Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Diavolul

 

Cuvântul 'Diavol' nu apare nici o dată în Vechiul Testament. În Noul Testament, termenul grecesc uzual pentru 'diavol' este 'diabolos'. Acest cuvânt nu implică nimic supranatural, aşa cum sugerează traducerea lui. El înseamnă 'acuzator fals' sau 'calomniator', după cum arată aceste pasaje:

 

Femeile, de asemenea, să fie serioase, nedefăimătoare [gr. 'diabolos'], cumpătate, credincioase în toate (1 Timotei 3:11).

 

Dar să ştii că în zilele din urmă vor fi timpuri grele, căci oamenii vor fi iubitori de sine... defăimători [gr. 'diabolos'] (2 Timotei 3:1-3).

 

Tot aşa, femeile în vârstă să fie în tot felul lor de a fi aşa cum se cuvine femeilor sfinte, să nu fie nici defăimătoare [gr. 'diabolos'], nici robite de vin mult, să înveţe pe alţii ce este drept (Titus 2:3).

Referindu-se la Iuda Iscarioteanul, Cristos a spus: "Nu v-am ales eu pe voi, cei doisprezece? Şi totuşi unul dintre voi este un diavol" (Ioan 6:70). Este evident că Iuda a fost o fiinţă umană, nu un diavol în sensul popular al cuvântului. El a fost un diabolos - un acuzator fals, un defăimător - pentru că s-a găsit între cei care l-au acuzat în mod fals pe Cristos. Există trei alte cuvinte care sunt traduse uneori cu 'diavol' - daimõn, daimonizomai şi daimonion. Aceste cuvinte sunt în legătură cu ideea de demoni şi sunt discutate în Demons and Fallen Angels [Demoni şi îngeri căzuţi].

 

 

 

Satan

 

Satan este un cuvânt care apare în toată Biblia. Din nou, termenii greceşti şi ebraici nu transmit acelaşi înţeles ca traducerile lor uzuale. Cuvântul original ('satan' în ebraică, 'satanas' în greacă) înseamnă doar oponent sau adversar.

 

Cu o ocazie Cristos "i-a zis lui Petru: 'Înapoia mea, Satan'" (Matei 16:23). Petru n-a fost imaginea populară a lui Satan, după cum este evident din viaţa lui de după învierea lui Cristos. Petru a fost un adversar al lui Cristos pentru că 'gândurile lui nu erau la lucrurile lui Dumnezeu, ci la cele ale oamenilor'.

 

În Fapte 5:1-11 Anania şi soţia lui, Safira, l-au minţit împreună pe Petru în legătură cu suma de bani pe care au obţinut-o din vânzarea unei proprietăţi: au reţinut o parte din aceasta pentru ei înşişi şi au dat restul Bisericii, spunând că era întreaga sumă pe care o obţinuseră pentru proprietate. Pe când Safira nu era acolo, Petru l-a întrebat pe Anania: "Anania, pentru ce ţi-a umplut Satan inima ca să minţi... ?" (versetul 3). Departe de a fi o tentaţie din afară, Petru a continuat să-i spună "cum s-a putut să ai (să plănuieşti) în inima ta o astfel de faptă?" (versetul 4). Mai târziu, Petru i-a zis Safirei: "Cum de v-aţi înţeles între voi să ispitiţi pe Duhul Domnului?" (verse 9). Anania şi Safira au conspirat împreună să facă acest lucru. Nu a fost nici o influenţă exterioară. Adversarul - 'Satan' - din versetul 3 a fost Safira care i-a umplut inima lui Anania cu dorinţa de a-l minţi pe Petru.

 

În Vechiul Testament satan este folosit uneori pentru a-l descrie pe Dumnezeu însuşi! 1 Cronici 21:1-14 şi 2 Samuel 24:1-15 descriu acelaşi eveniment - numărătoarea făcută de David Israelului şi pedeapsa care a urmat. Dar în 1 Cronici satan este cel ce-l provoacă pe David să facă numărătoarea - în 2 Samuel este Dumnezeu. Explicaţia este foarte simplă: Dumnezeu a fost un adversar - un satan - pentru David.

