Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am fost sa patinez cica... :)

Pff, am stat mai ceva ca pomul... Ma rog , intr-un sfarsit am fost ajutata sa ma misc pe acolo, era sa o iau in barba de nu stiu cate ori. Cica zimtii aia din fata patinelor sunt ca sa imi fac vant :o: Ce, ca m-am impiedicat de cateva ori in ei :o:

Ce credeti, in cat timp se poate invata patinajul asta cat de cat astfel sa pot patina si eu ca omul? :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu cateva tentative esuate. Cineva mi-a spus ca patinajul se invata mai de mic copil,e ca mersul pe bicicleta sau pe role, tine de mentinerea echilibrului. Constanta se mentine mai bine in tinerete :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am fost sa patinez cica... :D

Pff, am stat mai ceva ca pomul... Ma rog , intr-un sfarsit am fost ajutata sa ma misc pe acolo, era sa o iau in barba de nu stiu cate ori. Cica zimtii aia din fata patinelor sunt ca sa imi fac vant :crazy: Ce, ca m-am impiedicat de cateva ori in ei :jester:

Ce credeti, in cat timp se poate invata patinajul asta cat de cat astfel sa pot patina si eu ca omul? :aranjare:

 

Acum doi ani am patinat pentru prima data, (de la 5 ani, cand eram un ghemotoc care nu stia nici stanga de dreapta) si nu am avut probleme pentru ca stiu sa merg bine pe role. Asta a fost explicatia mea. ;) Deci, ai putea ca vara sa incepi sa mergi pe role, pentru ca iarna sa ajungi sa mergi pe patine. :o:

 

Oricum, pentru inceput, cand esti pe gheata, e bine sa incerci sa iti mentii echilibru, sa te obisnuiesti cu ideea de a sta pe o fasie subtire de metal, avand sub picioare o "oglinda". Dupa care, pur si simplu tarsaiesti usor picioarele, alternand ritmic, insa, astfel incat sa avansezi fara sa iti pierzi echilibrul. Incet, avantul il poti faci mai larg si de aici... the sky is the limit. :o: Sa ai manusi, pentru ca e destul de dureros sa ajungi in patru labute si sa atingi gheata aia rece cu palmele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum doi ani am patinat pentru prima data, (de la 5 ani, cand eram un ghemotoc care nu stia nici stanga de dreapta) si nu am avut probleme pentru ca stiu sa merg bine pe role. Asta a fost explicatia mea. :D Deci, ai putea ca vara sa incepi sa mergi pe role, pentru ca iarna sa ajungi sa mergi pe patine. :crazy:

 

Oricum, pentru inceput, cand esti pe gheata, e bine sa incerci sa iti mentii echilibru, sa te obisnuiesti cu ideea de a sta pe o fasie subtire de metal, avand sub picioare o "oglinda". Dupa care, pur si simplu tarsaiesti usor picioarele, alternand ritmic, insa, astfel incat sa avansezi fara sa iti pierzi echilibrul. Incet, avantul il poti faci mai larg si de aici... the sky is the limit. ;) Sa ai manusi, pentru ca e destul de dureros sa ajungi in patru labute si sa atingi gheata aia rece cu palmele.

 

Multumesc de sfaturi si incurajari. :aranjare: Chestia e ca nu am rabdare pana vara si sa stau cu ochii pe patine pana atunci. Le-am pus in dormitor, cand ma trezesc sa le vad. :jester: Poate incet-incet uitandu-ma la ele o sa invat . :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc de sfaturi si incurajari. :aranjare: Chestia e ca nu am rabdare pana vara si sa stau cu ochii pe patine pana atunci. Le-am pus in dormitor, cand ma trezesc sa le vad. :jester: Poate incet-incet uitandu-ma la ele o sa invat . :D

 

Ei.. aia cu vara a fost mai mult o gluma.

Dupa ce o sa te imprietenesti cu patinele o sa vezi ca abia o sa astepti sa ajungi pe gheata, chit ca o sa mai tragi nistre trante. Eu am luat o cazatura de mai mare dragul: pe spate, cu picioarele inainte, ca in filmele cu prosti. :crazy:)

 

Inca un lucru: incearca sa nu stai cu picioarele batoase, drepte, ci flexate, ca sa poti avea libertate de miscare. Incheieturile nu trebuie sa fie tensionate. De asemenea, trunchiul usor aplecat spre fata, nu drept, ca o bucata de lemn, ca sa iti usurezi mentinerea echilbrului, dar nu cocosata, doar usor aplecata inainte- asta te ajuta si la avant.

Editat de Ametist

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as fi vrut sa patinez pe gheata la un moment dat, dar... am avut patine pentru gheata cand eram mica, nu am apucat sa le folosesc ca mi-au ramas apoi mici. Stiu sa merg pe role si ma gandesc ca n-o fi chiar atat de greu sa ma obisnuiesc apoi si pe gheata, insa pana acum n-am pus niciodata gandul asta in practica...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu as fi vrut sa patinez pe gheata la un moment dat, dar... am avut patine pentru gheata cand eram mica, nu am apucat sa le folosesc ca mi-au ramas apoi mici. Stiu sa merg pe role si ma gandesc ca n-o fi chiar atat de greu sa ma obisnuiesc apoi si pe gheata, insa pana acum n-am pus niciodata gandul asta in practica...

 

Cred ca tie o sa iti fie mai usor, ca ai mers pe role. Nu am mers pe role, deci.... :lol2: :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca poti sa exersezi si vara. Nu ma refer la role, ci la patinoarele de vara. Mie mi s-a parut putin mai dificil decat pe cel natural, dar e ok.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca poti sa exersezi si vara. Nu ma refer la role, ci la patinoarele de vara.

 

Eu stiu ca Patinoarul National e inchis vara, kiar si pt hokey-isti. Se deschide toamna tarziu si se inchide primavara.

 

Mie mi s-a parut putin mai dificil decat pe cel natural, dar e ok.

De ce? NU e aceeasi gheata? Nu aluneca la fel?

 

 

Cica zimtii aia din fata patinelor sunt ca sa imi fac vant :no: Ce, ca m-am impiedicat de cateva ori in ei :unsure:

 

Daca te-ai impiedicat in ei, clar nu sunt pt a-ti face vant :doh: !Zimtii aia :o: te ajuta sa franezi, sa incetinesti , la asa zisele viraje bruste. Te-ai impiedicat pt ca inca nu stii cum se tine patina/piciorul pe gheata. Mare grija la CUM CAZI. Intotdeauna mainile trebuie sa fie cat mai pe langa corp, degetele cat mai stranse.Daca poti invata sa cazi pe burta, cu mainile sub tine, cu pumnii inchisi, ar fi foarte bine, astfel previ foarte multe accidente la maini cand este mai multa lume pe gheata. Ca si la ski, intai inveti sa cazi, apoi sa mergi!!!

 

Echilibrul se dobandeste prin exercitiu.

 

Cel mai bine e ca pt 5-6 sedinte sa ai un profesor pt a te invata corect cum sa iti legi patinele (daca ai ceva vechituri), la cele tip clapar,totul e super simplu - cum trebuie sa stea piciorul confortabil, miscarile de inceput, miscarile de mers inainte, apoi mai tarziu mers cu spatele, tipuri de mers cu spatele, etc. Asta daca vrei sa supravietuiesti iarna pe patinoar, ca altfel te zboara cei ce stiu din mers.

 

Succes! E un sport gratios, frumos si sanatos!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×