Sari la conținut
Forum Roportal
abandonero

Disparitia lunii

Postări Recomandate

Din cate am auzit eu.........universul e in continua expansiune...toate corpurile ceresti se departeaza unele de altele....dar nu asa de dramatic....poate in cateva miliarde de ani........universul va fi un loc destul de sumbru.....dar la viata noastra.....de 60-70 ani ....nu se simte....... :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vorbesc in sens "ipotetic" legat de "asa numita micsorare a lunii"...

 

Va-ti gandit poate ca LUNA SE INDEPARTEAZA INCETUL CU INCETUL DE ORBITA TERESTRA???

Te uiti pe "vizorul" telescopului...ii calculezi dimensiunile....si tragi o concluzie stupida cum ca s-ar "eroda....

Cea mai buna explicatie pentru "aiureala" asta este echipa olimpica a soarecilor terestrii...

 

Dar daca e sa o luam corect....ea doar se indeparteaza....

Pai exact asta se intampla, se indeparteaza de pamant cu vreo 3 cm si ceva pe an

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si care ar fi efectele pe care le-am simtii noi, muritori in viata de zi cu zi? Cat de mult ne afecteaza daca se indeparteaza de pamant sau daca se micsoreaza? :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si care ar fi efectele pe care le-am simtii noi, muritori in viata de zi cu zi? Cat de mult ne afecteaza daca se indeparteaza de pamant sau daca se micsoreaza? :flowers:

 

 

Efecte de-adreptul benefice!

Cu cat mai departe luna de pamant , cu atat mai bine ...

Si nu va sinchisiti cu teoriile de 2 lei , legate de maree si altele "stiintifice-ordinare" ... pentru ca echilibrul Pamantului ar fi de multe ori mai mare...daca luna nu ar mai fi....

 

parerea mea....

Editat de Infinitus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai exact asta se intampla, se indeparteaza de pamant cu vreo 3 cm si ceva pe an

 

Mai exact, cu 3.8 cm pe an. :stink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai exact, cu 3.8 cm pe an. :tease:

[/quot

 

Disparitia Lunei nu afecteaza cu nimic ziua si noaptea care se datoresc miscarii de rotatie a pamantului. Singura problema ar fi ca noptile n-ar mai fi luminate si ar dispare Luna din peisajul noptii si ...al poetilor. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

campul gravitational dintre luna si pamint are efecte importante asupra pamintului, dintre cele mai cunoscute fiind mareele.........deci o influenta majora asupra fluidelor.........cum omul este format in proportie de aproximativ 70% apa ........cred ca disparitia lunii ne-ar afecta serios

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

care luna??

 

a... aia care ne influenteaza emotiile si trairile...

si ne creaza tulburari de personalitate.... ce oameni nebuni...

Editat de prikindel18

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×