Sari la conținut
Forum Roportal
ioo07

Dinti de portelan sau semiportelan?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna! am si eu o nelamurire vizavi de dintii de semiportelan, exista asa ceva sau nu? vreau sa merg la dentist sa imi schimb o lucrare mai veche din gaudent, pt. ca nu arata deloc bine, cu dinti de portelan sau semiportelan, dentista mea mi-a spus ca exista si dinti de semiportelan, dar din cite am citit eu, nu prea...; mai am o intrebare daca stie cineva cum se procedeaza cind iti schimba lucrarea, se da anestezie, se dezlipeste sau se taie cu ceva, ca eu am probleme cu tahicardia si mi-e groaza de anestezie, sau ce fel de anestezie se poate da in cazul in care am probleme cu tahicardia?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1.sunt lucrari facute din portelan total= pivot din metal usor si inoxidabil acoperit cu portelan

2.sunt lucrari facute partial din portelan=fațetate, acelasi pivot dar cu fațeta din portelan

3.sunt lucrari facute din compozit total=un aliaj mai putin dur decat portelanul si mai ieftin pe acelasi pivot acoperit cu compozit

4.sunt lucrari facute din compozit cu fațeta=idem ca la pct.2

5.sunt lucrari facute din acrilat=cele mai proaste si mai ieftine.

6.sunt lucrari facute din gaudent=tabla aia idioata aurie..=ieftina si proasta si periculoasa..

cam atat despre materiale

...................................

lucrarea pe care o ai si vrei sa o dai jos-- nu este dificil de dat jos--

se taie cu o freza si cu un ciocanel special se extrage..nu doare..

....................................

sfatul meu este sa-ti faci si radiografie dentara pentru a fi sigura de sanatatea radacinilor maselelor/dintilor.

alt sfat este, sa-ti faci o lucrare din portelan total, chiar daca te costa mai mult ai si siguranta mai mare ...

in cazul in care ai lucrarea pe molari sus, poti sa-ti faci o lucrare din portelan partial..adica cu fațete..( nu se vede maseaua din metal can razi..si iesi mai ieftin ca bani.

daca ai lucrare molari jos..fa-ti din portelan total...caci altfel se vad dintii partial din metal cand razi sau casti gura mai mare..

daca ai lucrare in fața...recomand portelan total.

..................................

nu vorbesc despre implant dentar...banuiesc ca nu te intereseaza..( 300 euro/ dinte)

....

bafta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

newtask:

"1.sunt lucrari facute din portelan total= pivot din metal usor si inoxidabil acoperit cu portelan"

Nu poti sa cimentezi dom`ne portelan peste pivot de metal.Trebuie sa faci coroana mixta cu "capa" tot de metal care adera la pivotul metalic,capa peste care se pune apoi portelanul.Portelanul poti sa-l pui peste pivot tot din portelan sau fibra de sticla.Ceea ce nu e deloc recomandat,ioo07, daca ai lucrare pe molari(sau chiar si premolari) pentru ca sunt forte mari cele care se exercita pe dintii laterali risti sa ramai cu lucrarea in manutza.

 

Nu te doare nimic,o taie cum spunea newtask cu freza si o da jos si gata...iti ia amprenta si face alta.

Iar referitor la anestezie,daca stii ca ai probleme cu tahicardia,sa nu uiti sa spui dentistului de fiecare data(poate alta data chiar ai nevoie de anestezie).Medicul trebuie sa stie de asta...iti face anestezia cu anestezic special fara adrenalina-care ti-ar face altfel o tahicardie de ti-ar sari inima din piept. :haha:

Multa bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Va rog daca se poate sa-mi spuneti,cum deosebesti portelanul de semiportelan.Adica ma refer...in calitate de pacient ceri medicului sa-ti faca dinti de portelan si el iti pune semiportelan....iti vei da seama de diferenta?Sau pur si simplu mergi pe incredere?

Multumesc.

 

NEWTASK : 1.sunt lucrari facute din portelan total= pivot din metal usor si inoxidabil acoperit cu portelan

2.sunt lucrari facute partial din portelan=fațetate, acelasi pivot dar cu fațeta din portelan

 

Cum imi dau seama de diferenta?

