Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
b1a0120

Inmulţirea celor două matrici prin crearea a n fire de execuţie

Rate this topic

Recommended Posts

Salut,

Am si eu o rugaminte daca ma puteti ajuta la urmatoarea aplicatie, sau eventual un sfat. :airkiss:

Se dau două matrici pătratice de ordinul n. Să se implementeze

Limbajul? Ce gen de sfat doresti?

Incepi prin a valida introducerea datelor; de ex numarul de coloane ale lui A este egal cu numarul de linii ale lui B..

Apoi faci o functie la care ii pasezi ca parametrii 2 vectori si care calculeaza rezultatul pe linie si apoi lansezi N threaduri unde N este egal cu numarul de linii.

Astepti sa termine toate si afisezi rezultatul final

Faci o bucla pentru completarea fiecarei linii din matricea rezultat. In acesta bucla lansezi un fir de executie avand ca parametru numarul liniei din matricea rezultat pe care trebuie sa o rezolve firul.

In firul de executie mai faci o bucla prin care parcurgi pe coloane linia de completat din matricea rezultat si efectuezi calcul (asta presupune inca o bucla).

Apoi faci o functie la care ii pasezi ca parametrii 2 vectori si care calculeaza rezultatul pe linie si apoi lansezi N threaduri unde N este egal cu numarul de linii.

Ce pui in cei doi vectori ca sa calculezi rezultatul pe linie?

Ce pui in cei doi vectori ca sa calculezi rezultatul pe linie?

Coloana X din prima matrice si linia X din a doua... Sau nu mai tin eu bine minte cum se calculeaza produsul a doua matrici .. a trecut ceva vreme de cand am terminat scolile..

Edit dupa ce m-am informat... M-am uitat pe net si se pare ca produsul nu e ce tineam eu minte.. In mod sigur sfatul lui Paul Atreides/Kwisatz Haderach este mai corect ca al meu :airkiss: Spor!

Edited by Argv