Sari la conținut
Forum Roportal
tudorel666

Intrebari si raspunsuri

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Studiind Biblia, de multe ori a trebuit sa apelez la surse istorice sau de alta natura pentru a intelege ce vrea sa spuna scriitorul biblic. Dealtfel, ce ar mai fi Biblia, daca texele ei nu si-ar regasi corespondent in realitatea lumii ce ne inconjoara. De multe ori insa, nu gasesc de la inceput ceea ce ma intereseaza, asa ca am hotarat sa-mi recunosc natura umana si sa accept ca mi-ar prinde bine ajutorul altor persoane, care sunt mai documentate in domeniul respectiv.

De exemplu, acum tocmai studiez capitolul 13 al evangheliei dupa Marcu si vreau sa vad daca semnele prezise de Hristos ca se vor intampla dupa daramarea templului din Ierusalim, au avut intradevar loc. Chiar daca, in sinea mea, sunt 100% convins ca asa s-a intamplat, convingerea mea se apropie ca valoare de cifra zero absolut, daca nu gasesc si dovezile istorice, logice, stiintifice sau de alta natura, ca asa s-a si intamplat!

Iata deci ce ma intereseaza :

 

1.Am aflat ca evreii "sarbatoresc", de fapt mai bine zis comemoreaza, daramarea primului si celui de-al doilea templu in data de 14 nissan. Ori eu nu stiu exact cu ce data din notarea obisnuita a lunilor coincide aceasta data. Stiu doar ca nissan cuprinde , parca, lunile iunie si iulie pe care le stim noi. Stie cineva data exacta? Deci, intrebarea este : cu ce data corespunde 14 nissan.

2. Cine stie, si va rog frumos sa dea si sursele, daca le are, cand a fost daramat cel de-al doilea templu din Ierusalim, si cum a avut loc acest lucru?

3. Cine stie daca eclipsa de soare, aratata in evanghelii ca ar fi avut loc la moartea lui Isus, a avut intradevar loc in acel an, daca a fost totala, si cand s-a repetat urmatoarea eclipsa totala de soare pe teritoriul Ierusalimului?

4. Deasemeni, ma intereseaza eclipsele de luna de pe teritoriul Ierusalimului.

5. Pleiadele sunt un roi de stele cazatoare ce am inteles ca au loc anual. Stiti vreo sursa de documentatie mai serioasa si mai amanuntita despre acest eveniment? Am inteles ca au loc in luna august. Totdeauna au avut loc in aceasta luna? De unde sunt vizibile? Am inteles ca data aparitiei lor este mereu in luna august, dar ziua nu este fixa. De ce?

 

Deocamdata atat. Multumesc mult!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici macar faptul ca Pleiadele sunt o constelatie nu il sti ?

Intreab-o pe bunica daca a auzit de Closca cu Pui de pe cer ...alea sunt Pleiadele!

 

Ce ar fi sa te prinzi ca sunt lucruri mult mai importante de studiat decat Biblia!

 

Ce sa inteleg ...ca dragostea unora ptr minciuna este ca dependenta fata de un drog ?

Oare dependenta de droguri tigari alcool sau Biblie ...nu sunt pacate? (subiect de topic)

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici macar faptul ca Pleiadele sunt o constelatie nu il sti ?

Intreab-o pe bunica daca a auzit de Closca cu Pui de pe cer ...alea sunt Pleiadele!

 

Ce ar fi sa te prinzi ca sunt lucruri mult mai importante de studiat decat Biblia!

 

Ce sa inteleg ...ca dragostea unora ptr minciuna este ca dependenta fata de un drog ?

Oare dependenta de droguri tigari alcool sau Biblie ...nu sunt pacate? (subiect de topic)

 

Multumesc pentru atentionare! Era vorba de Perseide, o ploaie de stele, nu de pleiade. Acestea au loc anual, in luna august. Deasemeni, mai sunt si Geminidele, in decembrie. Ce stiti despre ele?

Si, daca nu ai remarcat, aceste topic este numai pentru intrebari si raspunsuri in scopul documentarii. Nu polemizam aici privitor la motivele pentru care studiez, eu sau altcineva, Biblia. Daca te poti abtine, ti-as fi recunoscator!

Editat de tudorel666

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De exemplu, acum tocmai studiez capitolul 13 al evangheliei dupa Marcu si vreau sa vad daca semnele prezise de Hristos ca se vor intampla dupa daramarea templului din Ierusalim, au avut intradevar loc. Chiar daca, in sinea mea, sunt 100% convins ca asa s-a intamplat, convingerea mea se apropie ca valoare de cifra zero absolut, daca nu gasesc si dovezile istorice, logice, stiintifice sau de alta natura, ca asa s-a si intamplat!

Iata deci ce ma intereseaza :

 

Nu stiu daca iti este de vreun ajutor sau nu, dar templul darmat si reconstruit in trei zile, in opinia mea este o metafora.

Templul vechi - vechea credinta, iar noul templu - noua credinta.

Cea care numara astazi peste 2 miliarde de credinciosi.

 

Tot asa cum redarea vederii orbilor o consider ca si deschiderea ochilor mintii.

 

Eu asa inteleg sa... inteleg adevaratele minuni.

 

Si nu stiu daca, gasind raspunsuri la intrebarile puse de tine, vei ajunge la opinia mea, vreodata...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si, daca nu ai remarcat, aceste topic este numai pentru intrebari si raspunsuri in scopul documentarii. Nu polemizam aici privitor la motivele pentru care studiez, eu sau altcineva, Biblia. Daca te poti abtine, ti-as fi recunoscator!

 

Cred ca mai trebuie sa intelegi si faptul ca Documentarea este exact inversul studiului Bibliei caci se refera la informari din mai multe surse de informatii in legatura cu un subiect ales.

