Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Reclame la TV

Postări Recomandate

Am o mare nelamurie... stiti cumva care este legatura dintre un elefant si frigiderele Arctic??? Ca sa nu mai vorbesc de floare si de fetita... inca nu am reusit sa inteleg "poanta"  :roll:

 

Nici eu ::): ::): ::):

 

pana de curand nici eu nu ma prinsesem de idee, dar am observat ca pe usa frigiderului este desenat un elefant si poate ca si cel real isi are un rost acolo, poate sa arate ca desi este asa de masiv este bland cu haleala. cred! :?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mama a zis ca legatura dintre frigisder si respectivul animal e urmatoarea: Arctic e mare cat un elefant ::roll:: ::):

Dar depre noile reclame ale ghidului TV "Apropo" ce parere aveti??

Yo nu am una prea buna, adica schimb canalul in mare viteza cand sunt derulate :twisted:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce impact au reclamele de la TV daca sunt bine facute. Eu de exemplu am cumparat un Pate de ficat (Sibiu) tocmai datorita reclamei de la tv. Mi-am consultat prietenii si am afalat ca nu sunt singurul.

 

Acum ar mai fi si reclama la Unirea care nu o inteleg deloc. Poate este buna pentru targetul bauturii ....

 

Voua ce reclame va plac si care nu.

 

Vis-a-vis de impactul reclamelor asupra consumatorilor, in Franta sa-a facut un experiment acum cativa ani. Intr-un supermarcaet sa-au asezat in rafturi PET-uri asemanatoare cu cele de Coca Cola cu o eticheta pe fond rosu pe care scria cu totul altceva decat numele celebrei bauturi.Ei bine fara nici o exceptie toti care au cumparat respectiva bautura nu sa-au sinchisit sa citeasca eticheta convinsi fiind ca ei cumpara Coca Cola. O reclama bine facuta este un mecanism de manipulare extrem de eficient care te conduce aproape inconstient acolo unde si-a propus.Sa cumperi acel obiect chiar daca nu ai trebuinta imediata sau de perspectiva. Mai tineti minte "v-am prins vrajitoarelor!" sau "Titan Ice. Alta Viata" Au fost primele reclame cu impact dupa revolutie pe piata romaneasca.Dragute si perene. Ca dovada ca au intrat in vorbirea curenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt reclame placute si reclame neplacute, pe gustul sau dezgustul :) nostru..

Asta nu prea are importanta, ideea e ca produsul, prin reclama afisata, sa ne ramana cat mai mult timp in memorie...Si, inevitabil, cand ne aflam in fata raftului in supermarcaet, ne macina curiozitatea:"Oare de ce se face asa un FASS despre produsul asta?..E atat de bun?..Ce-ar fi sa-la incerc si eu.."

Asta e target-ul spotului, si, daca e destul de impresionant, are efectul scontat.

De exemplu, dupa ce am citit aci pe forum, ma duc la marcaet sa-mi iau o sticla de Unirea;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie nu-mi plac deloc reclamele de la detergenti cum ar fi cel cu tanti maria cand spune ca este mai bun de cat cel obisnuit , iar eu nu stiu inca si nu i mi dau seama care este cel obisnuit ca inca nu lam vazut sa apara pe piata . nu imi mai plac reclamele care intrerup filmele tocmai atunci cand suspansul este mai mare sau actiunea este in toi. totusi unel dintre ele sunt reusite camai faina mi-se pare cea cu primola si cea cu danone cu acel barbat care ii mananca iaurtul copilasului si apoi il murdareste pe gurita .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sincer nu prea am o parere buna despre reclamele facute in romania; sunt putin cam neinspirate :pee .

dar ce parere aveti de noua reclama la laptele "fulga" ?:o: 8) .eu ma abtin :spiteful: :crazy:

dar intradevar reclamele au o mare influenta asupra inconstientului omului. spre exemplu sa ne gandim ce manie a fost si cu salamul sasesc 8)

in schimb sunt unele reclame la marca inregistrata care sunt geniale. e o reclama la prezervativ cu un copil nesuferit in supermarcaet 8) :) .super dragutica:) si mi-a placut cel mai mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut-o si yo... e foarte draguta... mi-au placut catusele alea roz... de asemenea nici reclama la Coca-Cola nu e rea, cea cu politistii... ca sa nu mai vorbesc de ultima reclama Elite... 8) 8) 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×