Sari la conținut
Forum Roportal
tudorel666

Imprastie sau nu, icoanele, microbi?

Evaluează acest topic

Icoanele si microbii  

46 membri au votat

  1. 1. Sunt icoanele purtatoare de microbi?

    • Da.
      32
    • Nu.
      10
    • Nu stiu.
      2
    • Nu indraznesc sa ma pronunt.
      2


Postări Recomandate

Stai linistit ca moderatorii se prind numai cand vor ei.....

Cat despre opiniile tudoreilor si ale lui "gelu nu stiu cum".....eu ii inteleg ca atata pot ei , iar cand nu reusesti sa "iesi la vedere" civilizat, siguri ca te apuci si imprastii cu mizerie......gandind ca macar miroase. :blink:

Dar eu si tu altii.....scriem si impartasim opinii cu cei care gandesc, inteleg, argumenteaza.....Restul....adica "gica-contra" sunt si ei o prezenta care uneori iti pun la incercare ritmul cardiac , o secunda,dar nimic mai mult....

 

Cat despre frumusete....am raspuns la un "mesaj offtopic" si nimic mai mult, ce are asta cu faptul ca locuiesc in Germania si sarut icoane :D Cat despre "conditiile" in care traiesc eu nu iti face probleme, Gelu......cum te-o fi chemand. :cry:

Iar despre Germania si oamenii de aici aflii multe pe wikipedia dar mai bine te uiti intai pe harta....... :o:

 

Papusica mica.Vreau sa-ti declar public, ca te iubesc.Ce imporanta au sfintele icoane pe care tu le pupi in popou raportat la iubirea noastra?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
[/size]1.Asta sigur nu e FLAME

2.Moderatorii nostri(de ce te consideri"noii")isi fac treaba foarte bine.Eu am luat deja avertismentele de rigoare si o sa ma i-au unul acum pentru ca te fac BOU ORDINAR.

3.De unde stii ca e fata?Ai cautat-o?De ce te bagi unde nu iti fierbe oala?

Ce imi impartaseti tu?Optica?

Lucrezi ca maturator la oftlmologie?

 

Iar ai crize? Du-te repede la bucaterie sa iti iei pastilele care sa te trimita in lumea viselor, pentru ca se pare ca nu suporti realitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iar ai crize? Du-te repede la bucaterie sa iti iei pastilele care sa te trimita in lumea viselor, pentru ca se pare ca nu suporti realitate.

 

Las ce sa m duc?La BUCATERIE?Si nu suport realitate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tudorel......ma intrebi daca stiu pe cineva care tuseste controlat?

:D

Sigur, uite, eu trag aer in piept in acest moment si "emit" trei sunete pe care in alte conditii , un medic le-ar diagnostica ....."secusa de tuse", etc. Acesta a fost un tusit controlat cica. La fel cad "te asculta" medicul (scriu ca sa intelegi, sper ca nu te superi :cry: ....iti spune: tuseste. Acela e la fel, un "tusit" controlat. Poate anatomie, fiziologie, inclusiv epidemiologie (ca tot vorbim de microbi) mai citesti si apoi vorbim :blink:

 

 

Ai dreptate, nu ma gandisem, dar un bolnav sigur nu tuseste controlat. Iar ideea acestui topic nu este daca este bine sau nu sa te inchini la icoane, ci daca acestea poarta sau nu microbi. Eu sunt sigur ca poarta si ca asa zisa lor sfintenie nu influenteaza cu nici o catime procentul virusilor care se dezvolta fara nici o teama pe acolo. Apropo, nu cred ca ai accepta ca medicul care te opereaza sa-si dezinfecteze instrumentele cu agheasma, oricat de "sfanta" ar fi aceasta si oricine ar sfinti-o.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca daca doamne fereste vei ajunge pe o masa de operatie, medicul te va intreba pe tine cu ce preferi sa-si dezinfecteze mainile . Deci tot in medicina o dam......ca sa nu mai vorbim de tuse.

Sigur ca daca vrei sa limitezi discutiile in acest topic numai la "imprastie sau nu icoanele microbi", putem raspunde fiecare cu da si nu, ca vezi tu.....daca arunci cu rahat, asa, fara rost, miroase urat. Iar eu sigur, ca am postat raspunsul (primul raspuns pe aceasta tema) ca sa arat ca PAREREA MEA e ca NU imprastie "microbi" pt ca sarut icoane , nu mi-e rusine sa spun asta, si n-am luat niciodata vreo "boala microbiana". Daca topicul e numai despre microbi atunci eu doresc explicit sa stiu la ce tip de microorganisme se refera, pentru ca termenul "microbi" e relativ.Un microb nu produce o "febra stomacala", un virus, insa da.............