 

Si nu stiu daca e bine sau nu sa intreb la topicul asta .....dar va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Trebuie sa-mi pun dinti de portelan (6 dinti de sus).Medicul mi-a spus ca va face implant unul cite unul.Apoi a polizat 4 dinti din mijloc (pina la radacina) si a oprit doar caninii ca sustinere.In locul celor 4 lipsa a pus.....nu stiu cum se numeste...cred ca e vorba de acel pivot de metal de care zicea newtask.E un metal gri-argintiu. Inainte de asta m-a trimis la un alt medic si mi-a facut o operatie la gingie........(medicul care m-a trimis mi-a spus ca gingia mea e bolnava si necesita operatie ...in schimb ...medicul care a efectuat operatia mi-a spus ca trebuie sa taie si sa ridice gingia mult mai sus ca sa aiba stomatologul meu loc ptr lucrare) ...In fine....nu stiu exact ce si cum am intrat in joc trebuia sa joc pina la capat:(.

Dar...dupa atatea luni de mers la medic....scoaterea nervilor,polizari...gingie in copci etc.....inca nu am dinti si medicul zice ca o sa-mi puna cei 6 dinti impreuna...(imi cer scuze ca nu stiu cum sa explic..sper sa intelegeti la ce ma refer) adica nu o sa ``lipeasca`` unul cite unul cum mi-a zis de la inceput ...I-am zis ca nu sunt de acord ,ptr ca daca o sa am probleme cu un dinte va trebui sa scoata toti cei 6 dinti.S-a enervat si mi-a zis ca sunt ``fitoasa``Pina la urma mi-a zis ca va vedea...poate o sa-mi puna 3-3 sau 2-2.

Ieri mi-a pus niste dinti din plastic...dintii de forma ca sa se obisnuasca gingia.Sunt foarte urati si mari.La fel i-am zis ca nu-mi plac...nu se potrivesc la gura mea..parca am niste lopeti in gura sau parca sunt bugs bunny.I-am spus sa-mi ia alte masuri si sa mi-i faca mai mici.....dar iar s-a enervat si a inceput sa-mi explice ca asa trebuie sa fie cei de sus...MARI. :drag:((

Luni merg sa ia masurile ptr portelan. Nu mai inteleg nimic ce imi face si ce o sa-mi puna. Orice il intreb imi spune ca nu e treaba mea si ca eu nu ma pricep la dinti si ca daca ar fi toti clientii ca mine sa puna tot felul de intrebari....nu ar mai munci ci ar preda cursuri de stomatologie.

 

Citeva intrebari la care va rog sa imi raspundeti.

1) dintii au iesit asa mari ptr ca am facut operatia la gingie si a ramas prea mult loc?

2)e normal sa imi puna placa cu toti ce 6 dinti,dupa ce atatea luni am facut anestezii peste anestezii ca sa scoata nervii+bani ptr scoaterea nervilor....polizare...(nu era mai usor sa mi-i scoata de la inceput fara sa ma mai chinuie atat si sa pierdem atata timp).E vorba de 7 luni.

3)e mai bine sa-mi puna unul cite unul? sau asa cum zice el si eu bat campii.....

4)ceea ce vrea sa faca el e mai ieftin si mai usor? (cu toate ca eu o sa platesc ptr lucrarea cea mai buna)

 

Va rog sa imi raspundeti...sa imi explicati avantaje si dezavantaje....sa stiu ce sa-i spun luni cind voi merge la cabinet.

 

Va multumesc anticipat!!!!!

Editat de fotinh

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna!

Va rog daca se poate sa-mi spuneti,cum deosebesti portelanul de semiportelan.Adica ma refer...in calitate de pacient ceri medicului sa-ti faca dinti de portelan si el iti pune semiportelan....iti vei da seama de diferenta?Sau pur si simplu mergi pe incredere?

Multumesc.

 

NEWTASK : 1.sunt lucrari facute din portelan total= pivot din metal usor si inoxidabil acoperit cu portelan

2.sunt lucrari facute partial din portelan=fațetate, acelasi pivot dar cu fațeta din portelan

 

Cum imi dau seama de diferenta?

 

Si nu stiu daca e bine sau nu sa intreb la topicul asta .....dar va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Trebuie sa-mi pun dinti de portelan (6 dinti de sus).Medicul mi-a spus ca va face implant unul cite unul.Apoi a polizat 4 dinti din mijloc (pina la radacina) si a oprit doar caninii ca sustinere.In locul celor 4 lipsa a pus.....nu stiu cum se numeste...cred ca e vorba de acel pivot de metal de care zicea newtask.E un metal gri-argintiu. Inainte de asta m-a trimis la un alt medic si mi-a facut o operatie la gingie........(medicul care m-a trimis mi-a spus ca gingia mea e bolnava si necesita operatie ...in schimb ...medicul care a efectuat operatia mi-a spus ca trebuie sa taie si sa ridice gingia mult mai sus ca sa aiba stomatologul meu loc ptr lucrare) ...In fine....nu stiu exact ce si cum am intrat in joc trebuia sa joc pina la capat:(.

