Sari la conținut
Forum Roportal
marinaru

A avut Isus Cristos o preexistenta inainte de nastere ?

Evaluează acest topic

Mesia a avut o preexistenta ?   

61 membri au votat

  1. 1. Mesia a avut o preexistenta ?

    • Da.
      34
    • Nu.
      14
    • Cred ca nu.
      6
    • Cred ca da.
      1
    • Nu stiu.
      6


Postări Recomandate

Mai sa fie, adica cum s-a nascut direct fiu de d-zeu? Si toate cunostiintele de unde le-a luat din ereditate? Cand s-a nascut era constient sau nu? Sincer acuma, cam cat timp va ia sa scoateti asemenea aberatii?

 

A spus "stie tot"... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca o rosie e rosie, atunci poti tu sa crezi cat vrei ca e albastra... :D

 

 

daca e daltonist ...o vede verde ...:o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa fim serios...sa vedem argumente... :o: Incordati putin muschii... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NU!!!!!! Pt. ca NU a existat!

 

 

daca ii negi existenta lui ...realizezi ca-i anulezi insasi existenta lui satan? se spune ca ...isus a fost cu tatal ....de la inceput ,nu cred....a creat ...ingerii ...se pare ca desi fiinte superioare ,nu-i iesira tocmai bine daca unii se razvratira ....atunci perfectiunea lui isus si pe insusi isus cum l-a creat? toti suntem creatiile lui ,dar ...numai isus e fiul ....si eu tot cred ca s-a exagerat putin existenta lui.nu contest charisma lui si controversele ce le-a iscat .....dar ,ce facut pana la pana 33 de ani ? oare meritam sacrificiul lui? dar...totusi ...nemurirea aceea promisa ...unde e? de ce trebuie sa asteptam apocalipsa ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dogma trinitara nu poate sa fie adevarata daca Isus Cristos nu a avut o preexistenta in cer. Eu inclin sa cred ca nu a avut o preexistenta si ca si-a inceput viata pe pamant dupa ce s-a nascut din Maria ca orice om.

nu cred ca a avut o preexistenta. tu ai avut o preexistenta, marinarule? suntem toti oameni :tease: .

 

P.S.: Mi se par prea radicale raspunsurile "da" sau "nu". 9 useri au votat da sau nu. dovada, vrem dovada!

Editat de Mahtan Elendil

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu cred ca a avut o preexistenta. tu ai avut o preexistenta, marinarule? suntem toti oameni :tease: .

 

P.S.: Mi se par prea radicale raspunsurile "da" sau "nu". 9 useri au votat da sau nu. dovada, vrem dovada!

 

Pai si noi am avut pre existente la fel ca si Isus !

Eu de exemplu am fost sef de galaxie in cer si Isus era sclavul care imi plimba cateaua ... ma poate contrazice cineva argumentat cu dovezi reale?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai si noi am avut pre existente la fel ca si Isus !

Eu de exemplu am fost sef de galaxie in cer si Isus era sclavul care imi plimba cateaua ... ma poate contrazice cineva argumentat cu dovezi reale?

nu, de asta am zis ce am zis mai sus. e vorba de credinta, ori eu nu cred ca am avut o preexistenta, nu cred nici ca Isus a avut o preexistenta si nu cred nici ca ai fost sef de galaxie si Isus ti-a plimbat catelul.

Editat de Mahtan Elendil

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu, de asta am zis ce am zis mai sus. e vorba de credinta, ori eu nu cred ca am avut o preexistenta, nu cred nici ca Isus a avut o preexistenta si nu cred nici ca ai fost sef de galaxie si Isus ti-a plimbat catelul.

 

Vezi ...astea sunt problemele cand e vorba de credinta ....daca credinta era STIINTA ...in mod sigur STIAI ce era nevoie !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×