Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Costumul care ne transforma in "supermeni"

Postări Recomandate

Japonezii de la Universitatea din Tsucauba au pus la punct un "costum robotic" cu ajutorul caruia un om poate ridica greutati pe care in mod normal nu ar fi putut sa le ridice.

Costumul cantareste 15 cag, este alimentat cu baterii si este dotat cu niste senzori aflati in contact cu suprafata pielii care detecteaza miscarile musculare si le amplifica. Costumul se poate misca si de sine statator permitand persoanelor cu hanticap sa se miste singure.

 

Detalii: Yahoo News

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai daca e sa se miste singur as purta si eu unul. Chiar si de 20 de cag. ce mai conteaza acum? :hi: Totusi de ce cantareste 15 cag?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca-mi dai niste servomotoare(cate unu pentru fiecare incheietura din corp) si ceva senzori de presiune, in maxim 6 luni construiesc si eu un costum din ala.. nu-i asa mare vrajeala... daca a cedat unul din servomotoare omul ar putea ramane intepenit asa... pana i se scoate costumu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce chestie,cel mai bine,ar functiona acest costum in cazul persoanelor cu handicap ,care nu se pot misca!!

Editat de Andradada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant si.........prea captivant! Trebuie sa aiba BUGS, nu poate sa fie perfect inca! Ce a spus storm.cg e foarte adevarat si poate fi chiar un pericol.......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

are deja destule bug`uri.. primu e greutatea lui.. ar trebui sa se foloseasca tendoane din titanium pe costum tesut din fire de titanium.. sa se muleze pe corp.. ar reduce f mult din greutatea sa.. in al doilea rand servomotoarelor alea le trebuie o sursa super mare de energie.. si sa umbli cu un acumulator de 10 cag in spate nu-i prea placut.. se mai pune problema accesibilitatii.. va dati seama ca asa un costum costa extrem de mult...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in cativa ani vom vedea ceva si mai si cu siguranta, acum cativa ani itot in japonia a fost facut un picior artificial pentru oamenii cu handicap dotat cu sensori mini-procesoare, etc. si am vazut un filmuletz in care o domnisoara alerga cu un astfel de picior si aproape ca nu se observa vre-un defect in miscarile ei si asta am vazut-o deja de ceva ani in urma asa ca nu ma mira ca in cativa ani se va ajunge la o performanta mult mai mare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×