Sari la conținut
Forum Roportal
danc0

Irigografia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am 23 de ani si am simptomele unui colon iritabil de aproximativ 1 an de zile: balonare flatulenta, scaune diareice alternate cu scaune normale si uneori dureri abdominale trecatoare, senzatie de incomfort in partea stanga subcostal. In urma cu 1 saptamana am observat pe hartia igienica o urma aproape microscopica de sange.

Medicul primar de chirurgie mi-a facut un tuseu rectal negasind nimic justificator pentru acea sangerare( fisura anala sau hemoroid). Fac mentiunea ca atunci a fost singura data cand am constatat urme de sange la scaun.

La trimiterea medicului mi s-a facut o IRIGOGRAFIE BARITATA, care nu a depistat nimic la colon in afara de jonctiune rectalo sigmoidiana spastica( contur colon normal). As vrea sa stiu CAT DE MULT AR TREBUI SA MA LINISTEASCA FAPTUL CA IRIGOGRAFIA NU EVIDENTIAT NIMIC GRAV SI CAT DE EXACTA ESTE ACEASTA IRIGOGRAFIE CA METODA DE DIAGNOSTICARE A AFECTIUNILOR COLONULUI.

Va multumesc pentru timpul afectat citirii mesajului meu, multa sanatate.

Editat de Cristinick

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am 23 de ani si am simptomele unui colon iritabil de aproximativ 1 an de zile: balonare flatulenta, scaune diareice alternate cu scaune normale si uneori dureri abdominale trecatoare, senzatie de incomfort in partea stanga subcostal. In urma cu 1 saptamana am observat pe hartia igienica o urma aproape microscopica de sange.

Medicul primar de chirurgie mi-a facut un tuseu rectal negasind nimic justificator pentru acea sangerare( fisura anala sau hemoroid). Fac mentiunea ca atunci a fost singura data cand am constatat urme de sange la scaun.

La trimiterea medicului mi s-a facut o IRIGOGRAFIE BARITATA, care nu a depistat nimic la colon in afara de jonctiune rectalo sigmoidiana spastica( contur colon normal). As vrea sa stiu CAT DE MULT AR TREBUI SA MA LINISTEASCA FAPTUL CA IRIGOGRAFIA NU EVIDENTIAT NIMIC GRAV SI CAT DE EXACTA ESTE ACEASTA IRIGOGRAFIE CA METODA DE DIAGNOSTICARE A AFECTIUNILOR COLONULUI.

Va multumesc pentru timpul afectat citirii mesajului meu, multa sanatate.

Buna. In primul rand IRIGOGRAFIE BARITATA, am facut si eu ... singura nu poate duce la nici un diagnostic... ar trebui o tomografie si o colonoscopie cu biopsie. Ai stari de voma, febra sau temperatura corpului mai ridicata de cat normalul ? Te dor incheieturile sau ai eczeme pe corp ?

La tomografie poate vedea parti ale intestinului care pot fi inflamate .. alaturi de o biopsie ar deveni mai clara situatia.

Sunt niste proceduri mai drastice dar sunt necesare ... Sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna. In primul rand IRIGOGRAFIE BARITATA, am facut si eu ... singura nu poate duce la nici un diagnostic... ar trebui o tomografie si o colonoscopie cu biopsie. Ai stari de voma, febra sau temperatura corpului mai ridicata de cat normalul ? Te dor incheieturile sau ai eczeme pe corp ?

La tomografie poate vedea parti ale intestinului care pot fi inflamate .. alaturi de o biopsie ar deveni mai clara situatia.

Sunt niste proceduri mai drastice dar sunt necesare ... Sanatate.

Ma simt foarte bine, nu am stari de voma sau stari febrile alternante, nu am dureri la incheieturi sau eczeme pe corp.

Am crezut ca aceasta IRIGOGRAFIE poate depista (daca este cazul) polipi (maligni sau benigni) care au diam de peste 1 cm.

Nici eu nu cred ca poate duce la un diagnostic elocvent dar ma gandeam ca este o metoda de depistare.

As vrea sa stiu daca exista posibilitatea ca in colon sa existe polipi ( de orice fel ) si IRIGOGRAFIA sa nu arate acest lucru? sanatate multa.

Editat de Cristinick
size

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×