Sari la conținut
Forum Roportal
deea_s

Spune-mi ce faci ca sa-ti spun daca/cine esti?!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am eu o intrebare:

De ce spuneti ca animalele sunt mai proaste decat omul cand animalul poate sa mearga la doar cateva minute dupa nastere iar omul de abia dupa 1-2 ani?

 

si ce vrei sa insinuezi? :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce chestie, am si eu un text despre asta, dar e mai personal oarecum... To be or not to do se cheama, here it is:

 

http://blog.360.yahoo.com/blog-ukvB75cjcrX...-?cq=1&p=88

 

Eu cred ceea ce un om este in interior ar trebui sa se reflecte in tot ceea ce el este si la exterior. Dar de multe ori oamenii fac un lucru pe care nu-l simt in interior, impinsi de nevoi, de societate etc... Si atunci incet incet ajungi sa iti consumi intr-un fel sufletul, pentru ca el are nevoie de ceva in timp ce tu te ocupi de altceva... Desigur, fiecare isi stabileste prioritatile lui, dar poate ca uneori ar trebui sa faca asta analizand mai mult... astfel incat sa nu isi aleaga niste prioritati care nu il vor face fericit...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-am inspirat din semnatura lui GigJoe.

 

Ce parere aveti 'to be is to do'sau 'to do is to be'?

 

Cateva interpretari:

to be is to do=omul este definit prin actiunile sale

to do is to be=omul exista in masura in care intreprinde ceva

 

Unii filozofi sunt de parere ca omul se deosebeste de animale prin faptul ca este fauritor de unelte.Cu siguranta,omul este mai mult decat atat.Voi ce credeti?

a fi - e relativ la moarte

a face - e relativ la viata

N. Seinhardt, Jurnalul fericirii

Cu alte cuvinte, ceea ce omul face il defineste ca vietuitor, iar moartea desavarseste ceea ce omul este sa fie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unii filozofi sunt de parere ca omul se deosebeste de animale prin faptul ca este fauritor de unelte.Cu siguranta,omul este mai mult decat atat.Voi ce credeti?

 

Absolut ca omul este mai mult decat un fauritor de unelte , ele este capabil de procese psihice mult mai avansate decat cele ale animalelor .

afirmatia to be is to do este minimalista ,reduce omul la comportamentul sau , a reprezentat baza teoretica a behavioristilor secolului trecut ,insa astazi este unanim acceptata ideea ca omul nu poate fi definit si inteles numai prin prisma faptelor sale .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×