa daca clima se schimba.  Beau la ceaiuri cu litrul sa ma tin in viata.   De maine ma interesez chiar ca muncitorii cauta de lucru din poarta-n-poarta. 

Am rezolvat cu uscaturile pentru o vreme, a si adunat Primaria sa nu incurce traficul gramezile de crengi, ca langa ele se mai expun si tot ce nu mai trebuie in casa lucruri de tot feluri dupa care la fel vor veni camioane sa le adune si sa le recicleze.   Nu-mi place metoda asta in perioada imediat dupa sarbatori sa fie munti de toate alea in fata caselor.   O sa vina si dupa cauciucuri de la masini, uleiuri de masini si canistre goale de chimicale dupa ce restul e adunat.   In factura de apa primim programul de la ce data se pot pune la vedere si cum sa fie impachetate eventual.    

Ce de cartoane imense cu decoratii de Craciun erau si braduri de plastic pe gramezile de reciclat,  dar imediat a venit un alt camion si le-a adunat separat doar ce a ramas din Craciun ca sa nu se amestece globurile sparte cu altceva, televizoare vechi ca eu nici n-am vazut inca asa modele dar mari de tot si multe alte vechituri interesante.   Unii au cumparat case vechi si arunca totul cu ocazia asta si arata parca Potopul s-a oprit acolo.   Mai vin si cautatori de tezaure pentru reciclare sau mobilier care se poate prelucra in ceva nou  si folositor, daca e de meserie OMU'.

Toata lumea voia sa cumpere si casanoastra pe langa ca adunau lemne de foc si alte materiale de vandut pentru bani: carpeturile de la un perete la altu cum nu mai sint la moda, imediat se arunca si din cauza de COVID la cumparare de case si primesc 500 de dolari incluse sint si toata izolatia din burete si lemne,  mi-au spus, timp si echipament de transportat au, de ce nu!!!   

Eu am ingrijit Lamai-ul ca este temptant pentru trecatori si n-am chef sa raman fara fructe.   De altfel sint oameni foarte bine situati, unii chiar bogati, dar un fruct pe pom este foarte ispititor, stim povestea cu Adam si Eva.    Ceea ce nu inteleg, de ce nu planteaza un pom ca au gradini ca si mine, bani mult mai multi ca mine ... care-i motivul???   Am vorbit si cu un vecin din asta care spune ca el nu se dedica ingrijirilor de nimic ca a fost chirurg de inimi in Los Angeles si acum este pensionar la caldura, vrea sa relaxeze in pace si liniste. Isi plimba cainii sa-si  dezmorteasca picioarele, iar cainii-si aduc aminte unde poposeste stapanul si ei primesc apa de baut si zaharel de la sotul, cat stau ei de vorba despre una-alta.   Avem bliduri cu apa pentru animale special pus la vedere, dar oferim in sticlute cumparate si pentru copiii.   Si trusa de Prim Ajutor este la indemana ca mai cad copiii ca alearga si se intampla accidente.   Cand va fi mai cald, va fi si mai animat strada cu plimbareti pentru sanatatea lor, mame cu multi copiii mici, pensionari, locatari de azil de batrani privat, sportivi afro de 3 metri se antreneaza, locuiesc aproape, si noi care petrecem vremea de timp mai indelungat, ca se schimba foarte des proprietarii.   

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma simt ca si bolnava de raceala, simt picioare reci de la talpa pana la genunchi, acum ma si incalzesc la corp dar n-am temperatura si maine e Sambata, doctorul nu stiu daca lucreaza sau doar Luni ma va primi.  Cred ca de la curent este ca am fost intr-un magazin departe de casa si omului ii era asa de cald ca a lasat geamul jos la revenire spre casa.   De 2 ore ma simt asa numai desi am baut la ceai cu lamaie si toate bunatatile de fructe, nu tusesc doar ragusita sint un pic la voce.   

Deloc nu-mi lipsea conditia asta, dar m-am luat si eu dupa faptul ca soarele era pe cer cam puternic, pentru prima oara in acest an si lumea era fericita de vorbea  cu toata lumea cat de mult ne place soarele, au fost 25*C pana intre 2 si 5 dupa amiaza, acum e ger aproape si in casa.   M-am cam dezbracat si eu doar la 2 tricouri dar una este asa de subtire, doar sa zic ca am ceva pe mine.  Maine iau camuflaj pe mine ca e gros, se cumpara in magazine ca este la moda haine stil si in culori militare, am de la fiul echipament de vanator desi se plimba doar in paduri sau munti cu prietenii, dar le feresc de serpi sau altele, caiac,  biciclete, undite.  

Aici repede deodata se va termina cu iarna dar nu in acest an!  Am si supa, cred ca urmeaza la rand dupa o lingurita de Hrean natur care-mi taie si respiratia.   Am cumparat Marar proaspat ca este in prim sezon in zona asta agricola ca si restul verdeturilor dar n-am mai gasit Cimbru.   Legaturile sint de 500 grame si costa $1,45, intr-o alimentara de langa mine cam $50 m-ar fi costat, il pun in congelator ales, spalat pe mai multe categorii sa-mi fie usor cand am nevoie.  Cozile separat o parte pun la uscat ca-mi trebuie in ceai, frunzele in pachetele individuale iar frunze si cozi nu asa de frumoase la fiert sarmale, pentru aroma.   

