Sari la conținut
Forum Roportal
tudorel666

Imprastie sau nu, icoanele, microbi?

Evaluează acest topic

Icoanele si microbii  

46 membri au votat

  1. 1. Sunt icoanele purtatoare de microbi?

    • Da.
      32
    • Nu.
      10
    • Nu stiu.
      2
    • Nu indraznesc sa ma pronunt.
      2


Postări Recomandate

Exista o vorba veche ce spune ca atunci cand pe sarpe il doare capul, iese la drum, doar, doar s-o gasi vreun crestin sa-l vindece. Asa si cu "sutanele negre", organizatie veche a berbecilor lui Hristos, pusi mai mari peste oile lui:

Ies in seara aceasta de la munca, nu apuc sa fac cativa pasi si ma intalnesc cu omul in negru in persoana, alias "taica popa", cu fotografia lu' Hristosu lui si a tuturor stramosilor lui, intr-o mana si cu nu mai stiu ce dracu in aialalta. Acuma, nu ca ma laud, dar nu prea arat varsta pe care o am si, cum am parul lung si mai eram si cu un coleg de munca mult mai tanar, ne-o fi confundat popa cu doi rockeri si o fi vrut sa ne mantuiasca pe loc, uzand de respectul si frica superstitioasa pe care stie ca le nutresc oamenii din cartier fata de el si conationalii lui. Asa ca, il vad ca se uita la mine si-mi intinde icoana lui slinoasa spunandu-mi sa o pup!!! Mai fratilor, daca-mi dadea doua palme si cred ca nu ramaneam asa! Cert este ca, am facut o fenta si am evitat sa-mi ajunga pe buze bucata aia de lemn pictat plina de balele tuturor babelor din cartier, si inca nu unul dintre cele selecte!!!

Chiar asa, fratilor, nimeni nu realizeaza ca, iarna fiind si perioada gripelor, saliva celor bolnavi este plina de virusi pe care-i posteaza drept pe icoana popii si-i da cu generozitate la toata lumea, in numele lui Hristos?! Ca sa nu mai vorbesc de virusul herpetic, si orice alta boala ce se poate lua prin intermediul dracusorilor astora ce nu se pot vedea cu ochiul liber, dar sunt peste tot. Stiu ca inainte, cand lepra nu fusese eradicata, aceasta se putea lua printr-o simpla atingere, cu atat mai mult prin intermediul salivei! Oare, in vechime, nu de-asta erau si asa de multe epidemii, pentru ca masurile igienice lipseau cu desavarsire?

Si nu-mi spuneti ca bucata aia de lemn este sfanta si nu poate transminte virusi, ca rade si popa de voi!!!

Editat de tudorel666

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tudorele, daca erai tare, nu "fentai" icoana facandu-te doar ca o pupi, ci direct ii spuneai popii sa te lase in pace cu cartierul ala de virusi si microbi. :doh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tudorele, daca erai tare, nu "fentai" icoana facandu-te doar ca o pupi, ci direct ii spuneai popii sa te lase in pace cu cartierul ala de virusi si microbi. :doh:

 

 

Pai, e drept ca nu am fost tare si m-a luat pe nepregatite. Oricum, a inceput sa strige dupa noi ca ce, nu suntem ortodocsi? Colegul meu i-a raspuns ca nu, iar eu am luat-o inainte, furios, neapucand decat sa-i spun ca nu ma intereseaza icoanele.

 

 

 

Si NU AM PUPAT CHESTIA AIA PLINA DE SCUIPATUL INTREGULUI CARTIER!!! Si nici nu m-am prefacut ca o pup! Am fentat-o in sensul ca, daca nu ma feream, ma trezeam vrand-nevrand cu chestia aia peste bot si, cum mai era si ger afara, poate ramaneam si cu buzele lipite de ea!

Editat de tudorel666

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista o vorba veche ce spune ca atunci cand pe sarpe il doare capul, iese la drum, doar, doar s-o gasi vreun crestin sa-l vindece. Asa si cu "sutanele negre", organizatie veche a berbecilor lui Hristos, pusi mai mari peste oile lui:

Ies in seara aceasta de la munca, nu apuc sa fac cativa pasi si ma intalnesc cu omul in negru in persoana, "alias "taica popa, cu fotografia lu' Hristosu lui si a tuturor stramosilor lui, intr-o mana si cu nu mai stiu ce dracu in aialalta. Acuma, nu ca ma laud, dar nu prea arat varsta pe care o am si, cum am parul lung si mai eram si cu un coleg de munca mult mai tanar, ne-o fi confundat popa cu doi rockeri si o fi vrut sa ne mantuiasca pe loc, uzand de respectul si frica superstitioasa pe care stie ca le nutresc oamenii din cartier fata de el si conationalii lui. Asa ca, il vad ca se uita la mine si-mi intinde icoana lui slinoasa spunandu-mi sa o pup!!! Mai fratilor, daca-mi dadea doua palme si cred ca nu ramaneam asa! Cert este ca, am facut o fenta si am evitat sa-mi ajunga pe buze bucata aia de lemn pictat plina de balele tuturor babelor din cartier, si inca nu unul dintre cele selecte!!!

