Sari la conținut
Forum Roportal
gabi_ciol

Tatal meu a decedat!Fratele mai are dreptul la mostenire?

Postări Recomandate

Buna seara!Am o intrebare! Parintii mei sunt divortati de 14 ani mama dupa divort reluandu-si numele de d-ra.Fratele meu in varsta de 23 de ani si-a schimbat numele in urma cu 3 ani luandu-l pe cel al mamei de d-ra.Tata a murit in urma cu 3 saptamani.Intrebarea mea este :Fratele meu mai are dreptul la mostenire?Mentionez ca este vb de o casa la tara care se imparte si la ceilalti 2 frati ai tatalui!Va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna seara!Am o intrebare! Parintii mei sunt divortati de 14 ani mama dupa divort reluandu-si numele de d-ra.Fratele meu in varsta de 23 de ani si-a schimbat numele in urma cu 3 ani luandu-l pe cel al mamei de d-ra.Tata a murit in urma cu 3 saptamani.Intrebarea mea este :Fratele meu mai are dreptul la mostenire?Mentionez ca este vb de o casa la tara care se imparte si la ceilalti 2 frati ai tatalui!Va multumesc

Fratele tău nu şi-a schimbat şi părinţii, şi-a schimbat doar numele! :cheer:

 

Că probabil fraţii tatălui tău vor pretinde că nu are dreptul moral să pretindă nimic, dacă şi-a schimbat numele, pot să cred. Dar astea sunt vorbe de clacă, legea nu-l dezmoşteneşte pe motiv că şi-a schimbat numele. Presupun că nu l-a

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna seara!Am o intrebare! Parintii mei sunt divortati de 14 ani mama dupa divort reluandu-si numele de d-ra.Fratele meu in varsta de 23 de ani si-a schimbat numele in urma cu 3 ani luandu-l pe cel al mamei de d-ra.Tata a murit in urma cu 3 saptamani.Intrebarea mea este :Fratele meu mai are dreptul la mostenire?Mentionez ca este vb de o casa la tara care se imparte si la ceilalti 2 frati ai tatalui!Va multumesc

 

Bineinteles ca are, in aceiasi masura ca tine!Sunteti fii sai - mostenitori rezervatari, aveti dreptul la parti egale din mostenire!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×