Sari la conținut
Forum Roportal
ironic

Documentare.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Albert Speer - "Hitler's architect" - am urmarit un documentar despre acest personaj istoric timp de cateva ore.   Foarte interesante lucruri am aflat desi nu ma interesau.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ieri de cand s-a anuntat decesul lui Anthony Bourdain, la CNN transmit un program in onoarea lui, se dau in reluare din cele mai celebre episoduri exotice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi noapte am vazut episodul in Ungaria la Budapesta, i s-a oferit la cina intr-o intrunire de familie de regizori de filme maghiare, Supa de Chimen si crutoane  :o:  pe langa alte feluri.

Azi in Delta raului Mississippi la New Orleans de Mardi Gras savurand arome Cajun, foarte iuti. 

Am urmarit si un documentar despre India, cu trenul prin marele Stat in locuri memorabile triste.  

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marley - 2012 - un film documentar despre viata lui Bob Marley, dureaza 2h 24min, dar merita timpul petrecut langa TV desi la inceput pare fara speranta timpul.

Cred ca adevaratul motiv pentru care a vazut lumina zilei acest film este folosirea de canepa ca planta medicinala, ca el folosea  "big time"  asta si nu numai,

de unde avea toate ideile de coregrafie si muzica.  De aceea era plictisitor filmul la inceput ca lucra ca mecanic auto, spune-mi ceva excitant ce se petrece intr-un garaj :no:

Aflu acum ca avea peste 12 copiii, cu nu se stie cate femei ... a murit la 36 de ani de cancer de piele care s-a observat ca ceva sub unghia de la degetul mare de la picior,

a durat 4 ani de suferinta.   A fost considerat erou national din Jamaica, are si statuie.   Merita macar pentru acel numar de copiii  

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Michael Jackson: The Life of an Icon - 2011 ‧ film documentar de 2h 30m despre viata si moartea regelui muzicii pop care s-a intimplat cu 9 ani in urma pe 25 Junie, 2009. 

Succesul prea mare si prea repede l-a distrus, n-a putut digera tot ce se intampla in jur, iar media a contribuit la asta ca deja erau satui de el, voiau afara din cale.  

Pentru cine??? nu se stie, ca pana-n azi inca nu este nimeni nici aproape de ce a produs el in acei 40 de ani de activitate artistica, nemaivazut pan-atunci pe planeta!!!

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apare in cinematografe pe 2 Noiembrie filmul muzical/biografic despre grupul Queen, in memoria solistului Freddie Mercury.   

Rami Malek as Freddie Mercury in the newest trailer for "Bohemian Rhapsody" 

Bohemian Rhapsody - 2018 - cu Joseph Mazzello,  Mike Myers, etc.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un documentar destul de interesant, in care se vorbeste despre Tablitele din Sumer, despre Tablitele de la Tartaria, despre Tablitele de Plumb de la Sinaia(scrierea de pe ele ar reprezenta un fel de "scriere sacra", cunoscuta doar de catre unii carora li se spuneau "Initiati"). Merita vazut pentru a vedea explicatiile aduse de catre acei cercetatori, istorici, arheologi. Unele ideja le cunosteam si eu, altele nu.

 

Editat de Lucia N
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vin din Romania ... am vazut un documentar cu un mancacios cu gura mare care a prezentat in Bucuresti Piata Obor, un local in Herestrau cu Sushi sisi bucatari sexy plin cu tatuaje,   din astea bucatarie de fantezie,  dar cu mici s-a saturat undeva seara cu muzica si a vizitat si acea cladire uriasa in cateva incaperi, a baut must, a admirat etalat toate alea si enorm de multe prafuri de condimentat cum se vede si la Turci sau oricare natiune orientala.  Mezeluri, branzeturi, zeama de varza, bere, a durat o ora programul, interview la TV, plimbare cu masina, am vazut locuri cunoscute dar si necunoscute dar Obor era mai elegant pe vremuri.  

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In ultima vreme ne uitam la documentare despre tarile din Asia Centrala, fostele State membre al Rusiei despre care nu stiu mai nimic, abia si numele lor si capitala, rauri munti.    Imi vine rau cand vad in piata etalate atatea fructe si legume proaspete, nici in State nu exista asa un larg sortiment de alimente.   Sint foarte multe necunoscute sau soiuri de care nu stiam.  Sectia de Paine este de admirat in fiecare Stat aparte, cate ceva din traditiile populare si aproape curiozitatea ca lumea vorbeste ruseste in tari islamice unde nu religia domina omul.   Inca n-am vazut in natura un pom de Fistic sau de Almond, Scortisoara, Cuisoara si multe plante cu care ne hranim de unde provin.   Gasesc foarte interesante aceste episoade documentare, ca nu voi ajunge sa le vizitez acolo cam niciodata desi mi-ar place Armenia, si inca o duzina de State.     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×