Sari la conținut
Forum Roportal
b1a0120

Inmulţirea celor două matrici prin crearea a n fire de execuţie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut,

Am si eu o rugaminte daca ma puteti ajuta la urmatoarea aplicatie, sau eventual un sfat. :airkiss:

 

Se dau două matrici pătratice de ordinul n. Să se implementeze

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Limbajul? Ce gen de sfat doresti?

Incepi prin a valida introducerea datelor; de ex numarul de coloane ale lui A este egal cu numarul de linii ale lui B..

Apoi faci o functie la care ii pasezi ca parametrii 2 vectori si care calculeaza rezultatul pe linie si apoi lansezi N threaduri unde N este egal cu numarul de linii.

Astepti sa termine toate si afisezi rezultatul final

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faci o bucla pentru completarea fiecarei linii din matricea rezultat. In acesta bucla lansezi un fir de executie avand ca parametru numarul liniei din matricea rezultat pe care trebuie sa o rezolve firul.

In firul de executie mai faci o bucla prin care parcurgi pe coloane linia de completat din matricea rezultat si efectuezi calcul (asta presupune inca o bucla).

 

 

Apoi faci o functie la care ii pasezi ca parametrii 2 vectori si care calculeaza rezultatul pe linie si apoi lansezi N threaduri unde N este egal cu numarul de linii.

Ce pui in cei doi vectori ca sa calculezi rezultatul pe linie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce pui in cei doi vectori ca sa calculezi rezultatul pe linie?

 

Coloana X din prima matrice si linia X din a doua... Sau nu mai tin eu bine minte cum se calculeaza produsul a doua matrici .. a trecut ceva vreme de cand am terminat scolile..

 

Edit dupa ce m-am informat... M-am uitat pe net si se pare ca produsul nu e ce tineam eu minte.. In mod sigur sfatul lui Paul Atreides/Kwisatz Haderach este mai corect ca al meu :airkiss: Spor!

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×