Sari la conținut
Forum Roportal
SithLord

Cum se construieste o relatie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna tuturor.

Am deschis acest topic pt ca, din cate observ, in afara de povesti ale unor persoane - mai mult sau mai putin suferinde- care degenereaza in mistouri, in rest nu prea e nimic educativ.

 

Din pacate topicul dragoste abunda de, "il vreau" "o vreau". Dar oare dragostea numai atat inseamna? Unde sunt aceia care descriau iubirea intr-un mod atat de filosofic, incat nici ei nu mai intelegeau ce spun?

 

Care sunt ingredientele relatiei ideale intre doua persoane, dar intre el si ea? Ce prefereati, dragoste la "prima" vedere, sau o iubire precedata de o amicitie indelungata?

 

Personal am sa va marturisesc o problema si sa cer un sfat.

De exemplu, cand ma dau la o tipa care doar imi place, dar nu tin la ea... imi e foarte usor sa fiu eu insumi. Inşir pleiada de complimente. Sunt coerent şi spectaculos şi nu am nici o jenă sa o sărut fara vreo "invitatie". Asta pentru că pur şi simplu nu-mi pasă de ea; nu-mi pasă ce va crede despre mine.

Dar cand incerc sa o cuceresc pe una la care tin, si de care chiar imi pasă... treaba se complica. Ma f

Editat de 1UltimUnicorn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar cand incerc sa o cuceresc pe una la care tin, si de care chiar imi pasa... treaba se complica. Ma fastacesc, nu-mi gasesc cuvintele, orice as face ma simt penibil si simt ca eu nu sunt suficient pt cea pe care o indragesc. Incerc sa par mai mult decat sunt si bine-nteles ca, fara acoperire, in loc sa o conving ca sunt barbatul ideal o fac sa creada reversul.

Cum de reusesc astfel de performante???

 

Frica...

 

Elementul distinctiv al unui adevarat razboinic este vulnerabilitate absoluta. Iar asta se obtine controland frica, stapanind-o. Prezentandu-te sincer, asa cum esti... fara a iti fi frica de faptul ca "ea" iti poate face inima terci.

 

Nu-ti place cum esti in realitate... schimba-te... pentru ca indiferent cat de maestru vei reusi sa te prefaci... TU vei stii intodeauna cand te prefaci, vei sti ca esti un fals.

 

Mai bine esti sincer... si lasi durerea respingerilor sa te modeleze in omul care ar trebui sa fii.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care sunt ingredientele relatiei ideale intre doua persoane, dar intre el si ea? Ce prefereati, dragoste la "prima" vedere, sau o iubire precedata de o amicitie indelungata?

 

Nu cred in dragoste la prima vedere ci atractie la prima vedere,atat timp cat dragostea implica mai mult decat contact fizic...cat despre iubire precedata de o amicitie lunga..hm..eu cu prietenul meu ne cunoastem de 3 ani,la inceput n-am fost nici macar prieteni,nu ne suportam,apoi am facut schimb de idei tot sub forma de cearta si pac,ca sa vezi,am inceput sa fim prieteni foarte buni...si cum spunea el ca nu exista doar prietenie intre o femeie si barbat ,n-a mai existat doar prietenie (nu sunt de acord cu ce spune el oricum :cheer: ). Si stiu ce vrei sa zici ca parca te blochezi cand vrei sa te apropii de cineva de care iti place cu adevarat,pentru ca exista sentimente.exista teama de esec,de respingere,teama asta te impiedica sa faci un pas ,normal ca nu ai retineri cand e vorba doar de o persoana pe care o placi,pentru ca nu iti pasa si teama nu exista.Trebuie ,deci chiar trebuie sa invatam sa ne invingem temerile..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna tutror.

Am deschis acest topic, pt ca din cate observ, in afara de povesti ale unosr persoane - mai mult sau mai putin suferinde- care degenereaza in mistouri, in rest nu prea e nimic educativ.

ftw - nici nu trebuie sa fie - nu'ti place -move on

Din pacate topicul dragoste abunda de, "il vreau" "o vreau".

