Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Da! iti multumesc foarte. dintre ele, Camel si Yes absolut bestiali!

ma bucur ca ti-au placut. An nou fericit! :lol2:

 

ON: Clifford Brown - Yesterdays MINUNAT!

 

Editat de Mahtan Elendil

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am o slabiciune pt.swing-jazz (Glenn Miller, Duke Ellington in special), formata in adolescenta cand urmaream la TV filme muzicale din anii '30...

apoi imi place mult smooth-jazz: George Benson, Al Jareau, Anita Baker, Candy Dulfer, Kenny G...

deh, gusturi smooth, feminine... :lol2:

 

http://www.trilulilu.ro/cobra/139e47804b95a9

George Benson - Lately

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mezzo transmite non stop muzica clasica si jazz de cea mai buna calitate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mezzo transmite non stop muzica clasica si jazz de cea mai buna calitate

Pentru clasici şi pentru jazz, eu folosesc iTunes. Sunt acolo c

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.

deh, gusturi smooth, feminine... :lol2:

haha, well said. eu personal nu prea pot asculta smooth jazz. Kenny G ma plictiseste ingrozitor...Clar, nu e pentru mine.

 

Mezzo transmite non stop muzica clasica si jazz de cea mai buna calitate

din pacate prea putin jazz...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adaug pe lista cateva voci feminie... care imi plac foarte mult:

Julie London- catifelata, distanta, lenesa si melancolica (Around Midnight, Be mine tonight, As time goes by, Black coffee si preferata mea, Fly me to the moon);

Peggy Lee- provocatoare, in cel mai cunoscut cantec al ei: Feever;

Nina Simone- grava, cu o voce profunda (Wild is the wind- superba)

 

Ascult jazz constant (cred ca nu exista zi in care sa nu dau drumul la lista) de relativ putin timp, adica de un an, insa mereu mi-a placut, chiar si atunci cand doar dadeam peste cate o melodie interesanta, un timbru vocal frumos. Voi va mai amintit prina piesa jazz care v-a marcat? :lol2: Pentru mine a fost: Pisicile Aristocrate-Everybody wants to be a cat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Julie London- Cry me a river...

 

 

si Sway:

 

name="wmode" value="transparent"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="355"></embed></object>">
name="wmode" value="transparent"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="355"></embed></object>" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350">

 

Hmmm, eu nu. Au trecut mulţi ani de c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mezzo transmite non stop muzica clasica si jazz de cea mai buna calitate

nu!

Sa nu crezi asa ceva! Muzica de pe mezzo in speical cea clasica nu este de cea mai buna calitate!

Bineinteles exista destul de rar cate un concert extraordinar, dar foarte rar.

Mezzo transmite muzica foarte buna, calitativa si nu sint impotrica acestui program insa nu ce arata pe Mezzo sunt marile valori ale muzicii clasice(Acestea fiind aratate foarte rar). Acest lucru este din cauza comercializarii tot mai mari al acestui gen de muzica. SA ma scutiti, da nu vii tu cu o pianista din Japonia care nu stiu prin ce mijloace a luat premiul 1 la unul din cele mai mari concursuri internationale de muzica si o arat din 10 in 10 minute, insa un concert cu Rubinstien, Horowitz, Glenn Gould, Ashkenazy & co, il vezi o data la un an pe Mezzo si nici macar atunci.

SE mai da cate un micut videoclip (mereu acelasi)pentru a prosti lumea din cand in cand cu Vengerov, Pahud, Berizovski,(INTERPRETII CU ADEVARAT DE ELITA LA MOMENT), etc.

 

Voi va mai amintit prina piesa jazz care v-a marcat? :aranjare: Pentru mine a fost: Pisicile Aristocrate-Everybody wants to be a cat.

Daca nu ma insel piesa se numea"modern times", piesa care intitula primul album al formatiei Jeff Her Corporation (ascultata la un festival de Jazz din Brasov, urmat apoi la scurt timp de un concert al sextetului Namislowski, primul concert care ma marcat pe viata in ceea ce priveste Jazz-ul)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×