Sari la conținut
Forum Roportal
melinda26

Ce materii as putea preda?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

As dori sa ma lamuriti intr- o problema importanta pentru mine. Sunt studenta anul IV la Universitatea de Vest "Vasile Goldis " din Arad, profil Contabilitate si Informatica de Gestiune. In primul an am studiat Complemente de matematica (l-am luat cu 10). Tot in primul an am mai studiat si Matematici economice (am luat 10). In anul al doilea am avut o materie de o durata de un semestru Teoria grafurilor (am luat 10). Iar in celalalt semestru am studiat Statistica economica (am luat 7). As dori foarte mult sa devin profesoara de matematica. M-ar interesa ce trebuie sa fac pentru a putea preda matematica si daca e posibil. In primul rand pentru ca termin o facultate la forma de invatamant ID si pentru ca este de profil economic. Mai precizez ca as dori sa predau la clasele 5-8 sau si liceu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai terminat facultatea te poti angaja doar ca SUPLINITOR NECALIFICAT.

Pentru matematica trebuie sa ai licenta in specializarea matematica. Orice alta specializare, chiar daca e din cadrul facultatii de matematica, nu este admisa.

pentru detalii vezi

 

http://www.univagro-iasi.ro/ro/files/legis...ui_didactic.pdf

 

Art. 7 aliniat 1

Editat de Paul Atreides

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As dori sa ma lamuriti intr- o problema importanta pentru mine. Sunt studenta anul IV la Universitatea de Vest "Vasile Goldis " din Arad, profil Contabilitate si Informatica de Gestiune. In primul an am studiat Complemente de matematica (l-am luat cu 10). Tot in primul an am mai studiat si Matematici economice (am luat 10). In anul al doilea am avut o materie de o durata de un semestru Teoria grafurilor (am luat 10). Iar in celalalt semestru am studiat Statistica economica (am luat 7). As dori foarte mult sa devin profesoara de matematica. M-ar interesa ce trebuie sa fac pentru a putea preda matematica si daca e posibil. In primul rand pentru ca termin o facultate la forma de invatamant ID si pentru ca este de profil economic. Mai precizez ca as dori sa predau la clasele 5-8 sau si liceu.

eu sunt studenta la psiho-sociologie , dar ca sa pot preda in invatamant mi s-a cerut sa fac un modul suplimentar de pedagogie ... si cred ca si in cazul tau este la fel....pote vorbesc prostii , dar am colege care au 50 de ani si carora li sa cerut sa faca acel modul pt a-si putea pastra locul in invatamant . la noi fara modulul acela nu este nici o sansa sa ne angajam in invatamant si asa cred ca este peste tot . (modulul devine valabil doar dupa ce iei diploma de licenta)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As dori sa ma lamuriti intr- o problema importanta pentru mine. Sunt studenta anul IV la Universitatea de Vest "Vasile Goldis " din Arad, profil Contabilitate si Informatica de Gestiune. In primul an am studiat Complemente de matematica (l-am luat cu 10). Tot in primul an am mai studiat si Matematici economice (am luat 10). In anul al doilea am avut o materie de o durata de un semestru Teoria grafurilor (am luat 10). Iar in celalalt semestru am studiat Statistica economica (am luat 7). As dori foarte mult sa devin profesoara de matematica. M-ar interesa ce trebuie sa fac pentru a putea preda matematica si daca e posibil. In primul rand pentru ca termin o facultate la forma de invatamant ID si pentru ca este de profil economic. Mai precizez ca as dori sa predau la clasele 5-8 sau si liceu.

Chiar daca ai urmat modulul de psiho-pedagogie, nu poti preda matematica, nici macar la clasele V-VIII. Exista un centralizator al materiilor care se pot preda in functie de specializare. Poti preda Economie, educatie antreprenoriala sau contabilitate si alte discipline de specialitate. In invatamant exista un mare deficit de contabili asa ca poti gasi usor post, daca doresti. Acte de studii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti preda la un liceu cu profil economic: contabilitate, economie, organizare, management, corespondenta.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am terminat facultatea de limbi straine, dar cred ca pentru a putea fi profesor e valabil modulul psiho-pedagogic la toate facultatile. Am avut incepand din anul I un curs de psihologie, apoi unul de pedagogie, unul de metodica si apoi unul de managementul educatiei, si am facut si practica pedagogica. Dar mai bine ai intreba la secretariatul facultatii tale sau pe un profesor de acolo. Poate nu ai nevoie de cursurile astea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a vedea ce materii ai voie sa predai, trebuie sa intri pe edu.ro, in Forumul Concurs de Titularizare, iar in partea de sus a paginii gasesti un mesaj fixat intitulat Documente. Acolo gasesti "Centralizatorul". Acesta este documentul oficial care mentioneaza pentru fiecare facultate absolvita, ce materii poate preda fiecare absolvent.

 

Si cand mergi la Inspectorat sa te inscrii la examen pentru un post, comisia de inscriere iti verifica diploma in acelasi Centralizator. Succes! Sa devii titular/a! 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa faci in mod obligatoriu modulul psiho-pedagogic. Daca nu l-ai facut in timpul facultatii (atunci este finantat de stat), il faci contra-cost dupa studiile universitare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×