Sari la conținut
Forum Roportal
abandonero

Disparitia lunii

Postări Recomandate

Luna are un diametru de 3700 km in timp ce in urma cu 4 decenii avea 3888 km! :cheer: In acest ritm luna va disparea in cateva sute de ani de pe bolta cereasca.

NASA a confirmat observatiile astronomilor dar n-a dat nici o explicatie mai ales ca a fost acuzata din pricina expeditiilor Apollo care ar fi destabilizat rocile de la suprafata lunii ducand la o reactie in lant de ridicare a unor nori de praf ce s-au disipat in spatiu.

 

Disparitia lunii ar duce la o zi de 6 luni si o noapte similar de lunga, exact ca in regiunile polare.

 

Un articol complet gasiti in revista Magazin la adresa urmatoare:

http://www.revistamagazin.ro/content/view/108/20/ .

 

Asadar, credeti in disparitia lunii, mai ales ca ea face parte din semnele Bibliei dinainte de venirea Fiului Omului ("..si luna nu va mai da lumina ei.." - Matei 24: 29,30)? :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Luna are un diametru de 3700 km in timp ce in urma cu 4 decenii avea 3888 km! :cheer: In acest ritm luna va disparea in cateva sute de ani de pe bolta cereasca.

 

 

...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai avand in vedere ca se micsoreaza, dupa revista "magazin", cu 4,7 km pe an (calcule simple), rezulta ca o sa dispara forever in aproximativ 787,23... ani. hai sa rotunjim la 787.

 

deci (stai sa-mi dreg vocea)...cum spuneam, deci : AAALAAARMAAA ! Luna va disparea de pe bolta in 787 de ani. puteti folosi mesajul meu ca resursa de informare a cetatenilor planetei ! sa stie toata lumea !!! sa ne pregatim ! vine sfarsitul ! cineva sa ma opreasca ! ravl, fa-mi ceva, ca tu esti de vina ! tu ai inceput cu calculele ! zi, marturiseste, ce i-ai facut lunii de se micsoreaza ? :cheer:

 

Pai si la ce te agiti ca oricum nu traiesti atata!? :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... face parte din semnele Bibliei dinainte de venirea Fiului Omului ("..si luna nu 
va mai da lumina ei.." - 
Matei 24: 29,30)?  ;)

 

Viteza cu care-i scade diametrul, fluctueaza, deci nu se stie exact. Depinde si ce diametru trebuie sa aibe luna ca sa nu mai fie perceptibila de ochiul uman.

 

las' dreaq de fluctuaţie , vorbeam de principiu ,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai avand in vedere ca se micsoreaza, dupa revista "magazin", cu 4,7 km pe an (calcule simple), rezulta ca o sa dispara forever in aproximativ 787,23... ani. hai sa rotunjim la 787.

 

deci (stai sa-mi dreg vocea)...cum spuneam, deci : AAALAAARMAAA ! Luna va disparea de pe bolta in 787 de ani. puteti folosi mesajul meu ca resursa de informare a cetatenilor planetei ! sa stie toata lumea !!! sa ne pregatim ! vine sfarsitul ! cineva sa ma opreasca ! ravl, fa-mi ceva, ca tu esti de vina ! tu ai inceput cu calculele ! zi, marturiseste, ce i-ai facut lunii de se micsoreaza ? :cheer:

 

:cheer:

hai ca aici ai fost misto!!!

bravo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai si la ce te agiti ca oricum nu traiesti atata!? ;)

da' tu de unde stii cat mi-e dat mie sa traiesc? invidiosule ! :P

 

apropo...luna n-a dat niciodata lumina ei...ci a lui, a soarelui ! :P...aualeu ! APOCALIPSAAAAAAA ! :doh: a venit apocalipsa !

 

las' dreaq de fluctuaţie , vorbeam de principiu ,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
apropo...luna n-a dat niciodata lumina ei...ci a lui, a soarelui ! 8)...aualeu ! APOCALIPSAAAAAAA ! :cry: a venit apocalipsa !

 

il si vad pe Isus pe luna, dand la lopata... :doh: hai cu apocalipsa !

 

văleu, nu'i adevărat ! ... :o:

 

 

poate ne ajută şi la zăpadă ?! :yahoo:

 

 

you're a married man, my friend ! get a hold of yourself ! (a se citi cu accent irlandez) :cheer:

 

uite vezi, de asta mi'a fost dor de tine ! ;)

 

 

taci din gura ! ai o limba si 10 degete ? esti functional ! :cheer:

 

ă... adevărat, doar că ... nu le pot coordona concomitent ?! ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
văleu, nu'i adevărat ! ... :yahoo:

 

 

poate ne ajută şi la zăpadă ?! :cheer:

nu cred, apocalipsa e mult mai importanta. n-ai vazut ce scrie in biblie ?

 

 

uite vezi, de asta mi'a fost dor de tine ! :o:

de ce? pentru ca pot vorbi engleza cu accent ? :cry:

 

 

ă... adevărat, doar că ... nu le pot coordona concomitent ?! :doh:

ei, hai, sa nu-mi spui ca n-ai...atentie distributiva ! :cheer:

 

auzi, da' nu ti se pare ca avem treburi stringente pe ordinea de zi? cum ar fi ... disparitia lunii prin faramitare continua, asa cum a fost ea prevazuta de revista magazin ? pe care cale doresc in mod important sa multumesc efectiv autorului articolului respectiv, intrucat si de asemenea intregii echipe de redactori si realizatori, precum si directorul revistei care a aprobat articolul este un om de nota 300...eroii de la termopile !

 

in apararea mea pot sa spun ca este foarte, foarte greu sa mergi pe zapada cu tocuri de 10... ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×