Sari la conținut
Forum Roportal
tosca_5

Remember!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am sa incep cu o nepretuita prietena ,EUGENIA DUMITRASCUfiind subiectiva am sa las pe cei care au scris despre ea sa "vorbeasca"prin ce au scris si spus in dealungul timpului si ce a spus artista cu diverse ocazii:

 

 

 

La puţin timp după ce a

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Asi vrea ca opera mea sa continue o gandire filozofica,si aceasta fara sa fac o arta controlata matematic"

"Arderile interioare sunt gata sa ma divulge"

"Timisoara traieste cu intensitate,poate cel mai intens di arealul romanescdezbaterea privind problemele relatiei dintre opera de arta si cuprinsul realului"

"Timisoara a fost singurul oras de care m-am indragostit din prima clipa,dovada ca e si punctul meu terminus,in ciuda intamplarilor si a dorintei mele nestramutate de a hoinari"

'Sunt un om solar cu umbre"

"Motivul casei m-a insotit multi ani,ca o nostalgie a ceva sacru si foarte personal,in acelasi timp"

""In ceeace priveste portretul,el ma intereseaza ca interior si nu ca expresivitate plastice.De aceea par atat de firav alcatuite.Fiindca vreau sa aflu ce simte cel pe care il pictez.Ce poate fi mai tulburator decat sa vorbesti despre om?"

"Doresc sa reinnoesc expresia sentimentului in piictura,ma tulbura spectacolul luminii,careia vreau sa-i dau un inteles propriu"

"Eu cand incep sa pictez e ca si cand as lucra pentru prima data,ca si cum as descoperi atunci posibilitatile picturii"

"Culoarea tine de un regim interior,de un anotimp al sensibilitatii"

"Pledez pentru echilibru intre sentiment si luciditate"

'N-am asa zisul spirit de generatie.In unele probleme sunt mult mai matura decat cei din generatia mea,iar in altele mult mai tanara,mai naiva"

"mi-a placut intotdeauna sa ofer oamenilor niste lucruri stenice care sa le faca viata mai senina"

 

"In lucrarile mele desenul ramane mereu la vedere.CULOAREA A FOST O CAUTARE PERMENENTA,O CERCETARE NEINCETATA.NU SUNT O COLORISTA SPONTANA,CI PROBLEMATIZEZ."

"Nu inventez peisaje,ci transpun emotia pe care o vad in jur.De aceea se pare ca ele au un dramatism,o doza de enigmatic,de introspectie nedisimulata"

"Am inceput prin a face grafica,apoi am trecut la pictura abstracta,o tehnica mixta,o inventie de-a mea.ceasta tehnica noua a mea pleaca de la niste structuri grafice ,pe care apoi le coloram foarte bogat,prin modalitati inventate"

"Acuarela si desenul sunt pentru mine precum vocea pentru un cantaret,acuarela este ceva mai aproape de inima mea"

 

"Sunt un om care traieste intens,cu toata fiinta ,in social,si nu ma pot inchide in preocuparile strict profesionale.Nu pot crea daca n- am lumina ca sa vad,aer ca sa respir,libertate ca sa creez si sa ma misc."

 

"Sunt norocoasa,am trait mult.Imi doresc ,nu zile numeroase,ci bune"

"Voi lucra ,cat ma tin puterile,cate vreme Domnul imi va ingadui"

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eugenia Dumitrascu, cred ca s-a nascut la Iasi, sau Bacau. Aflasem despre arta sa de la cativa cunoscuti. In anii '97 am incercat sa o intalnesc la Timisoara, dar din nefercire nu am reusit. Un portar inimos insa, mi-a deschis cu intelegere usa institutului si mi-a permis sa ii admir pe viu cateva lucrari.

 

Toata admiratia pentru unul dintre reperele artei contemporane.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da s-a nascut in comuna Traianu-Bacau.Era foarte legata de meleagurile natale desi de tanara a plecat de acolo ,a studiatla Cluj,apoi toata viata ei s-a desfasurat la Timisoara.

Am sa incerc sa postez cateva lucrari ,daca nu reusesc am sa rog o prietena.

 

 

Eveniment : Expozitie comemorativa din 2006-10-06 - Biblioteca Judeteana C. Sturdza Bacau

Expozitie ce o comemoreaza pe graficiana Eugenia Dumitrascu (1931-2003), care s-a nascut in judetul Bacau insa a locuit si creat majoritatea lucrarilor in Timisoara. (Agendabacau.ro)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In familie mai este un bun colorist, artistul plastic Nicolae Dumitrascu. Desi nu este licentiat in domeneniu, acesta a lucrat in cariera sa artistica sute de tablouri in acuarela, cu o mare sensibilitate cromatica. Nu stiu sa fi avut multe expozitii, dar a lucrat cu multa rabdare si sinceritate. Una dintre cele mai importante expozitii ale sale a fost gazduita de Rotonda Institutului de Medicina si Farmacie din Iasi, in 1990, beneficiind de o prezentare a distinsului scriitor iesean Aurel Leon.

Nicolae Dumitrascu este medic si locuieste actualmente la Iasi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am sa incep cu o nepretuita prietena ,EUGENIA DUMITRASCUfiind subiectiva am sa las pe cei care au scris despre ea sa "vorbeasca"prin ce au scris si spus in dealungul timpului si ce a spus artista cu diverse ocazii:

 

La puţin timp după ce a

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am iubit-o si o iubesc in continuare. Nu o voi uita si nu as pute-o uita! Sunt ceea ce sunt astazi datorita ei...mi-a aratat, mi-a explicat, m-a invatat atat de multe si totusi prea putine...veti fi intotdeauna parte a mea, Doamna Profesoara. Intotdeauna veti reprezenta un moment de exaltare in sufletul meu, precum si o lacrima de durere...

 

As avea de asemenea o rugaminte catre dvs. cele care v-ati amintit de ea cu atata caldura in suflet. Va rog trimiteti-mi cateva repere unde as putea gasi mai multe postari despre viata dumneaei, mai multe lucrari de arta...

Imediat dupa stingerea dumneaei gasisem o pagian de internet ce cuprindea viata si opera dumneaei. V-as fi foarte recunoscatoare daca m-ati putea ajuta. Va multumesc din suflet.

 

 

In privat am sa-ti dau mai multe amanunte !

Ma bucur sa citesc aceste calde cuvinte despre un OM si DASCAL de o noblete indiscutabila.

POate ca ar trebui sa dezvoltam subiectul!

Promit sa revin ! Am renuntat cand am vazut ca nu prea sunt persoane interesate de subiect !

Multumesc !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In privat am sa-ti dau mai multe amanunte !

Ma bucur sa citesc aceste calde cuvinte despre un OM si DASCAL de o noblete indiscutabila.

POate ca ar trebui sa dezvoltam subiectul!

Promit sa revin ! Am renuntat cand am vazut ca nu prea sunt persoane interesate de subiect !

Multumesc !

Poate ne dai un link cu lucrarile ei:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca sunt cu adevarat mai multi interesati de pictura ,in general ,in special Delia Dumitrascu!

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×