Sari la conținut
Forum Roportal
Kaidi

electro

Postări Recomandate

Va salut , am si eu o intrebare si o rugaminte:Am un amplificator care fucntioneaza la 8-16 Ohm , si am 2 boxe a cate 2 difuzoare pe una da 4 Ohm , cum pot face sa pot obtine 8 ohm din cele 2 , stiu ca dak le leg in serie imi aduna Ohmii , insa problema e ca nu imi mai duce statzia atunci , mi-a povestit cineva de niste condesatori care se pun intre amplificator si difuzor ,pe firul + , si mi-a zis ca atunci nu mai conteaza Ohmii ... are dreptate ? se poate asa ? nu se intampla nik ??? pls sa ma lamuriti !!! Astept...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca intr-o boxa ai doua difuzoare si impedanta boxei este de 4 ohmi trebuie sa o desfaci si sa vezi cum sunt legate difuyoarele, probabil sunt 2 de 8 legate in paralel dar cel mai probabil ai 1 de medii si unul de inalte legate prin intermediulunui filtru de separare a frecventelor si atunci le poti folosi asa cum sunt, f important este caputerea boxei sa fie egala cu cea debitata de amplificator sau mai mare, daca e mai mica, f important este sa nu dai la "maxim" insa cred ca tocmai asta nu vrei... poti sa le folosesti si asa daca puterea este apropiata insa cand vei da mai tare vei incepe sa ai distorsiuni inainte de a ajunge la puterea maxima. Iti recomand sa intri pe www.elforum.ro si sa intrebi si acolo, baietii de acolo au mai multa experienta decat mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca intr-o boxa ai doua difuzoare si impedanta boxei este de 4 ohmi trebuie sa o desfaci si sa vezi cum sunt legate difuyoarele, probabil sunt 2 de 8 legate in paralel dar cel mai probabil ai 1 de medii si unul de inalte legate prin intermediulunui filtru de separare a frecventelor si atunci le poti folosi asa cum sunt, f important este caputerea boxei sa fie egala cu cea debitata de amplificator sau mai mare, daca e mai mica, f important este sa nu dai la "maxim" insa cred ca tocmai asta nu vrei... poti sa le folosesti si asa daca puterea este apropiata insa cand vei da mai tare vei incepe sa ai distorsiuni inainte de a ajunge la puterea maxima. Iti recomand sa intri pe www.elforum.ro si sa intrebi si acolo, baietii de acolo au mai multa experienta decat mine.

 

 

 

 

Kaidi

 

Ce boxe ai si amplif e ala de 8-16 ohm?da mai multe detalii ce fel de difuzoare are incinta si pe cate cai este (bass mid high ) sau bass+high sau e subwoofer?Boxe poate fi si cea de la subsol.

De unde stii ca ampliful da 8 16 ohm?Ai masurat tu?

Prostia cu Capacitorul nu am mai auzit-o.

Daca boxele tale sunt full range (adica pe 2 sau tre cai) adica au un filtru in interior nu le poti pune decat in palalel.In serie nu merg din cauza la filtre.

Numai boxele fara filtru se pot pune in serie (subwoofer-i fara amplificare merg numai).

Ampliful tau merge si la 2.66 ohm si la 4 ohm .Asa ca nu vad problema.

 

outlander

 

Nu stiu cat stii tu cum sta faza cu amplifu si cu boxele dar FIZICA zice cam asa:

 

Iti dau doar un exemplu:ai 2 boxe de 300w RMS 600w Program. Dai in ele cu un amlpif de 500-600w cu muzica,repet cu muzica.Cu 300 de watt dai in ele sinus.Adica cu un semnal sinusoidal de generat de un generator de toturi la diferite frecvente.

 

Cea ce l-ai sfatuit tu este ca si cum i-ai fi spus sa isi bage boxele direct in priza.De ce?Pentru ca toti se gandesc ca daca 2 boxe au 100 de watt si dai in ele cu 35 w nu se ard.Din contra se ard.Difuzoarele nu se ard de la multi watti ci se ard din cauza la distorsiuni.de unde distorsiuni?Din apliful de 35w care la 80 % din volum incepe sa distorsioneze,scate tensiunea pe traf si deci nu mai poate duce boxele de 100 de watti.20 de minute de distorsiuni = difuri prajite.

 

Nu mai emite teorii fanteziste te rog ca asa ardeti boxele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Boxele se ard de la "distorsiuni"? :bye:

 

Teoria asta nu e fantezista, e folclor.

Nu e folclor, e o constatare practică, dar e prost interpretată. Boxele atacate cu putere prea mare

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Distorsiunile pot avea doua surse:

- semnal distorsionat din cauza iesirii amplificatorului din zona liniara.

- limitarea fizica a difuzorului care nu poate reproduce semnalul generat de amplificator.

Daca amplificatorul este bine proiectat prima cauza ar trebui sa iasa din discutie.

A doua cauza este o neadaptare intre puterea amplificatorului si cea a boxelor, distorsiunea fiind primul efect al depasirii puterii, urmatorul fiind arderea boxei. Distorsiunea este un preambul al arderii boxei, nu o cauza.

Utilizatorul trebuie sa poata lua decizia de cumparare pe baza puterilor declarate la amplificator si boxe. Crezi ca se duce cineva cu amplificatorul in brate sa probeze boxele, daca distorsioneaza sau nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca amplificatorul este bine proiectat prima cauza ar trebui sa iasa din discutie.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca daca masori ohmii de la iesirea amplifului si-ti da mai mult decat tensiunea de la intrare in boxe, poti sa pui un capacitor care sa taie wattii din distorsiuni si in felul asta nu se mai arde boxa. Dar trebuie sa ai grija sa pui capacitorul inainte de intrarea in filtre, ca altfel iti prajeste filtrele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu zic ca daca masori ohmii de la iesirea amplifului si-ti da mai mult decat tensiunea de la intrare in boxe, poti sa pui un capacitor care sa taie wattii din distorsiuni si in felul asta nu se mai arde boxa. Dar trebuie sa ai grija sa pui capacitorul inainte de intrarea in filtre, ca altfel iti prajeste filtrele.

................

tare tete , tare...

"tui fizica masii

................

de cand pana cand "ohmii"=tensiune?

parca eu stiam ca rezistenta.....ma insel cumva? :crazy:

................

inca una la fel de tare:

de cand pana cand un capacitor "taie distorsiunile"( nu mai zic de formularea in sine)?

un capacitor pus in paralel pe semnalul de intrare( atentie --semnal de linie) taie inaltele sau joasele...depinde ce valoare ii pui si ce vrei sa tai...

.................

distorsiunile provin de la semnalul prea mare de intrare, semnal care se poate sa nu fie de linie ci un semnal analogic...

semnal direct din casti..spre examplu..

..................

toate statiile au iesire pentru boxe in curent...

cine v-a invatat pe voi ca se pun condesatoare la iesirea din statie? :crazy:

...................

filtrele care sunt in boxe sunt filtre cu capacitoare nepolarizate

statiile sunt prevazute cu filtre la randul lor...

 

 

When you're right, you're right! :doh:

si tu stii fizica :cheer:

valeu...

capacitor electrolitic
Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×