Dar...dupa atatea luni de mers la medic....scoaterea nervilor,polizari...gingie in copci etc.....inca nu am dinti si medicul zice ca o sa-mi puna cei 6 dinti impreuna...(imi cer scuze ca nu stiu cum sa explic..sper sa intelegeti la ce ma refer) adica nu o sa ``lipeasca`` unul cite unul cum mi-a zis de la inceput ...I-am zis ca nu sunt de acord ,ptr ca daca o sa am probleme cu un dinte va trebui sa scoata toti cei 6 dinti.S-a enervat si mi-a zis ca sunt ``fitoasa``Pina la urma mi-a zis ca va vedea...poate o sa-mi puna 3-3 sau 2-2.

Ieri mi-a pus niste dinti din plastic...dintii de forma ca sa se obisnuasca gingia.Sunt foarte urati si mari.La fel i-am zis ca nu-mi plac...nu se potrivesc la gura mea..parca am niste lopeti in gura sau parca sunt bugs bunny.I-am spus sa-mi ia alte masuri si sa mi-i faca mai mici.....dar iar s-a enervat si a inceput sa-mi explice ca asa trebuie sa fie cei de sus...MARI. :drag:((

Luni merg sa ia masurile ptr portelan. Nu mai inteleg nimic ce imi face si ce o sa-mi puna. Orice il intreb imi spune ca nu e treaba mea si ca eu nu ma pricep la dinti si ca daca ar fi toti clientii ca mine sa puna tot felul de intrebari....nu ar mai munci ci ar preda cursuri de stomatologie.

 

Citeva intrebari la care va rog sa imi raspundeti.

1) dintii au iesit asa mari ptr ca am facut operatia la gingie si a ramas prea mult loc?

2)e normal sa imi puna placa cu toti ce 6 dinti,dupa ce atatea luni am facut anestezii peste anestezii ca sa scoata nervii+bani ptr scoaterea nervilor....polizare...(nu era mai usor sa mi-i scoata de la inceput fara sa ma mai chinuie atat si sa pierdem atata timp).E vorba de 7 luni.

3)e mai bine sa-mi puna unul cite unul? sau asa cum zice el si eu bat campii.....

4)ceea ce vrea sa faca el e mai ieftin si mai usor? (cu toate ca eu o sa platesc ptr lucrarea cea mai buna)

 

Va rog sa imi raspundeti...sa imi explicati avantaje si dezavantaje....sa stiu ce sa-i spun luni cind voi merge la cabinet.

 

Va multumesc anticipat!!!!!

dezavantaje:

daca ai caninii cu probleme si tratamentul lor nu este facut corespunzator, in cazul in care trebuie intervenit vei pierde intreaga punte ( lucrare)

daca lucrarea nu este facuta de un tehnician dibaci, vei avea probleme cu gingiile.

important este sa ai tratamentul , caninilor si radacinilor unde sunt pivotii plantati, facut bine.

avantaje:

se monteaza usor

daca tehnicianul este bun, poti sa ai noroc de o lucrare frumoasa si echilibrata ( dimensional )

................................

cere-i doctorului chitanta pentru toate lucrarile efectuate.

cand iti da chitanta pe lucrare, sa-ti dea pentru lucrare de portelan..

daca face figuri spune-i ca nu mai faci lucrarea la el si apoi trimiti opc-ul peste el..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns.

In legatura cu dintii care sunt prea mari,se poate face ceva acum? Sau e prea tarziu?Acum port cei de proba...dar mi-a spus ca marimea va fi la fel. :drag:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc pentru raspuns.

In legatura cu dintii care sunt prea mari,se poate face ceva acum? Sau e prea tarziu?Acum port cei de proba...dar mi-a spus ca marimea va fi la fel. :drag:

tu simti dintii prea mari sau ii vezi tu ( cu ochii ) ca sunt mari?

"calcatura" lor se potriveste cu cea de jos?...

de deranjeaza la muscat?

cand tii gura inchisa maselele calca una peste alta? ( dar toate, nu una da alta nu)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna!

Va rog daca se poate sa-mi spuneti,cum deosebesti portelanul de semiportelan.Adica ma refer...in calitate de pacient ceri medicului sa-ti faca dinti de portelan si el iti pune semiportelan....iti vei da seama de diferenta?Sau pur si simplu mergi pe incredere?

Multumesc.

 

NEWTASK : 1.sunt lucrari facute din portelan total= pivot din metal usor si inoxidabil acoperit cu portelan

2.sunt lucrari facute partial din portelan=fațetate, acelasi pivot dar cu fațeta din portelan

 

Cum imi dau seama de diferenta?