 

 

 

 

           

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evenimentul zilei a fost ca pe la orele 4 s-a ars o casa scrum pana au venit pompierii, nu era deloc departe de noi, nici la 2 km.   In anii trecuti in timpul Craciunului ardeau case de la sisteme electrice vechi de beculete, dar asta cred ca a intarziat putin.   Veneam de la alimentara si de departe vedeam un fum negru deodata ca si lansat cu ceva si rapid era in Rai ... Drumul fiind cu viteza limitata credeam ca pana ajung la marea intersectie, va fi deja si lotul pus la vanzare dar trec semaforul cand aud pompierii la care nimeni nu voia sa mareasca viteza :surrender:    Inca n-am vazut asa ceva ca oamenii sa reactioneza asa, eu am luat la dreapta pe prima straduta, m-au depasit pompierii si mi-am comtinuat drumul la alt magazin.   La retur erau 4 masini mari si politie de dirijat traficul dar nu nu se vedea nimic de la masinile imense al pompierilor, eram cu masca in masina, dar cand al-am dat jos in curte la mine era sa mor de acel miros de ars/parlit cu apa.  In casa era la fel plin.   Am deschis totul, era o zi splendida si azi, incet a iesit mirosul, am scos din priza si luminile noastre de Craciun, maine le adunam.    

Avem Asigurare de Incendiu si Dezastre naturale contra Muson/Furtuna care scoate acoperisurile sau demoleaza case, contra Fulger ca sint cele mai periculoase de pe Planeta in vara, dar nu contra Cutremure ca nu esta zona seismica si nici de inundatie ca Potopul ca nu ploua mult decat extrem de rar.   E groaznica idea de a pierde in flacari tot ce s-a agonisit intr-o viata. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

America e în stare de șoc: “Noaptea trecută am primit vești îngrijorătoare!”    Înșelăciune la scară națională al democRATS-ilor!!!

Absolut NIMENI nu este in stare de soc sau de altceva, doar se mira pana cand se mai pot extinde asemnea minciuni in presa despre COVID cand se stie ca NU este NIMIC adevarat din acea poveste???

Asta apare ca sa nu se astepte amaraciunea SUA la NIMIC ca nu vor primi decat saracie pentru care au votat unii iar restulau falsificat datele!!!

Cate porcarii o sa ne mai puna sub nas, unde au disparut alte boli de sezon???  doar de COVID se infecteaza si se moare imediat!!!

 America e în stare de șoc: Noaptea trecută a primit vești îngrijorătoare (capital.ro)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SUA ESTE ÎN ALERTĂ! STARE DE RĂZBOI ÎNAINTEA ÎNVESTIRII LUI JOE BIDEN. FBI: PERICOL CERT DE PROTESTE ARMATE LA CAPITOLIU = kkt in ploaie!!!

Singur se victimeaza ca se simt vinovati de falsificarea alegerilor si tot ce va mai urma!!!   Fara COVID deloc nu reuseau democRATS-ii, ganduri din astea daca au pentru omenire, va fi vai si amar de vietile lor in ascunzisuri.  Armata nu va fi langa ele sa nu pateasca ceva!!!  Au minte foarte scurta, au uitat cand negri au ars o parte din Los Angeles in 1992 – THE LOS ANGELES RIOTS cand un barbat Afro a fost batut de politisti si video a ajuns la stiri la TV.    Eu tin minte si se mai poate intampla dupa aceste falsuri acceptate de majoritatea politicienilor, ca minoritatile sint tot afara din hora.   Degeaba dau din gura "sa ne unim" cand nici ei nu stie ce vorbesc, cine cu cine sa se uneasca???  Politicienii s-au unit, nu-i deajuns???   In Iad cu toti.

 

SUA este în alertă! Stare de război înaintea învestirii lui Joe Biden. FBI: pericol cert de proteste armate la Capitoliu - Cancan.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Învestirea lui Joe Biden este în direct pe EvZ.ro. „Democrația a învins. Astăzi e ziua speranței”

*Speranta la ce???   La folosit narcotice, ca de facultati si scoli nu mai este nevoie!!!   De folosit smecherii si falsificari de date, ca sa obtinem ceva sau sa distrugem altceva???  Se inventeaza chiar si virusuri sa nu se adune lumea de frica mortii. 

Cetatenia Americana sa se obtina dupa 8 ani ca sa n-aibe drepturi multe, inafara de votat pentru democrati.

N-au invins Democratii, este o iluzie falsa, altfel n-ar fi trebuit atatea garduri sa-l apere pe bideul, dar ii e frica de atata libertate si democratie al celor existenti, si asta se va extinde.   Vrea sa reduca populatia la cea mai joasa forma umana, nu stiu daca va reusi, dar nu stiu daca tot ele este sau cineva machiat ca el!!!  

S-a pierdut libertatea la cuvant, dar asta nu se recunoaste!!!   FB, Tweeter au strans de gat abonatii planetei. 

E mare speranta la trait in mizerie pentru cei cu putine resurse si deloc economii.    Locuri de munca ... yok.   Si vor urma multe schimbari la cel mai inalt nivel de a cheltui banii statului.  

 

Ceremonia de învestire a lui Joe Biden este ÎN DIRECT pe evz.ro

Editat de The Unknown
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar și asupra liderilor Congresului planează o suspiciune gravă: „facilitarea violenței”!!!

*Mai este inca o intrebare in aer???  Contra cine au ridicat garduri ca nu era permis sa fie asistat ceea ce a fost care n-a fost ce trebuia sa fie decat un fel de nimic.  Sa nu intre cineva sau sa nu iasa de acolo este scopul???*

Asaltul asupra Capitoliului: Misterioasa tăcere a șefilor Congresului - Evenimentul Zilei (evz.ro)

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×