Sari la conținut
Forum Roportal
funny♫wind

Vrei sa devii actor?

Evaluează acest topic

actor  

66 membri au votat

  1. 1. vrei sa devi un actor

    • as vrea si cred ca am talent
      45
    • as vrea dar nu cred ca am talent
      5
    • nu vreau dar cred ca am talent
      7
    • nu vreau si oricum nu am talent
      9


Postări Recomandate

eu una as vrea sa joc in filme sau teatru, reclame, bla bla...dar nu pot pentru ca nu locuiesc in bucuresti si unde stau eu nu sunt castinguri de sa te inpiedici de ele...in fiecare reclama ba o vezi pe Adela Popescu, ba pe nu stiu care actor celebru, de ce sa nu li se dea oportunitatea de a aparea in reclame si noua, oamenii normali. Poate acolo, undeva este un om care stiu mai bine sa faca ce fac si toti actorii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
as vrea si cred ca am talent [ 25 ] [71.43%]

as vrea dar nu cred ca am talent [ 4 ] [11.43%]

nu vreau dar cred ca am talent [ 1 ] [2.86%]

nu vreau si oricum nu am talent [ 5 ] [14.29%]

 

Deci 71.43% dintre forumisti ar vrea sa se faca actori.

Mai grav este ca mai si considera ca ar avea talent.

 

Asta in ciuda paraliziei de care dau dovada pe aici atunci cand vine vorba de exprimare.

Adica noi nu suntem in stare sa punem in cuvinte ceea ce gandim dar simtul dramatic din noi ne da ghes.

Sau Guess.

 

Eu cred ca e destul de greu sa joci chiar si in filme mute.

Tot iti trebuie 'chelchesoz'.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
. A patit-o si Pavarotti ratand niste note.

 

 

Cand a ratat Pavarotti (cum bine spui cateva note ) avea o varsta cand multi tenori numai pot scoate doua sunete , era deja bolnav ,iar la un gigant ca el , un esec minor nici nu se ia in considerare desi presa a trait zile bune pe falsetul lui Big Luciano.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fie ca vrei sa devi actor de telenovele, fie ca vrei sa ajungi sa joci la un teatru care sunt morivele tale pentru care ai vrea?

dak nu ai vrea de ce nu vrei?

In universitate am avut ocazia sa testez.Sa organizat o piesa de teatru la a carei auditii eu cu inca niste colegi ne-am decis sa ne trecem pe lista.Dar inainte de a ne prezenta am decis sa ne inscriem la un curs (doar pentru cateva saptamani) de actorie tinut de comunitatea culturala si acolo am avut revelatia vietii mele si anume ca sunt 100% anti-talent in ceea ce priveste actoria.:boredom: Asta am decis eu dupa vreo saptamana,am fost sincera cu mine insumi si mi-am spus "vezi-ti mai fatuca de treaba ca te faci de pomina"...prin urmare am renuntat la auditia de la scoala in favoarea celor care macar aveau 1 gram de talent.

Deci am votat ultima alegere.

 

sunt de acord cu ce s-a zis aici: ca un actor nu trebuie sa minta bine sau sa se prefaca, nu asta inseamna actoria.

sa fi actor inseamna a arata, a construi, a traii.

Despre ceea ce vorbesti tu se numeste method acting (popularizata in anii 1930 si avansata de Lee Strasberg de prin 1940 incolo) care este o tehnica prin care actorii isi insusesc "gandurile si emotiile" caracterului pe care il depicteaza si se identifica cu el/ea,in efortul de a crea performante realiste. Actoria clasica consta insa in faptul ca actorii simulau aceste ganduri si emotii prin gesturi,intonatii vocale si expresii faciale deci cu alte cuvinte se prefaceau dar se prefaceau credibil.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Ma numesc Andriu Adrian. Am 14 ani . Chestia e urmatoarea :

 

VREAU si chiar voi munci pentru visul meu . Visul meu este acela de a ajunge actor la HollyWood. Dar pana acolo am de mancat multa,multa paine.

 

Deocamdata sunt dintr-un orasel mic , retras , la marginea lumii , din care nu pot avea mai sanse sa ajung acolo.Insa doamna profesoara de franceza " Eleonora stamate " ( sunt informatii cu ea pe internet ) m-a selectat si am jucat in 2 piese de tatru " Justitie" si " o noapte furtunoasa " pe care le-am reprezentata la Gala teattrlui 2008-2009. Acum sunt protagonist intr-o piesa de IL Caragiale , " Articolul 217" . Vreau nu as vrea , chiar VREAU sa ajung actor. NU conteaza ca voi castiga 5-10 milioane , salariu , asta nu ma intereseaza . Vreau sa ajung actor. Daca vreun om,important sau vreo persoana importanta , sau cineva care are bani si ma poate lansa macar sa ajung la un casting . Internetul nu stiu sa-l folosesc , abia mi-am bagat cu eforturi uriase . Macar o reprezentare sa mi se zice " ai talent sau nai " .

 

Multumesc , astept pareri !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu unu stiu ca am talent,indiferent cat de mic,avand in vedere ca sunt la liceu...nu vreau sa imi fac o meserie din asta...imi place mai mult desenu/pictura si neavand incotro si tehnica...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"vreau si cred ca am talent"...vreau sa zic ca oricat de talentat sau netalentat ai fi daca vrei poti sa ajungi, daca ai incredere in tine si sti sa te descurci, pt ca daca vrei sa dai la o facultate de teatru nu trebuie sa te duci gata instruit acolo, acolo vei invata sa fi un actor bun etc., dar trebuie sa ai tu incredere in fortele proprii si sa crezi in "visul tau".

Eu ma gandesc sa urmez o facultate de genu, sa ma axez mai mult pe teatru, dar stiu ca in Romania nu cred ca o sa am un viitor pe baza asta pt ca actorii sunt platiti ff putin, de aceea ma gandesc sa dau in alta tara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e plin de talentati printre noi...

pun pariu ca isi pun in practica talentul actoricesc in viata reala, numai ipocriti vezi dom'le zilele astea :)

 

sondajul acesta e asemanator cu cel de pe subiectul "sufletul de artist"...nu degeaba romanul s-a nascut poet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×