 

Si nu stiu daca e bine sau nu sa intreb la topicul asta .....dar va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Trebuie sa-mi pun dinti de portelan (6 dinti de sus).Medicul mi-a spus ca va face implant unul cite unul.Apoi a polizat 4 dinti din mijloc (pina la radacina) si a oprit doar caninii ca sustinere.In locul celor 4 lipsa a pus.....nu stiu cum se numeste...cred ca e vorba de acel pivot de metal de care zicea newtask.E un metal gri-argintiu. Inainte de asta m-a trimis la un alt medic si mi-a facut o operatie la gingie........(medicul care m-a trimis mi-a spus ca gingia mea e bolnava si necesita operatie ...in schimb ...medicul care a efectuat operatia mi-a spus ca trebuie sa taie si sa ridice gingia mult mai sus ca sa aiba stomatologul meu loc ptr lucrare) ...In fine....nu stiu exact ce si cum am intrat in joc trebuia sa joc pina la capat:(.

Dar...dupa atatea luni de mers la medic....scoaterea nervilor,polizari...gingie in copci etc.....inca nu am dinti si medicul zice ca o sa-mi puna cei 6 dinti impreuna...(imi cer scuze ca nu stiu cum sa explic..sper sa intelegeti la ce ma refer) adica nu o sa ``lipeasca`` unul cite unul cum mi-a zis de la inceput ...I-am zis ca nu sunt de acord ,ptr ca daca o sa am probleme cu un dinte va trebui sa scoata toti cei 6 dinti.S-a enervat si mi-a zis ca sunt ``fitoasa``Pina la urma mi-a zis ca va vedea...poate o sa-mi puna 3-3 sau 2-2.

Ieri mi-a pus niste dinti din plastic...dintii de forma ca sa se obisnuasca gingia.Sunt foarte urati si mari.La fel i-am zis ca nu-mi plac...nu se potrivesc la gura mea..parca am niste lopeti in gura sau parca sunt bugs bunny.I-am spus sa-mi ia alte masuri si sa mi-i faca mai mici.....dar iar s-a enervat si a inceput sa-mi explice ca asa trebuie sa fie cei de sus...MARI. :jester:((

Luni merg sa ia masurile ptr portelan. Nu mai inteleg nimic ce imi face si ce o sa-mi puna. Orice il intreb imi spune ca nu e treaba mea si ca eu nu ma pricep la dinti si ca daca ar fi toti clientii ca mine sa puna tot felul de intrebari....nu ar mai munci ci ar preda cursuri de stomatologie.

 

Citeva intrebari la care va rog sa imi raspundeti.

1) dintii au iesit asa mari ptr ca am facut operatia la gingie si a ramas prea mult loc?

2)e normal sa imi puna placa cu toti ce 6 dinti,dupa ce atatea luni am facut anestezii peste anestezii ca sa scoata nervii+bani ptr scoaterea nervilor....polizare...(nu era mai usor sa mi-i scoata de la inceput fara sa ma mai chinuie atat si sa pierdem atata timp).E vorba de 7 luni.

3)e mai bine sa-mi puna unul cite unul? sau asa cum zice el si eu bat campii.....

4)ceea ce vrea sa faca el e mai ieftin si mai usor? (cu toate ca eu o sa platesc ptr lucrarea cea mai buna)

 

Va rog sa imi raspundeti...sa imi explicati avantaje si dezavantaje....sa stiu ce sa-i spun luni cind voi merge la cabinet.

 

Va multumesc anticipat!!!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

cEL MAI BINE SI MAI SIGUR E SA SCHIMBI DENTISTUL. pAREREA MEA. e DREPTUL TAU SA CERI LAMURIRI, DEOARECE SE LUCREAZA pe dintii tai si pe banii tai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!! As avea si eu o intrebare ... de 3 sapt. m-am dus la un stomatolog ca sa imi faca dintii din fata,cei care sunt intre canini,4 dinti.Mi-a facut un fel de implant ... mi-a pus suruburi si ... am zis ca vreau lucrare din semiportelan pentru ca at. nu aveam atatia bani.El mi-a spus ca trebuie sa imi puna un fel de placa in spate de rezistenta.Iar eu nu prea vreau sa imi pun acea placa ... si de aceea am zis ca sa imi pun dinti din portelan.

 

Intrebarea e:

Care sunt mai rezistenti? Cei din portelan sau cei din semiportelan si cu placa aia de metal in spatele lor?

 

Va rog frumos sa imi spuneti,ca vreau niste pareri,ca maine dimineatza trebuie sa dau " verdictu" ce dinti vreau ! Va multumesc :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×