Sari la conținut
Forum Roportal
ellla

Beatitudine sau iubire?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

k, pa :cry:

 

:cry:

 

:roll:

 

 

eu o astept pe ellla cu lamuriri!

 

elllaaaaaaaaaaaaaaa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unde esti elllaaaaaa?

Eu tot nu am inteles ce vrei sa dezbatem pe acest topic deschis de tine la "paranormal si astrologie"

Te rugam, fii mai explicita

 

:blink:

 

aici aici prezent! sa triti! ... scuze dar a trebuit sa plec sa-mi hranesc copchilu' si n-am mai intrat apoi...

 

pai de ce ? pentru ca starile astea care ziceti ca-s efemere tin de corpul subtil... eter...=> paranormal...

 

de ce sunt efemere? pentru ca nu suntem inca in stare sa ne ancoram cu tot "corpul" in starea de iubire... si s-o avem ca stare eterna asa cum marii intelepti iluminati reusesc pana la urma ... :D

 

de aceea avem mereu starea ca ,,, cautam mereu ceva... ca ceva ne lipseste ... asta ne lipseste: starea de iubire profunda... in care nu mai este gol, asa cum zicea wolf

 

aceasta stare nu depinde de conditiile exterioare, un sarac pe care-l compatimeste societatea si un bogatan pot fi la fel de fericiti daca au ajuns in aceasta stare...

 

starea de beatitudine (asa cum am numit-o eu ) e mai mult bucuria fata de ambient, o stare intradevar premergatoare celei de iubire profunda... ;)

 

 

 

 

;)

post-6911-1201596065_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aici aici prezent! sa triti! ... scuze dar a trebuit sa plec sa-mi hranesc copchilu' si n-am mai intrat apoi...

 

pai de ce ? pentru ca starile astea care ziceti ca-s efemere tin de corpul subtil... eter...=> paranormal...

 

de ce sunt efemere? pentru ca nu suntem inca in stare sa ne ancoram cu tot "corpul" in starea de iubire... si s-o avem ca stare eterna asa cum marii intelepti iluminati reusesc pana la urma ... ;)

 

de aceea avem mereu starea ca ,,, cautam mereu ceva... ca ceva ne lipseste ... asta ne lipseste: starea de iubire profunda... in care nu mai este gol, asa cum zicea wolf

 

aceasta stare nu depinde de conditiile exterioare, un sarac pe care-l compatimeste societatea si un bogatan pot fi la fel de fericiti daca au ajuns in aceasta stare...

 

starea de beatitudine (asa cum am numit-o eu ) e mai mult bucuria fata de ambient, o stare intradevar premergatoare celei de iubire profunda... ;)

 

;)

 

'neata!

:D

 

Ok, am inteles ca ai vrea sa se discute despre marea IUBIRE, insa

 

nu inteleg "beatitudine" sau "iubire"

.

M-am poticnit in acest disjunctiv "sau"

 

Sunt convinsa ca nu ai pus intamplator aceasta conjunctie, dar inca nu inteleg, te rog... dumireste-ma!

:blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cum am zis beatitudinea am numit acea stare in care te bucuri direct de lumea din jur fara a o iubi ... a iubi materia pentru ca iti va fi dat ceva ce iti place - trandafirul iti da parfum, caloriferul iti da caldura, atmosfera iti da aer - si vei fi adorat toate acestea uitand sa iubesti iubirea care le-a creat ...

 

si pentru ca in starea de iubire trebe sa lasi libere toate acestea fara sa te atashezi de ele vrand sa te bucuri de ele la infinit, incosetandu-le din dorinta de a nu le pierde ... e cam greu sa iesi din starea de beatitudine si sa iubesti cu libertate ...

 

 

 

ca sa nu mai fie sdau intre notiuni ar trebui sa invatam starea de CUMPATARE in care te bucuri de parfumul trandafirului dar ii dai drumul din iubire ... :blink:

 

:D ... ai inteles ceva, stiu ca e putin ilogic dar nu gasesc cuvintele care sa exprime exact ce m-a facut sa pun "sau" intre notiuni ...

 

ps. stiu ca incerci sa intrepatrunzi ideea si e abine .. uite-asa indoi lingura ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum am zis beatitudinea am numit acea stare in care te bucuri direct de lumea din jur fara a o iubi ... a iubi materia pentru ca iti va fi dat ceva ce iti place - trandafirul iti da parfum, caloriferul iti da caldura, atmosfera iti da aer - si vei fi adorat toate acestea uitand sa iubesti iubirea care le-a creat ...

 

si pentru ca in starea de iubire trebe sa lasi libere toate acestea fara sa te atashezi de ele vrand sa te bucuri de ele la infinit, incosetandu-le din dorinta de a nu le pierde ... e cam greu sa iesi din starea de beatitudine si sa iubesti cu libertate ...

 

aha!

Omul trebuie sa aleaga ori una ori alta... amandoua nu se poate!

Dar de ce sa nu se poata?

Cunosc oameni care au reusit sa nu le excluda, sa le traiasca deopotriva!

Tu ce zici?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate...cine stie ... eu zic ca atasamentul si iubirea nu au casa comuna... in beatitudine nu prea faci nimic, doar contempli in schimb iubirea te indeamna la fapte ... bune bineinteles

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poate...cine stie ... eu zic ca atasamentul si iubirea nu au casa comuna... in beatitudine nu prea faci nimic, doar contempli in schimb iubirea te indeamna la fapte ... bune bineinteles

 

 

poti fi atasat de aceasta iubire... de exemplu - unii isi fixeaza in cap ca trebuie sa ajunga la iubirea profunda, adica transforma totul in tel, si de aici apare si atasarea - implinirea telului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum am zis beatitudinea am numit acea stare in care te bucuri direct de lumea din jur fara a o iubi ... a iubi materia pentru ca iti va fi dat ceva ce iti place - trandafirul iti da parfum, caloriferul iti da caldura, atmosfera iti da aer - si vei fi adorat toate acestea uitand sa iubesti iubirea care le-a creat ...

Starea de beatitudine pe care ai exemplificat-o mie mi se pare mai mult o stare de

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poti fi atasat de aceasta iubire... de exemplu - unii isi fixeaza in cap ca trebuie sa ajunga la iubirea profunda, adica transforma totul in tel, si de aici apare si atasarea - implinirea telului.

exact, foarte adevarat

 

Starea de beatitudine pe care ai exemplificat-o mie mi se pare mai mult o stare de

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exact, foarte adevarat

 

pai da si o dai in atasament fata de starea de iubire cum zicea delia ... :blink:

 

 

Pai si care e problema, ella?

 

Ca sa traiesti marea IUBIRE, trebuie sa renunti la tot ce este "lumesc".

 

Exemplu: o mama nu poate atinge marea IUBIRE, decat poate asa, mental, la nivel de dorinta - de ce? - simplu -pentru ca este atasata de copil,nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×