Sari la conținut
Forum Roportal
mandalay29

cum pun imaginea unui win xp pe un cd bootabil?

Postări Recomandate

Am luat de pe net win xp black edition arhivat, (erau 7 parti) l-am dezarhivat si mi-a ramas un file care se deschide cu nero (Image Files). Am gasit pe un site cum sa fac cd-ul bootabil step-by-step dar nu stiu cum se pune imaginea asta...sau ce-o fi. Il adaug asa, pur si simplu? ma puteti ajuta? Mersi mult de tot

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si pentru ca cd-ul sa fie bootabil nu mai trebuie sa fac ceva?...din cate am vazut trebuie sa copiez ceva file (boot.ima)...

ca sa die bootabil tre sa deschizi nero - image or save project(clic)-adaugi imaginea dorita-next- burn

 

in fine sa stii ca nu exista varianta windows black edition. este tot un produs preparat de vreun entuziast in informatica. so keep away!!

Editat de me&u

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am luat de pe net win xp black edition arhivat, (erau 7 parti) l-am dezarhivat si mi-a ramas un file care se deschide cu nero (Image Files). Am gasit pe un site cum sa fac cd-ul bootabil step-by-step dar nu stiu cum se pune imaginea asta...sau ce-o fi. Il adaug asa, pur si simplu? ma puteti ajuta? Mersi mult de tot

 

In mod normal discurile ce contin sisteme de operare sunt boot-abile. Daca zici ca ai un fisier cu imaginea discului (iso,nrg,bin/cue...) cu sistemul operare, atunci tot ce-ti ramane este sa pui direct imaginea ("burn image") pe un cd. Daca in schimb copiezi pur si simplu fisierele de pe imaginea montata intr-un drive virtual, atunci discul nou creat nu va fi boot-abil.

Editat de soarce

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×