Sari la conținut
Forum Roportal
luciappoint

Cine este ingerul tau pazitor?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Merci fain pentru explicatii.Nu stiu foarte multe despre cultura islamica dar mi-am adus aminte ca am citit despre djinn.Nu stiu daca ai citit ceva de Karl May care are foarte multe romane in care vorbeste de cultura si credinta islamica.De la el am invatat o multime de lucruri. :focus:

Ingerul meu pazitor este Winnetou! U-lu-lu-lu-lu-lei(war-whoop)!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ingerul meu pazitor este Winnetou! U-lu-lu-lu-lu-lei(war-whoop)!

 

Ia deschide un topic la literatura despre Karl May si ingerul tau?Chiar si la varsta mea recitesc la nessfarsit cartile lui.

 

Suntem off topic.Poate un moderator ma mai serveste cu un warn.Ieri pentru acelasi delict am primit de la doi moderatori cate un Warn si un suspend.Unde sa fac plangere oficiala pentru rele tratamente aplicate minorilor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Merci fain pentru explicatii.Nu stiu foarte multe despre cultura islamica dar mi-am adus aminte ca am citit despre djinn.Nu stiu daca ai citit ceva de Karl May care are foarte multe romane in care vorbeste de cultura si credinta islamica.De la el am invatat o multime de lucruri. :focus:

 

In afara de faptul ca-l stiam ca autorul romanului "Winnetou" nu stiu aproape nimic despre el.Dar am cautat pe net si am descoperit urmatoarele :

"In the Desert"

"From Bagdad to Stambul"

"The charm carpet"

"Oranges and dates"

"The oil prince"

"Kara Ben Nemsi I: Menjelajah Gurun "

"Kara Ben Nemsi II: Penyembah Setan".

 

O fi mai scris si altele.Astea sunt traduse in engleza.

 

Mersi ca l-ai mentionat.O sa-l adaug pe lista de autori ale caror lucrari doresc sa le citesc. :crazy:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In afara de faptul ca-l stiam ca autorul romanului "Winnetou" nu stiu aproape nimic despre el.Dar am cautat pe net si am descoperit urmatoarele :

"In the Desert"

"From Bagdad to Stambul"

"The charm carpet"

"Oranges and dates"

"The oil prince"

"Kara Ben Nemsi I: Menjelajah Gurun "

"Kara Ben Nemsi II: Penyembah Setan".

 

O fi mai scris si altele.Astea sunt traduse in engleza.

 

Mersi ca l-ai mentionat.O sa-l adaug pe lista de autoriale caror lucrari doresc sa le citesc. :focus:

 

Ti le recomand din toata inima.Mai sunt si altele dar nu m-am uitat inca pe net.Eu le-am luat de la biblioteca si titlurile din romaneste nu corespund cu cele din limba engleza.

 

In cartile lui se vorbeste foarte mult de ingeri,djinn,sheitan,crestinism,islamism(sunniti si shiiti) etc."La turnul Babel" e una din cele mai bune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"La turnul Babel" e una din cele mai bune.

 

Pe asta nu am gasit-o in engleza. incerc pe E-bay sau Amazon. K

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×