Sari la conținut
Forum Roportal
merlin6b

Rezerve asigurari

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua,

 

Asiguratorul care exercita o activitate de asig. generala are obligatia sa constituie si sa mentina urmatoarele rezerve tehnice:

 

a) rezerve de prime

b) rezerve de daune

c) rezerve de catastrofa

d) rezerve pentru riscuri neexpirate

e) rezerve de egalizare

 

Imi puteti explica va rog babeste ce sunt acestea? Apreciez orice raspuns!

Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua,

 

Asiguratorul care exercita o activitate de asig. generala are obligatia sa constituie si sa mentina urmatoarele rezerve tehnice:

 

a) rezerve de prime

b) rezerve de daune

c) rezerve de catastrofa

d) rezerve pentru riscuri neexpirate

e) rezerve de egalizare

 

Imi puteti explica va rog babeste ce sunt acestea? Apreciez orice raspuns!

Va multumesc!

Din pacate nu se pot explica "babeste".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant raspuns avand in vedere ca te-am intrebat sa imi spui ce reprezinta toate acestea, fara sa intram in alte detalii.

Editat de merlin6b

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Interesant raspuns avand in vedere ca te-am intrebat sa imi spui ce reprezinta toate acestea, fara sa intram in alte detalii.

ok, sa incercam cel mai "babesc" raspuns posibil

rezerva de prima - dupa ce am incasat banii, trebuie sa-i pun deoparte pentru ca e posibil sa-mi vina si o dauna, nu? cat pun? pai proportional cu durata de asigurat ramasa din total durata contractului

rezerva de dauna - bani pe care ii pun deoparte cand aflu ca s-a intamplat o dauna - valoare estimata de inspectorul de dauna la deschiderea dosarului

rezerva de daune neavizate - bani pentru daune care s-au intamplat dar inca nu au fost notificate la asigurator - se calculeaza statistic

rezerva de catastrofa - bani pe care ii pun deoparte pentru cazul cand apare un risc catastrofic - se calculeaza ca procent din prima pe risc catastrofic

rezerva pentru riscuri neexpirate - bani pentru daune care apar dupa incheierea exercitiului finaciar pentru polite subscrise in cursul anului financiar - se calculeaza statistic

rezerva de egalizare - ("bani albi pentru zile negre") bani pe care ii pun deoparte in anii cu realizari bune, pentru anii cand realizarile vor fi mai putin bune - la dispozitia managementului asiguratorului

Editat de Paul Atreides

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×