Sari la conținut
Forum Roportal
geni

Nonconformismul

Postări Recomandate

dragi forumisti,

m-am tot invartit, am citit, am vorbit cu mine insami, am primit sfaturi de la psihologi si pana la urma m-am hotarat sa ma inregistrez pe un forum(desi prefer postarea libera) asa cum inecatul se agata de un pai.

poate ca viata e facuta din pasuri, poate ca e un sir de greseli, poate ca noi, parintii suntem victime ale altor victime, poate ca e de vina libertatea inteleasa gresit..., sau toate laolaltata. ceea ce ma doare pe mine e nonconformismul incapatanat al fiului meu. are 24 de ani si m-am obosit sa-i suport nervii si capriciile. inca de foarte mic e foarte nervos, capricios la mancare, suparat pe scoala. desi e inteligent, nu i-a placut sa invete si nu citeste carti. eu am incercat sa-l educ bine, am avut rabdare cu el, l-am ascultat, l-am ajutat la invatatura (i-am facut si temele - stiu ca e rau - dar ma tot ameninta ca daca nu... va aduce note proaste si va repeta). a crescut pe internet-cafenele, tot cu jocuri virtuale ore intregi, zile si nopti. degeaba m-am luptat sa-l conving sa nu se lase inghitit de mosntrii virtuali. rezultat - zero. apoi acasa, nopti intregi la computer.

cum am mai spus - carti citite - ioc! sufletul lui e in bezna, nu stie cum arata planeta Pamant pe harta, geografie, istorie, biologie - chiar cele mai elementare notiuni sunt pt el Africa neagra.

acum a terminat liceul(mai degraba eu i l-am terminat, ca daca il lasam, era jale), lucreaza, e relativ bine platit, merge regulat la munca, nu se ocupa cu fete, nu are rabdare sa acorde atentie la o femeie. a avut o prietena dar tot striga la ea si n-o baga in seama, asa la legatura s-a rupt. de vreo doua luni nu mai sta noptile sa joace in internet, ci iese cu prieteni si se intoarce la miezul noptii cu ochii rosii. si aici vine tragedia: tot citind pe net am intelesd ca ochii rosii sunt rezultatul fumatului de cannabis. l-am intrebat si a reconoscut. asta m-a dat gata si simt ca lumea s-a daramat pe capul meu. am incercat sa-l implic pe tatal lui in discutie si munca de lamurire, dar tatal lui e un om retras si se ascunde dupa ziar. seara se intoarce de la lucru, se uita la tv, se culca. nu comunica deloc cu fiul, numai salut, ce faci si la revedere. are un caracter cam ursuz, de altfel e un om bun, corect si se poate conta pe el. dar nu poate comunica, asa ca i-a spus fiului: "mama ta ma cearta ca nu te cert". " nu fa asa ca nu-i bine". si gata, s-a dus la culcare.

am vorbit cu fiul, i-am explicat, l-am rugat sa citeasca articole despre canepa in internet, i-am printat unul mai explicit, dar nu vrea ca stie nimic. mi-a raspuns: nu regret ca am incercat(incercare de doua luni seara de seara) si nu-ti promit ca n-o sa ma incerc. a iesit si cu scandal pana la urma, ca nu-s de lemn, el s-a asezat la calculator si a dat drumul maximum la rap stil mother fucker(daca asa se scrie), demostrativ si in ciuda. daca a vazut ca tac, a inceput sa-mi caute nod in papura si sa vorbeasca prostii. eu vad ca are nevroza, dar nu vrea sa mearga la medic. nici pt alte probleme de sanatate nu merge la medic - asteapta sa- treaca de la sine. nimic nu pot face nici cu vorba buna, nici cu scandal(unul micl la sfarsit, ca nu-s certareata). acum sunt deprimata, nici nu mai pot merge la cumparaturi. niumic nu mai pot sa fac.

va rog sa ma scuzati daca v-am indispus - stiu ca nu exista un leac miraculos, dar am vrut sa impartasesc, poate ma linistesc putin.

va doresc numai bine, geni

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La 24 de ani deja multi au familie, au copii, se descurca singuri. Daca eram eu in locul tau ii dadeam sutu' in cur si-l lasam sa se descurce singur. Ar fi un dus rece pentru el si poate il trezeste. Daca nu, asta-i alegerea lui...soarta lui. In mare parte vina o purtati voi, acum nu am sa-ti spun de ce, probabil ti-a spus-o si psihologi de care ai amintit mai sus. Ce sa zic...trista poveste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de implicare in subiectul meu. am vorbit cu el si despre"sutul in fund", daca nu-ti place du-te in chirie, sa vezi ce scump e totul - acasa n-ai grija vietii, ai mancare, caldura, spalat... el zice ca se duce mintenas si n-o sa se mai intoarca niciodata. dar inca nu s-a tinut de cuvant. eu il iubesc si vreau sa fie om, sa prospere, sa-si stranga bani, dar el ii da pe luxuri si cheltuieste mult pe maruntisuri - zilnic.(in casa nu da nimic) si mai afirma ca si el ma iubeste, dar ma comanda ca la armata si striga la mine. atunci dau si eu glas - se calmeaza un pic - legea junglei e valabila si intre homo sapiens-i. cine rinjeste mai tare, domina. dar asta se repeta ani si ani. inca o data va rog sa ma scuzati, sper sa pun posturi si mai optimiste, se vedem - zicea orbul :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