Chiar asa, fratilor, nimeni nu realizeaza ca, iarna fiind si perioada gripelor, saliva celor bolnavi este plina de virusi pe care-i posteaza drept pe icoana popii si-i da cu generozitate la toata lumea, in numele lui Hristos?! Ca sa nu mai vorbesc de virusul herpetic, si orice alta boala ce se poate lua prin intermediul dracusorilor astora ce nu se pot vedea cu ochiul liber, dar sunt peste tot. Stiu ca inainte, cand lepra nu fusese eradicata, aceasta se putea lua printr-o simpla atingere, cu atat mai mult prin intermediul salivei! Oare, in vechime, nu de-asta erau si asa de multe epidemii, pentru ca masurile igienice lipseau cu desavarsire?

Si nu-mi spuneti ca bucata aia de lemn este sfanta si nu poate transminte virusi, ca rade si popa de voi!!!

 

chiar ca esti "tudorel 666"!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit undeva despre anumite persoane care aveau grija de leprosii din spital , dar acele persoane nu s-au imbolnavit niciodata de lepra... Oare de ce?

In schimb am auzit de oameni care au murit fara sa fi avut vreun motiv fizic. L-au legat pe unul la ochi si i-au zis ca ii taie venele dar nu i-au taiat. Acea persoana a murit in cateva ore fara cauze fizice, numai cele psihice.

Sf Calinic de la Cernica a fost otravit, dar nu a murit. Prin rugaciuni puternice a reusit sa scape de otrava din organism, ca un adevarat alchimist. Totul se supune spiritului, depinde ce crezi, ce gandesti etc

Ajungem iar la mult discutata forta psihica si credinta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am citit undeva despre anumite persoane care aveau grija de leprosii din spital , dar acele persoane nu s-au imbolnavit niciodata de lepra... Oare de ce?

In schimb am auzit de oameni care au murit fara sa fi avut vreun motiv fizic. L-au legat pe unul la ochi si i-au zis ca ii taie venele dar nu i-au taiat. Acea persoana a murit in cateva ore fara cauze fizice, numai cele psihice.

Sf Calinic de la Cernica a fost otravit, dar nu a murit. Prin rugaciuni puternice a reusit sa scape de otrava din organism, ca un adevarat alchimist. Totul se supune spiritului, depinde ce crezi, ce gandesti etc

Ajungem iar la mult discutata forta psihica si credinta...

 

 

Deci, daca avem credinta, microbii de pe chestia aia ce o plimba popa, de Craciun si de Paste, nu se lipesc de noi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci, daca avem credinta, microbii de pe chestia aia ce o plimba popa, de Craciun si de Paste, nu se lipesc de noi?

Nu.

Iar credinta nu e un soi de dorinta amestecata cu imaginatie lesinata. Ci o forta spirituala a sufletului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tudorel...eu cred ca intrebarea ta nu are sens...orice om care traieste in lumea asta si care a facut putina scoala...sau care s-a uitat putin la tv...sau a citit ceva in viata lui...stie raspunsul la intrebarea pe care ai pus-o tu...

 

Ca o imagine...sa vedem un batran de vreo 90 de ani...plin de dinti falsi, plombe, etc...care linge o icoana si apoi dupa aia un copil de cativa ani care face acelasi lucru... :doh: :lol: :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tudorel...eu cred ca intrebarea ta nu are sens...orice om care traieste in lumea asta si care a facut putina scoala...sau care s-a uitat putin la tv...sau a citit ceva in viata lui...stie raspunsul la intrebarea pe care ai pus-o tu...

 

Ca o imagine...sa vedem un batran de vreo 90 de ani...plin de dinti falsi, plombe, etc...care linge o icoana si apoi dupa aia un copil de cativa ani care face acelasi lucru... :doh: :lol: :doh:

 

 

Ba are sens, de vreme ce chestia asta se intampla an de an, de cateva ori, la biserici se intampla in fiecare zi, si nimeni nu ia atitudine, in sensul de a informa oamenii, pentru ca religia este un subiect tabu! Si multi oameni chiar considera ca icoanele sunt sfinte si din cauza asta nu pot transmite microbi, ba le mai cred si capabile sa vindece nu stiu ce boli!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce va mira? Atata timp cat in Romania lumea inca se mai sterge cu pietris si coceni si apa este inca privita cu suspiciune, este normal ca unii sa se inchine la crengi de copaci si sa pupe sticla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×