Sari la conținut
Forum Roportal
ironic

Documentare.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Waking Life, regia Richard Linklater.

Nu l-as incadra suta la suta la documentare, are in spate o poveste aparent bine inchegata care te indeparteaza un pic de la documentarul clasic.

E despre confundarea vis - realitate, pus in scena intr-o maniera mai putin intalnita, n-am mai vazut in alta parte tehnica din filmu' asta. E un fel de animate suprapusa peste realitate. Actorii, cadrele, sunt reale, dar printr-un program, au fost transpuse in lumea imaginara, asa mi-am explicat tehnica. In plus, tot filmul e o linie continua care contureaza imaginile.

E bun, e de vazut!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Waking Life, regia Richard Linklater.

Nu l-as incadra suta la suta la documentare, are in spate o poveste aparent bine inchegata care te indeparteaza un pic de la documentarul clasic.

E despre confundarea vis - realitate, pus in scena intr-o maniera mai putin intalnita, n-am mai vazut in alta parte tehnica din filmu' asta. E un fel de animate suprapusa peste realitate. Actorii, cadrele, sunt reale, dar printr-un program, au fost transpuse in lumea imaginara, asa mi-am explicat tehnica. In plus, tot filmul e o linie continua care contureaza imaginile.

E bun, e de vazut!

 

Intr-adevar este un film deosebit. Dezbate toate curentele filosofice intr-o maniera halucinanta, impletita genial intre vis si realitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apocalipsa dupa Cioran realizat de Gabriel Liiceanu in 1990. Un documentar ce patrunde adanc in viata marelui sceptic, ce a deservit cu disperare secolul trecut si nu numai.

Editat de ironic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zeitgeist

 

Un film pe care va indemn cu caldura sa-l urmariti. Nu trebuie sa credeti tot, doar sa va puneti macar un semn de intrebare. Multora dintre voi (in spirit traditional romanesc) nu va va placea prima parte, insa urmariti macar celelalte. Mai jos se afla descrierea oficiala a filmului, si filmul propriu-zis.

 

Religia are un rol important in acest documentar, mai ales cea crestina.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×