Sari la conținut
Forum Roportal
kalissa

care ar fi legile universului ?legile naturii?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ba da, aici pe forum, vreau sa vad explicatia ta, public, sunt sigura ca sunt si altii care vor sa auda. Deci.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba da, aici pe forum, vreau sa vad explicatia ta, public, sunt sigura ca sunt si altii care vor sa auda. Deci.

Cei care vor sa auda, ma gasesc pe Y!Messenger.

 

Pe forum nu se poate scrie din cauză că e prea mult : zeci de pagini de cărţi. :baby: Crezi că nu am altceva de făcut ? :hi:

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si ce, nu mai stii sa faci rezumate?

Rezumatele a sute de tomuri ? :baby: E imposibil. Dacă s-ar fi putut scrie astfel de dezbateri doar pe un forum, ...universităţile s-ar fi desfiinţat demult.

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Rezumatele a sute de tomuri ? :D E imposibil. Dacă s-ar fi putut scrie astfel de dezbateri doar pe un forum, ...universităţile s-ar fi desfiinţat demult.

OK, deci am inteles ca nu stii sa argumentezi afirmatiile pe care le faci, din moment ce refuzi cu incapatanare sa raspunzi la intrebari. Mi-e clar cu cine vorbesc: faci afirmatii in vant cu speranta ca nimeni nu iti va cere sa argumentezi. You're bluffing! :o:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar eu ti-am spus ca de raspuns raspunzi pe forum, pentru ca nu discutam doar noi doi, sunt si alti participanti la discutie, si multii altii care urmaresc. Poate vor si ei sa stie ce ai de spus.

 

La cat timp ti-a luat ca sa te fofilezi pe langa intrebarea mea, puteai foarte bine sa fi raspuns. :o:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De unde ai tras tu concluzia ca neaparat trebuie sa existe o inteligenta creatoare? De ce "inteligenta"? Tu chiar crezi ca a stat dumezeu cu pixu si a scris toate formulele dupa care se desfasoara fenomenele? :o: E jenant, domnu' "om de stiinta Lupini...

 

Buna Enki, am sa incerc sa-ti raspund in locul lui Lupini, (care simte ceva - deloc simplu - ce nu poate explica), atat cat pot sa inteleg si eu.

 

Asadar, noi suntem minti, experiente acumulate, suntem formati din cuvinte ca si mici imagini ale realitatii. Asa ca trebuie sa fim foarte atenti la sensul exact al asezarii lor in fraze.

 

"neaparat trebuie sa existe o inteligenta creatoare"

 

Daca ar fi corecta aceasta afirmatie, ar insemna, neaparat, tot asa cum ai observat si tu, nonsensul ca :"a stat dumezeu cu pixu si a scris toate formulele dupa care se desfasoara fenomenele".

 

Nu, Lupini cred ca vrea sa spuna ca toate creatiile respecta o matrice inteligenta, au o ratiune existentiala, si in plus, sunt interdependente (vezi polenizarea plantelor, create parca stiindu-se ca exista niste insecte care le vor poleniza).

 

Acum, Dumnezeu.

Vezi tu, tot cu atentie sporita la sensul cuvintelor, sa analizam enuntul: "Dumnezeu e in noi". Cum, cate unul mic in fiecare? Cel cu care stam de vorba cand ne gandim, oglinda mintii noastre? Sa fie constiinta? Ce se intampla cu el atunci cand murim? Cand suntem omorati? Cand ne sinucidem...

 

Ce relatie ar fi astfel intre cei 6 miliarde de mici dumnezei? Si cum s-ar forma cel mare, Dumnezeu?

 

Pai uite ce cred eu: "Dumnezeu e in noi" nu spune ca este in fiecare dintre noi. Ci spune ca este in noi. IN NOI TOTI! In omenire, nu luata ca suma indivizilor, ci ca o entitate aparte.

 

Pentru ca daca te uiti putin in jur, Enki, adevaratele minuni, care depasesc chiar pe cele atribuite lui Dumnezeu (in unele categorii, desigur, cum ar fi performantele de zbor ale unei pasari fata de cela ale navetei spatiale) sunt rodul inventivitatii si ingeniozitatii inspirate a unei sume de indivizi remarcabili.

Mai pe scurt, laptop-ul din fata ta, este imposibil sa fie recreat de un singur individ. Pentru ca el inmagazineaza aproape toate descoperirile entitatii omenire, de la aparitia focului, topirea minereului si obtinerea de aliaje, si pana la comunicarea celulara, soft si hard-ul de azi...

 

Uite, nu stiu ce iti inspira tie o ambulanta echipata complet si cu un paramedic in ea, aflata in misiune, pe strada.

 

Dar daca ai vedea-o "zburand" prin cosmos, printre astrii in foc, printre atomii "indivizibili", printre electronii ultrarapizi, printre gluoni, si particule de spin 1, 1/2 ... ?

 

Mie imi inspira viziunea unei minuni.

Mai ales ca, in cel mai adevarat sens, prin cosmosul topit si inghetat chiar si circula...

 

 

In concluzie, Dumnezeu nu sta la spatele nostru, ca un zbir cu biciul in mana impingandu-ne ori pe drumul cel bun, ori in prapastia iadului, ci ca o entitate cu o natura greu de inteles, existenta - si nu creatoare-(mai intai) in legile natural universale, in (mai apoi) misterul asezarii atomilor ce formeaza genele si viata, si (in final) in entitatea unei omeniri framantata de propria-i ratiune existentiala, omenire ce se lupta sa devina buna, curata si responsabila...

Editat de octavc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×