Sari la conținut
Forum Roportal
tosca_5

Un tablou pe zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Regret ca nu stiu sa postez poze,asi dori sa incep cu o lucrare supercunoscuta"Scoala din Atena" fresca lui Rafael care se afla in Muzeul Vaticanului,in Stanzele lui Rafael (stanza della Segnatura),iar desenul original la Milano la Pinacoteca Ambrosiana.

Daca cineva poate posta lucrarea, o vom putea discuta.

http://mv.vatican.va/2_IT/pages/x-Schede/S..._03_02_020.html

 

... Socrate, Platon şi Aristotel se găsesc aici

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Celebrul desen printr.un act notarial datat 23 noiembrie 1625 ,Bianca Spinola,vaduva lui Fabio Boromeo Visconti di Brebbia ,vinde pinacoteci (infiintata la 25 iunie 1625)desenul "Scola din Atena " a lui Rafael cu exorbitanta suma de 600 lire imperiale.

 

 

Privind desenul care te surprinde prin dimensiunea lui,are dedicata o sala intreaga ,ca sa- poti vedea toata maretia si spendoareamaestriei lui Rafael,se remarca usurinta,siguranta trasarii liniilor la care se adauga o uimitoare eleganta si simplitate, cu toate acestea corpurile au forta.claritate si expresivitate.Spatiul este limitat,ai impresia ca privesti schita unui basorelief,nu o viitoare fresca.Miscarile echilibrate,libere,desi exista o mare aglomerare de personaje.Umbrele paralele sumare dau unitate si atmosfera.Prin contraste ne da posibilitatea sa delimitam planurile.

 

Nici un desen sau opera nu m-a uimit ca acest desen,care a aparut neasteptat in drumul meu prin pinacoteca Ambrosiana,urmand apoi dupa multi ani sa vad si fresca care Laurent cu generozitate a postat-o si ii multumesc.Poate gaseste undeva si reproducerea desenului.

 

 

http://mv.vatican.va/2_IT/pages/x-Pano/SDR/Visit_SDR_03.html

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tosca, cred ca ar fi mai indicat sa vorbim despre curente decat sa luam fiecare lucrare in parte si s-o analizam, pentru ca facand lucrul asta scapam din vedere evolutia artei (si din cate vad, aici are loc mai mult un monolog, ca tip de discurs). Astfel eu propun sa vorbim despre istoria artei si evolutia ei ( si sa lasam dragostea pentru renastere, nu ca nu ar merita-o :spiteful: }

Editat de CssC

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

AI DREPTATE,DAR MA GANDEAM CA ASA CU LUCRARI ARHICUNOSCUTE LUMEA SE OPRESTE UN MINUT SI LA ACEST TOPIC,DAR PROPUNEREA TA ESTE BINEVENITA,IN FOND PUTEM FACE SI UNA SI ALTA,CE ZICI?

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
DAR PROPUNEREA TA ESTE BINEVENITA,IN FOND PUTEM FACE SI UNA SI ALTA,CE ZICI?

 

Am sa incep probabil de pe 4,5 ianuarie 2008, sa incep din prezent spre trecut, sau invers? Tu ce zici?

Editat de CssC

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca poti incepe cum simti tu ca tanar student ca poate interesa generatia ta,dar sa fie...atractiv,caci vezi pana acum suntem 3 persoane interesate si 52 de vizionari!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca poti incepe cum simti tu ca tanar student ca poate interesa generatia ta,dar sa fie...atractiv,caci vezi pana acum suntem 3 persoane interesate si 52 de vizionari!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Din pacate!! poate si din cauza subiectelor sau poate ca sunt sarbatorile si lumea are alta treaba!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
AI DREPTATE,DAR MA GANDEAM CA ASA CU LUCRARI ARHICUNOSCUTE LUMEA SE OPRESTE UN MINUT SI LA ACEST TOPIC,DAR PROPUNEREA TA ESTE BINEVENITA,IN FOND PUTEM FACE SI UNA SI ALTA,CE ZICI?

 

 

Formula cea mai "didactica " este desigur, combinarea celor doua variante propuse, propunerea unui curent si disecarea lucrarilor/autorilor reprezentativi.

Gasesc laudabila initiativa ta Tosca,de a deschide un topic cu acest profil, data fiind perspectiva constructiva. Felicitari !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de incurajare,poate pui umarul!

Ai dreptate ideal asa ar fi,sa treaca sarbatorile si poate....trezim interesul...........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×