Nu cred ca cineva poate sa afirme ca se documenteaza atunci cand citeste intruna toata viata ...poezia Catelus cu Parul Cret!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu daca iti este de vreun ajutor sau nu, dar templul darmat si reconstruit in trei zile, in opinia mea este o metafora.

Templul vechi - vechea credinta, iar noul templu - noua credinta.

Cea care numara astazi peste 2 miliarde de credinciosi.

 

Tot asa cum redarea vederii orbilor o consider ca si deschiderea ochilor mintii.

 

Eu asa inteleg sa... inteleg adevaratele minuni.

 

Si nu stiu daca, gasind raspunsuri la intrebarile puse de tine, vei ajunge la opinia mea, vreodata...

 

Omule, vreau doar sa ma documentez!!! Nu ma intereseaza nici un fel de alta interpretare! Acolo scrie clar de o eclipsa de Soare si una de luna, sau poate un alt eveniment care sa produca intunecarea soarelui si a lunii, plus o ploaie de stele. Bineinteles ca pot exista foarte multe interpretari, dar vreau sa o iau pe rand si sa o verific pe asta mai intai, sa vad ce se potriveste si ce nu. Daca stii de vreo eclipsa de Soare care a avut loc dupa anul 70, cand a fost daramat al doilea Templu, sau chiar in acel an, ti-as fi recunoscator de mi-ai spune si mie. Daca nu stii, atunci mai bine taci si lasa ciondanelile astea privitoare la interpretare pe alte topice, ca sunt destule!

 

 

Cred ca mai trebuie sa intelegi si faptul ca Documentarea este exact inversul studiului Bibliei caci se refera la informari din mai multe surse de informatii in legatura cu un subiect ales.

Nu cred ca cineva poate sa afirme ca se documenteaza atunci cand citeste intruna toata viata ...poezia Catelus cu Parul Cret!

 

 

Sikaryane, daca esti om de inteles, lasa dracului latratul si vino cu ceva concret, daca stii! Daca nu stii, taci! Nu ma face sa cred ca, pe langa furia acumulata in tine, pe buna dreptate, ai si o doza mare de prostie!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine zici ...toti suntem dotati de la natura cu o portie mai mare sqau mai mica de prostie ...nici eu din pacate nu fac exceptie ...dar sa crezi ca citind toata viata sau studiind o singura carte de povesti ...aia cu Catelusul cu parul cret ...este o dovada de inteligenta ...este o dovada agravanta de prostie !

Macar eu am iesit din stadiul asta !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Omule, vreau doar sa ma documentez!!! Nu ma intereseaza nici un fel de alta interpretare! Acolo scrie clar de o eclipsa de Soare si una de luna, sau poate un alt eveniment care sa produca intunecarea soarelui si a lunii, plus o ploaie de stele. Bineinteles ca pot exista foarte multe interpretari, dar vreau sa o iau pe rand si sa o verific pe asta mai intai, sa vad ce se potriveste si ce nu. Daca stii de vreo eclipsa de Soare care a avut loc dupa anul 70, cand a fost daramat al doilea Templu, sau chiar in acel an, ti-as fi recunoscator de mi-ai spune si mie. Daca nu stii, atunci mai bine taci si lasa ciondanelile astea privitoare la interpretare pe alte topice, ca sunt destule!

 

Nu stiu vreo eclipsa, si iarta-ma te rog daca te-am suparat cumva!

Nu asta mi-a stat in intentie, dar vad ca nu ai observat.

 

Interpretarea este una iar intelegerea este alta...

 

As vrea sa-ti ures succes in documentarea ta, si as face-o daca te-as sti pe drumul cel bun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare ...fara easpuns:

 

1) De unde stim ca Isus trebuia sa moara ptr noi ... ca sa ne fie noua bine pe lumea aialalta ...caci inca nu a venit nimeni de acolo sa ni se planga cat de rau este acolo si ca singura sansa sa scapam de blestemul care ne asteapta ...este ca Isus sa moara pe cruce?????????

 

2) De unde stiau soldatii romani pe cine sa il omoare ca sa fim noi oamenii ... mantuiti in viitor ????????

Daca se inselau si omorau pe un alt rabin ????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O intrebare ...fara easpuns:

 

1) De unde stim ca Isus trebuia sa moara ptr noi ... ca sa ne fie noua bine pe lumea aialalta ...caci inca nu a venit nimeni de acolo sa ni se planga cat de rau este acolo si ca singura sansa sa scapam de blestemul care ne asteapta ...este ca Isus sa moara pe cruce?????????

 

2) De unde stiau soldatii romani pe cine sa il omoare ca sa fim noi oamenii ... mantuiti in viitor ????????

Daca se inselau si omorau pe un alt rabin ????

 

Sika, what is your problem? Domnul Isus nu a murit pentru "noi" ci pentru tine. Eu am impresia ca tu ai o problema personala si nu neaparat una teologica. Nu dai impresia de om prost. Indoiala ta este defapt credinta ta. Multe din principiile scrise de tine sunt 100% biblice. Tu nu cu Dumnezeu si nici cu Isus ai o problema, ci cu religia. Daca ai recunoaste acest aspect, fara sa amesteci niste nume care nu au de-a face cu problemele tale personale, ai deveni cu adevarat intelept, iar viata ta s-ar putea schimba in bine. Din cauza Domnului Isus care a murit in locul tau. Nu a celui baptist sau a lui Constantin ci a celui foarte personal.

 

Ca fapt divers, soldatii nu aveau cum sa omoare pe altcineva. Ei omorau tot ce li se dadea pe banda rulanta. Nu ei sunt vinovati de moartea domnului Isus, ci evreii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×