Sari la conținut
Forum Roportal
Dumitru Istrati

Nichita Stanescu

Postări Recomandate

Foarte relevat exemplul cu japonezul. poate ca nu observam perfectiunea pentru ca ni se pare normala. suntem mereu sfatuiti despre cum putem deveni perfecti, dar perfectiunea este doar dintr-un unghi. din celalat e posibil sa fie cu totul altceva.

 

merita editia nichita de la academie: Poeme de dragoste. Fals jurnal intim. Album Nichita Stanescu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in ochii celorlalti perfectiunea e subiectiva . imperfectiunea unui lucru poate parea in fata altora perfect si reciproca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a nu te dezminti pe tine insuti,aceasta sparge zidurile si naste perfectiune.

a te minti pe tine insuti,aceasta "creeaza" ziduri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate un artist, un om, imperfect by default, să creeze perfecţiunea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ultima poezie ma face sa simt dezamagire....

Initial am vrut sa scriu cateva randuri despre ea, dar n-avea rost...e genu' de text care-mi poate crea stari diferite, pentru ca nu mi-o explic si nici nu cred ca vreau sa mi-o explic. Dupa ce-am citit-o am dat un ochi (din intamplare) peste titlu. E scrisa totusi ca si cand s-ar raporta zilelor noastre...

Un farmec cu totul al artei - libertatea de a-ti imagina -

Mie nu-mi place...nu ii ating ritmul si este prea alba :pardon:

Ar fi fost perfecta daca ar fi avut ritm si o rima. (ca sa fiu la subiect :crazy: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi place perfectiunea decit ca ideal... De multe ori ma gindesc ca daca atingi idealul nu mai ai motivatie, totul iti devine monoton, te plictisesti, nu ai nimic de indreptat, in sensul de ceva la care sa iti aduci si tu propria contributie, sa te simti util pentru ceva...Odata atins scopul, nu mai ai scop.

Bine, daca nu iti gasesti altul, dar imaginati-va o lume ipotetica in care iti atingi toate scopurile posibile si imposibile...ce faci DUPA? personal, m-as plictisi din lipsa de motivatie...

 

Si ma gindesc atunci ca perfectiunea e monotona, iar exemplul care imi apare pentru a reflecta aceasta idee este "lectia despre cub".

:imao:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×