Da'i un PM lu' heidy daca nu'ti place asta - nu trebuie sa vrei ci doar sa poti

Dar oare dreagostea atat inseamna? Unde sunt acia care descriau iubirea intr-un mod atat de filosofic, incat nici ei nu mai intelegeau ce incearca sa spuna?

Saracu' om !!

Personal am sa va marturisesc o problema si sa cer un sfat. Cand ma dau la o tipa care doar imi place, dar nu tin la ea... imi e foarte usor sa fiu eu insumi. Insir pleiada de complimente, sunt coerent si spectaculos, nu am nici o jena sa o sarut fara vreo "invitatie", pentru ca pur si simplu nu-mi pasa de ea.

Dar cand incerc sa o cuceresc pe una la care tin, si de care chiar imi pasa... treaba se complica. Ma fastacesc, nu-mi gasesc cuvintele, orice as face ma simt penibil si simt ca eu nu sunt suficient pt cea pe care o indragesc. Incerc sa par mai mult decat sunt si bine-nteles ca, fara acoperire, in loc sa o conving ca sunt barbatul ideal o fac sa creada reversul.

Cum de reusesc astfel de performante???

Cred ca si esti.

 

Daca ai reusi sa nu iti mai placa nici una, - reusind sa stai departe si de un oricare unu' -,sa nu iti mai pese de nimeni etc. ai ramane un spectaculos - evident faptul ca de noi iti pasa .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fara inel, te rog.

:cheer:

mi-a plcut replica ta... A picat la ţanc dupa o postare care a "umplut" pagina fara sa spuna nimic.

 

Frica...

fara a iti fi frica de faptul ca "ea" iti poate face inima terci.

 

Din tot ce ai postat cred ca doar asta se apropie cel mai mult de adevar.

Dar de ce ma tem ? Si cum poate sa imi faca inima terci?

 

Si stiu ce vrei sa zici ca parca te blochezi cand vrei sa te apropii de cineva de care iti place cu adevarat,pentru ca exista sentimente.exista teama de esec,de respingere,teama asta te impiedica sa faci un pas ,normal ca nu ai retineri cand e vorba doar de o persoana pe care o placi,pentru ca nu iti pasa si teama nu exista.

 

Astea doua nu prea sunt in interdepndenta.

De ce sa nu existe teama de esec? Una de care nu ma simt coplesit nu-mi poate spune, neinteresanta propunerea ta???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de ranirea sentimentelor.Daca una de care nu te simti coplesit te refuza,te loveste in orgoliu de cele mai multe ori,dar treci mai departe,dar daca una de care te simti coplesit te refuza ?! is all about feelings...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E vorba de ranirea sentimentelor.Daca una de care nu te simti coplesit te refuza,te loveste in orgoliu de cele mai multe ori,dar treci mai departe,dar daca una de care te simti coplesit te refuza ?! is all about feelings...

nu de refuz imi e teama... ma refer strict la mine.

Mai citeste o data intro-ul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna tuturor.

Am deschis acest topic pt ca, din cate observ, in afara de povesti ale unor persoane - mai mult sau mai putin suferinde- care degenereaza in mistouri, in rest nu prea e nimic educativ.

 

Din pacate topicul dragoste abunda de, "il vreau" "o vreau". Dar oare dragostea numai atat inseamna? Unde sunt aceia care descriau iubirea intr-un mod atat de filosofic, incat nici ei nu mai intelegeau ce spun?

 

Care sunt ingredientele relatiei ideale intre doua persoane, dar intre el si ea? Ce prefereati, dragoste la "prima" vedere, sau o iubire precedata de o amicitie indelungata?

 

Personal am sa va marturisesc o problema si sa cer un sfat.

De exemplu, cand ma dau la o tipa care doar imi place, dar nu tin la ea... imi e foarte usor sa fiu eu insumi. Inşir pleiada de complimente. Sunt coerent şi spectaculos şi nu am nici o jenă sa o sărut fara vreo "invitatie". Asta pentru că pur şi simplu nu-mi pasă de ea; nu-mi pasă ce va crede despre mine.

Dar cand incerc sa o cuceresc pe una la care tin, si de care chiar imi pasă... treaba se complica. Ma f

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×