El este doar un profitor sentimental. Ia totul si nu da nimic. Pentru a iesi din aceasta capcana trebuie sa-i tai cumva portia de iubire. Cea mai buna solutie este separarea de voi in orice mod. Taie-i cordonul ombilical, datorita caruia ai ajuns in situatia de fata, din nefericire este cam tarziu intr-adevar, dar poate mai sunt sanse de remediere. Bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
El este doar un profitor sentimental. Ia totul si nu da nimic. Pentru a iesi din aceasta capcana trebuie sa-i tai cumva portia de iubire. Cea mai buna solutie este separarea de voi in orice mod. Taie-i cordonul ombilical, datorita caruia ai ajuns in situatia de fata, din nefericire este cam tarziu intr-adevar, dar poate mai sunt sanse de remediere. Bafta!

 

Subscriu, singura sansa care mai e acum e un soc - arunca-l in strada - ori se trezeste ori se inneaca - dar asa se va inneca oricum incetul cu incetul....

Mult noroc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa este, trebuie sa ma distantez. cea mai mare pedeapsa pt el este cand vede ca nu-i vorbesc. de baut nu stiu cine ce bea. eu si sotul nu bem alcool si nu fumam. din pacate imi place cafeaua (pt care sunt certata de domnisorul). beau doua dimineata - dupa masa numai suc. nici carne nu mananc - numai pui si peste. nu sunt religioasa, iubesc mult natura si stiinta si nu cred in pedeapsa divina.

multumesc tuturor celor care au vorbit cu mine - mi-a facut bine.

sa cresteti mari si tari!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru inceput,imi pare rau ca treci printr-o astfel de situatie!

Cum se putea evita? Ar trebui sa stam multe ore de vorba si la ce ar folosi?

Ce poti face acum? Am vazut ce te sfatuiesc altii si ma intreb cati dintre ei au crescut un copil?

Ca fiul tau trebuie pus in situatia de a se descurca singur in viata este cert.Insa totul trebuie bine gandit pentru a nu-l face sa va urasca.

Eu cred ca legatura intre individ si familia din care provine(cu exceptia anomaliilor) nu trebuie rupta niciodata,asta spre binele amandorora.

Mai cunosc personal cateva cazuri similare cu al tau si in nici unul nu s-a gasit o solutie minune.Se fac in continuare incercari si multe,multe compromisuri.

Te sfatuiesc sa discuti cu sotul tau si de comun acord sa hotarati ce atitudine trebuie sa luati.Oricare va fi aceasta hotarare,fiului vostru trebuie sa-i dati dragoste voastra si tot sprijinul pentu a se descurca in viata.

Va doresc sa aveti puterea de a gasii solutia cea mai buna!

Gandeste-te la ce a spus Tesla!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pruncul, multumesc de vorba buna. intre timp lucrurile s-au mai aranjat, s-a intamplat o minune :blink: - fiul nu mai iese nicaieri seara, sta acasa la computer si tv. si bani ne pune la dispozitie sa luam cand avem nevoie. in rest e tot cam ca ardeiul iute, dar temperamentul omului nu se schimba, numai caracterul si numai atunci cand e pus intr-o situatie extrema.

cred ca a vorbit cu seful lui care e un om bun si pe care fiul il iubeste ca pe un parinte. alta explicatie n-am gasit... dar nici nu caut. deci am happy end deocamdata (nu vreau sa ma grabesc cu optimismul).

 

am fost pe google si am vazut ca Tesla e un om de stiinta serb (si e nascut intr-o zi cu mine :D)

pruncul, eu nu cred intr-o zeitate, dar iubesc mult natura, ma contopesc cu ea. nu cred nici in minuni, numai in stiinta (ei, bineinteles ca exista multe fenomene la care inca nu s-a gasit o explicatie stiintifica) - ce sa-ti mai spun? iti doresc noroc in viata si bani de la loto ;)

gentiana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare bine de schimbarea ce a intervenit.Te sfatuiesc sa profiti de starea lui si sa incerci sa te apropii cat mai mult de el.

Despre Tesla poti citi si pe acest forum, asa cum ti-am scris mai sus si vei afla lucruri interesante.

Iti doresc succes si numai bine!

Editat de Pruncul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

apai ce sa ma mai apropii de fiul - nu-i unde - suntem lipiti ca scoarta si copacul - n-ai unde baga degetul :doh: asa-i daca n-am pe nimeni aici unde sunt si m-am instalat comod ca un caine in caruta - :)

pruncul, poate ne mai intalnim pe forum si mai vorbim. daca nu, eu pot vorbi si singura - asta cu scopul sa nu fie cineva de ne-acord. de fapt eu pe forumuri nu prea merg, folosesc netul ca pe-o biblioteca, citesc wiki cand n-am ce face.

si dvs va doresc numai emotii pozitive.

gentiana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×