Sari la conținut
Forum Roportal
ellla

Beatitudine sau iubire?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

care este diferenta dintre beatitudine si iubire? Pentru mine sunt 2 sinonime, care exprima aceasi stare sufleteasca.

 

Trebuie sa fii paranormal ca sa sesizezi diferenta. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt diferite dar se intretaie ... uneori

 

pentru ochi e splendoare stralucirea lucitoare... nu mereu in iubire gasesti stralucire lucitoare :roll:

 

Pai atunci nu-i iubire.

Cand ochiul priveste cu iubire e clar ca intotdeauna va gasi ceva stralucitor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt diferite dar se intretaie ... uneori

 

pentru ochi e splendoare stralucirea lucitoare... nu mereu in iubire gasesti stralucire lucitoare :roll:

In acest caz, ce este iubirea? Exista mai multe tipuri de beatitudine si de iubire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
care este diferenta dintre beatitudine si iubire? Pentru mine sunt 2 sinonime, care exprima aceasi stare sufleteasca.

 

 

Pai poti fi fericit si cand nu iubesti.

 

asta e diferenta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aha, dar poti si sa iubesti si sa nu fi fericit.

 

Daca acea iubire este una "parata", conditionata, sigur nu vei fi fericit!

 

De ce?

Pentru ca astepti reciprocitatea, si e posibil sa nu fie uneori reciprocitate, nu?

Editat de delia delia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca acea iubire este una "parata", conditionata, sigur nu vei fi fericit!

 

De ce?

Pentru ca astepti reciprocitatea, si e posibil sa nu fie uneori reciprocitate, nu?

Nu neaparat, la acest raspuns ma asteptam, dar e OK. Eu faceam referire la un gol sufletesc pe care il simti, indiferent de sentimentele celuilalt fata de tine. Acel ceva care te determina sa te simti neimplinit, ceva care sa te determine sa doresti acel ceva care iti lipseste si nul gasesti sau nu-l poti exprima in cuvinte.

ideea la care doream sa ajung este ca, atat beatitudinea cat si iubirea sunt unul si acelasi sentiment, acel sentiment definitiv si necontestabil, pe care omul nu este in stare sa-l stapaneasca definitiv. ceea ce percepem noi, este doar o adiere de vant, un bob de garu din acest sentiment absolut si imaculat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu neaparat, la acest raspuns ma asteptam, dar e OK. Eu faceam referire la un gol sufletesc pe care il simti, indiferent de sentimentele celuilalt fata de tine. Acel ceva care te determina sa te simti neimplinit, ceva care sa te determine sa doresti acel ceva care iti lipseste si nul gasesti sau nu-l poti exprima in cuvinte.

ideea la care doream sa ajung este ca, atat beatitudinea cat si iubirea sunt unul si acelasi sentiment, acel sentiment definitiv si necontestabil, pe care omul nu este in stare sa-l stapaneasca definitiv. ceea ce percepem noi, este doar o adiere de vant, un bob de garu din acest sentiment absolut si imaculat.

 

Le confunzi, parerea mea.

Exemplu:

un barbat/o femeie are un proiect, la care lucreaza de multa vreme, acel proiect sta sub semnul suspiciunilor ca nu va putea fi dus la bun sfarsit - se lucreaza mult la el - in final rezultatul este cel scontat - omul acela va fi fericit, va trece printr-o stare de beatitudine -asta nu presupune iubire.

alt exemplu - un medic - are de rezolvat un caz deosebit de grac - reuseste - atunci - beatitudinea isi face simtita prezenta;

exemple sunt multiple, multiple, care nu implica iubirea, implica pasiunea, telul, etc.

 

 

"Pentru ca astepti reciprocitatea, si e posibil sa nu fie uneori reciprocitate, nu? " - aceasta propozitie includea si acea iubire fata de cei din jurul tau - prieteni, amici, necunocuti etc.

Editat de delia delia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Le confunzi, parerea mea.

Exemplu:

un barbat/o femeie are un proiect, la care lucreaza de multa vreme, acel proiect sta sub semnul suspiciunilor ca nu va putea fi dus la bun sfarsit - se lucreaza mult la el - in final rezultatul este cel scontat - omul acela va fi fericit, va trece printr-o stare de beatitudine -asta nu presupune iubire.

alt exemplu - un medic - are de rezolvat un caz deosebit de grac - reuseste - atunci - beatitudinea isi face simtita prezenta;

exemple sunt multiple, multiple, care nu implica iubirea, implica pasiunea, telul, etc.

Poate ai dreptate, dar eu vad altfel lucrurile. ceea ce mi-ai exemplificat tu, nu tine nici de iubire si nici de beatitudine, in opinia mea. Fericirea nu este neaparat iubire; iar multumirea eului interioar, nu este neaparat beatitudine. Sentimentul pe care am incercat sa-l sugerez, este unul suprem, adica exista mai multe tipuri de iubire, sau de implinire sufleteasca, dar niciunul nu poate fi comparat cu acesta. Adica, implinirea sufleteasca, la fel ca si acest exemplu de fericire, este temporara, poate dura 1 zi, 1 an, dar nu o eternitate, iar eu aici doresc sa ajung cu explicatia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×