Sari la conținut
Forum Roportal
stf

Invatat RAPID

Postări Recomandate

Dupa ce s-a sunat citesc lectia odata f atent si pot sa iau 10 :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

-prin analogie, conexiuni cu ceea ce deja exista in memorie. in felul acesta, informatiile nou primite sunt o continuare a ceea ce deja exista, formandu-se un lant.

-vizualizand informatia pe care doresc s-o retin ( am o mai buna memorie vizuala), dar asta poate merge doar la mine. fiecare are posibilitatile sale.

Editat de mica_curioasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa ce s-a sunat citesc lectia odata f atent si pot sa iau 10 :P

fiecare e diferit... poate la unii da rezultate chestia asta.. sau.. altii trebuie sa repete de mai multe ori pentru a tine minte.. :o:

 

Inca ceva care sa te ajute sa inveti este sa fi atent la ore :roll:

 

-prin analogie, conexiuni cu ceea ce deja exista in memorie. in felul acesta, informatiile nou primite sunt o continuare a ceea ce deja exista, formandu-se un lant.

-vizualizand informatia pe care doresc s-o retin ( am o mai buna memorie vizuala), dar asta poate merge doar la mine. fiecare are posibilitatile sale.

este dovedit faptul ca memoria vizuala e mai buna decat cea auditiva.. sau stiu eu care :o:

 

Inca ceva: este important sa intelegi ce inveti, astfel inveti mai usor..si daca nu intelegi sa intrebi pe un coleg sau pe profesor .. sa iti explice :o:

 

De exemplu eu ma pricep mai bine la limbile straine.. la filiera umana in general (asta e profilul meu) .. in schimb nu-mi place deloc fizica si sunt bota acolo; la fizica nici nu ma mai stresez.. si asa .. de la anu' scap de ea :scare:

Editat de Red Insomnia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fiecare e diferit... poate la unii da rezultate chestia asta.. sau.. altii trebuie sa repete de mai multe ori pentru a tine minte.. :P

 

Inca ceva care sa te ajute sa inveti este sa fi atent in clasa :o:

 

 

este dovedit faptul ca memoria vizuala e mai buna decat cea auditiva.. sau stiu eu care :o:

 

Inca ceva: este important sa intelegi ce inveti, astfel inveti mai usor..

 

De exemplu eu ma pricep mai bine la limbile straine.. la filiera umana in general (asta e profilul meu) .. in schimb nu-mi place deloc fizica si sunt bota acolo; la fizica nici nu ma mai stresez.. si asa .. de la anu' scap de ea :scare:

Eu asa fac ascult tot ce ne spune profa-n clasa dupa aia numai citesc nimic si e totul OK :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
voi cum ivatati???cum memorati mai repede????ce metode folositi???

.................

prin sinteza...si cat mai schematic

plus....incearca sa faci cat mai multe analogii cu subiectul respectiv..

..................

eu asa am invatat

.................

depinde ce ai de invatat, pana la urma.

teoria merge, materiile fixe,,hm..un pic mai greu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ms mult pt sfaturi...mai astept si altele.....

dar sa zicem k sunteti in situatia k aveti mult de invatat intr-o perioada scurta de timp....cum procedati??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×