 

În Iov şi Zaharia Satan este, după cât se pare, o persoană. O citire atentă a acestor cărţi arată că Satan a fost într-adevăr o persoană aici - o persoană umană care era un adversar al lui Dumnezeu sau al unui alt personaj.

 

Există o frumoasă 'dovadă negativă' că Satan nu este o persoană supranaturală aflată în conflict permanent cu Dumnezeu. 1 Timotei 1:20 spune: "I-am dat pe mâna Satanei [pe Imeneu şi Alexandru], ca să fie învăţaţi prin disciplină să nu hulească". În ce mod ar putea darea cuiva pe mâna răului întruchipat să-l dezveţe de blasfemie? Satan face lucrarea lui Dumnezeu? Pe de altă parte, dacă Pavel i-a expediat pe cei doi departe de corpul de credincioşi, ei au fost daţi adversarului - necredincioşilor - şi astfel au învăţat că numai comportându-se corect puteau fi admişi înapoi.

 

Evrei 2:14, citat la începutul paginii, este cuiul final bătut în coşciugul ideii unui Diavol supranatural: dacă a fost unul, atunci Cristos l-a distrus!

 

conform : http://exegeza.net/Diavolul.htm

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Diavolul

 

Satan

Există o frumoasă 'dovadă negativă' că Satan nu este o persoană supranaturală aflată în conflict permanent cu Dumnezeu

conform : http://exegeza.net/Diavolul.htm

Interesant cum de la un moment dat Satan si Diavolul impreuna cu restul Legiunilor cat nisipul marii devin prieteni personali la catarama.

Deci cum ar interpreta exegetul urmatorul pasaj:

 

Luca 8

26 Şi au ajuns cu corabia în ţinutul Gherghesenilor, care este în faţa Galileii.

27 Şi ieşind El pe uscat, L-a întâmpinat un bărbat din cetate, care avea demoni; de multă vreme el cu haină nu se îmbrăca şi în casă nu mai locuia, ci în morminte.

28 Şi văzându-L pe Iisus, a strigat şi a căzut înainte-I şi cu glas mare a zis:

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant cum de la un moment dat Satan si Diavolul impreuna cu restul Legiunilor cat nisipul marii devin prieteni personali la catarama.

 

De unde vine si zicala: - Fa-te prieten cu Diavolul pana treci puntea :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De unde vine si zicala: - Fa-te prieten cu Diavolul pana treci puntea :yahoo:

Nefericita zicala, dar in cazul asta intradevar prin diavol se intelege omul fara niciun dumnezeu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nefericita zicala, dar in cazul asta intradevar prin diavol se intelege omul fara niciun dumnezeu

Asta intelegi tu , unde scrie in Biblie asa ceva ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista aparate foto la dispozitia omului cu care sa-i fie facuta Diavolului vreo poza. Singurul aparat fotografic e Biblia. Si poza facuta de Biblie nu il prezinta pe Diavol nici cu coarne, nici cu coada, nici cu copite."Diavol" inseamna "Acuzator". Acuzatorul lui Dumnezeu si a oamenilor. Motivul pentru care astazi pe Terra exista suferinta si moarte. Toate astea se vor sfarsi insa. Asa arata poza din Biblie/Apoc. ;)

Wow....am ras de m-am tavalit pe jos...cand am citit ce ai scris aici.....daca nu stiai s-a descoperit(nu inventat) un aparat foto prin 1940 parca...acest aparat poate face poze la aura si la invelisurile energetice ale oricarei fiinte vii....nu ii mai tin minte denumirea...dar te poti interesa daca stii sa cauti pe internet ;-)

 

eu am incercat sa fac poze cu biblia si nu am reusit?ma intreb oare de ce?pentru ca nu cred in astfel de elucubratii sa nu fi iesit poza? ;-)

Editat de andi_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×