Sari la conținut
Forum Roportal
RHS

HDD Serial ATA

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am cumparat un laptop hp compaq 6720s si pe hdd e windows vista basic.

Vreau sa precizez ca hdd-ul e serial ata si vreau sa pun xp in loc de vista. Am dat restart si l-am facut sa plece din bios formatarea dar merge ce merge si la un moment dat imi zice ca nu e nici un hdd inauntru sau ca nu e aprins, nu e in functiune. :o: .

Cum reusesc sa scap de imputziciunea asta de vista?

 

PS: Am si vista longhorn si culmea ca ala merge.

Am mai incercat sa bag cd cu xp si cand e aprins windowsul dar icoana aia unde scrie install windows xp este gri si inaccesibila, am bagat longhorn si tot icoana aia e functionabila. Dar ma feresc de rahat sa dau in alt rahat adica in longhorn?

 

Va rog sa imi spuneti cum sa pun xp pe laptop. Un mic tutorial ceva...ms. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In principiu trebuie sa faci rost de driverele pentru win xp ale laptop-ului (hdd, video, audio...).

 

Cand boot-ezi win xp dupa cd ii spui ca ai driverele de la hdd si astfel ti-l va recunoaste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In principiu trebuie sa faci rost de driverele pentru win xp ale laptop-ului (hdd, video, audio...).

 

Cand boot-ezi win xp dupa cd ii spui ca ai driverele de la hdd si astfel ti-l va recunoaste.

 

Pai alea le aveam de pe situl producatorului, dar nu alea erau importante. Am rezolvat din bios. Am pus hddul sa simuleze IDE, nu sata. Am bagat cd cu windows si a mers.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai alea le aveam de pe situl producatorului, dar nu alea erau importante. Am rezolvat din bios. Am pus hddul sa simuleze IDE, nu sata. Am bagat cd cu windows si a mers.

 

cum naiba nu e important driverul de hdd cand spui ca win xp nu ti-l recunoaste ??? :flowers:

 

uite ce scriu cei de la hp:

 

http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechS...ode=4&idx=1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×