Ca sa stim si care "microbi" rezista pe sticla , lemn , etc...... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai dreptate, nu ma gandisem, dar un bolnav sigur nu tuseste controlat. Iar ideea acestui topic nu este daca este bine sau nu sa te inchini la icoane, ci daca acestea poarta sau nu microbi. Eu sunt sigur ca poarta si ca asa zisa lor sfintenie nu influenteaza cu nici o catime procentul virusilor care se dezvolta fara nici o teama pe acolo. Apropo, nu cred ca ai accepta ca medicul care te opereaza sa-si dezinfecteze instrumentele cu agheasma, oricat de "sfanta" ar fi aceasta si oricine ar sfinti-o.

 

Pana la urma asta tine de igiena fiecaruia. Sa nu uitam ca pana acum cateva sute de ani oamenii inca mai credeau ca apa si aerul le provoaca pantecarie, se laudau cu cat mai putine bai intr-o viata de om, gunoaiele erau depozitate pe strazi si pe post de gunoieri erau folosite turmele de porci. Daca vor sa pupe icoane este problema fiecaruia, grav este cand sunt suna hornul si sunt toti chemati sa pupe aceeasi icoana de parca ar iesi sfantul duh din ea. Mai bine le-ar face cadou cate un sapun cu tot cu instructiuni de folosire ca nu cumva sa il manance.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu imi amintesc cand a "sunat" ceva si toata lumea (dintr-o cladire, institutie sau biserica) a trebuit sa "pupe" altceva (respectiv icoane) :D

Da, poate e din cauza ca azi n-am luat lecitina........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca daca doamne fereste vei ajunge pe o masa de operatie, medicul te va intreba pe tine cu ce preferi sa-si dezinfecteze mainile . Deci tot in medicina o dam......ca sa nu mai vorbim de tuse.

Sigur ca daca vrei sa limitezi discutiile in acest topic numai la "imprastie sau nu icoanele microbi", putem raspunde fiecare cu da si nu, ca vezi tu.....daca arunci cu rahat, asa, fara rost, miroase urat. Iar eu sigur, ca am postat raspunsul (primul raspuns pe aceasta tema) ca sa arat ca PAREREA MEA e ca NU imprastie "microbi" pt ca sarut icoane , nu mi-e rusine sa spun asta, si n-am luat niciodata vreo "boala microbiana". Daca topicul e numai despre microbi atunci eu doresc explicit sa stiu la ce tip de microorganisme se refera, pentru ca termenul "microbi" e relativ.Un microb nu produce o "febra stomacala", un virus, insa da.............

Ca sa stim si care "microbi" rezista pe sticla , lemn , etc...... :D

 

Vorbeam de dezinfectarea instrumentarului chirurgical si nu de mainile doctorului. Iar ideea este ca crestinii doar se amagesc ca ar crede in sfintenia apei sfintite, caci, daca ar fi pusi in situatia sa li se incerce aceasta credinta, numai nebunii ar mai ramane in picioare! Repet deci, daca agheasma ar fi sfanta intradevar si ar avea puterea de a sfinti obiectele cu care vine in contact, ar fi de presupus ca un obiect sfant nu mai imprastie virusi si infectii, nu? In acest caz, de ce sa mai folosim metodele medicinei, care costa destul de multi bani, si sa nu folosim in fiecare spital un popa care sa faca slujba de sfintire si gata, dispar toti microbii si nu mai este nevoie de igiena si dezinfectare, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu......Pentru ca nu meritam sa ni se intample "miracole" atata timp cat de fapt NU CREDEM IN ELE.Nu ni le dorim.....nu le intelegem cand "le simtim".....ne e rusine sa vorbim despre ele, ne e teama sa le facem loc in viata noastra.

Apa "sfintita" are scopul ei in biserica si nu intr-un spital......asa cum sarea e buna in mazare de exemplu si nu in prajitura.....(sau infinit mai putina in prajitura).De ce lucrurile nu stau altfel? Nu stiu, dar apa sfintita nu cred sa fi facut rau cuiva......Sarea da.......desi e buna, poate duce la hipertensiune.....

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai nu......Pentru ca nu meritam sa ni se intample "miracole" atata timp cat de fapt NU CREDEM IN ELE.Nu ni le dorim.....nu le intelegem cand "le simtim".....ne e rusine sa vorbim despre ele, ne e teama sa le facem loc in viata noastra.

Apa "sfintita" are scopul ei in biserica si nu intr-un spital......asa cum sarea e buna in mazare de exemplu si nu in prajitura.....(sau infinit mai putina in prajitura).De ce lucrurile nu stau altfel? Nu stiu, dar apa sfintita nu cred sa fi facut rau cuiva......Sarea da.......desi e buna, poate duce la hipertensiune.....

 

Deci esti de acord ca acea apa asa zis sfanta nu are puterea de a alunga virusii si bacteriile?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×