Sari la conținut
Forum Roportal
Kaidi

electro

Postări Recomandate

atunci cand iti scade puterea pe iesirea unui amplificator in cazul in care protectiile nu isi intra in lucru, pe iesire vei avea o tensiune continua.... exact ceea ce ti-a explicat mai sus si maxx_oo7.

Distorsiunile semnalului de intrare, iti pot produce si ele neplaceri, dar nu apar numai din cauza sursei de semnal, in majoritatea cazurilor amplificatorul este cel care ''cedeaza'' atunci cand introduci un semnal mai mare decat cel specificat in manualul de utilizare ca fiind tensiunea nominala pe intrare (in cazul in care aplificatorul nu dispune de un preamplificator care isi reagleaza automat nevelul de intrare incat sa iti dea mai departe in sistem un semnal cat mai curat dar si asta in anumite limite).

 

 

Daca tu vorbesti de amplificatoare cu 2n3055 e ok .eu vorbesc de amplificatoare de putere nu de casti ;)

 

2pt6mo1.jpg

21l4wgn.jpg

29azfwl.jpg

21keebt.jpg

wa3xvs.jpg

2m4sxtj.jpg

21e0wao.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hahahaha...n-are macar un mixer

 

 

Are you Sure? :jester:

 

da cum credeai ca bag semnal in amplifuri din walkman? :)

 

 

mshaix.jpg

wco6rs.jpg

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca tu vorbesti de amplificatoare cu 2n3055 e ok .eu vorbesc de amplificatoare de putere nu de casti :)

Tu incearca sa masori tensiunea continua pe iesirile amplificatorului in sarcina (cand ai cliping mai ales pana la limita de a-si intra protectiile in lucru). Plus ca termicul ala pe radiator are rolul de a-ti limita curentul in montaj cand feturile iti fierb si asa iti mai scade din puterea pe iesire pana cand isi revin.

 

Frumusica puterea din imagini, dar destul de mica si primitiva pentru a ma lauda... sincer mi-ar fi rusine sa postez asa ceva ! ( probabil la tine in sat acolo abia au inceput sa apara echipamente de ''lautarie'')

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu incearca sa masori tensiunea continua pe iesirile amplificatorului in sarcina (cand ai cliping mai ales pana la limita de a-si intra protectiile in lucru). Plus ca termicul ala pe radiator are rolul de a-ti limita curentul in montaj cand feturile iti fierb si asa iti mai scade din puterea pe iesire pana cand isi revin.

 

Frumusica puterea din imagini, dar destul de mica si primitiva pentru a ma lauda... sincer mi-ar fi rusine sa postez asa ceva ! ( probabil la tine in sat acolo abia au inceput sa apara echipamente de ''lautarie'')

eu nu as zice ca este primitiva...

cele mai bune transformatore de putere sunt cele toroidale.

si cum nu sunt masini de bobinat astfel de transformatoare , sunt facute manual.

un astfel de traf -pun pariu ca duce cel putin 4x 300w.( este ditamai bolovanul acolo )

in plus, omul a tinut sa exemplifice in clar.

eu nu as face misto...sincer..

nu as avea de ce.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cat ?!

4x300 !?!?

 

Sunt ferm convins ca un transformator torodial are un randament mult mai ridicat decat unul cu tole dar... totusi... 4x300 este cam exagerat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie ce mi-a placut cel mai mult e cd-ul ala.....guta-manele-mp3

acum si serios, draguta aparatura. felicitari!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu nu as zice ca este primitiva...

cele mai bune transformatore de putere sunt cele toroidale.

si cum nu sunt masini de bobinat astfel de transformatoare , sunt facute manual.

un astfel de traf -pun pariu ca duce cel putin 4x 300w.( este ditamai bolovanul acolo )

in plus, omul a tinut sa exemplifice in clar.

eu nu as face misto...sincer..

nu as avea de ce.

Probabil nu ai avut ocazia sa vezi cum arata o putere dubla de 500w pe 4 ohmi. Transformatoarele toridiale de 12A pe 130V sunt mult mai mari pentru a-ti sutine o putere reala. Doar sti nu ?! Ce are omul aici sus, mai mult de 150w pe canal nu are. Chiar daca ai racire fortata, suprafata de disipatie termica este destul de redusa pentru o putere mai mare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×