Sari la conținut
Forum Roportal
marinaru

Testamentul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Revin. Deci daca mostenitorii legali declanseaza procedura succesorala notariala, iar acestia sunt citati in afara termenului de 6 luni la notar, li se intocmeste de catre notar o declaratie de acceptare tacita a mostenirii, daca opteaza pt acceptarea mostenirii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai simplu si mai sigur: contact de vanzare cumparare cu clauze: uzufruct viager, intretinere, inmormantare, etc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Revin. Deci daca mostenitorii legali declanseaza procedura succesorala notariala, iar acestia sunt citati in afara termenului de 6 luni la notar, li se intocmeste de catre notar o declaratie de acceptare tacita a mostenirii, daca opteaza pt acceptarea mostenirii.

Parca spuneai ca dupa 6 luni pierd dreptul de mostenire ?

Ai mai citit sau cum ? :lol:

Si daca niciun mostenitor nu se prezinta timp de 6 luni te pomenesti ca vine Statul si ia tot. :>

Sau nu ?!

Editat de laurent-III-rd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ziua bună!

vă supun şi eu atenţiei un caz

o familie, soţ, soţie, doi copii - o fată şi un băiat

acum 10 ani, tatăl a rupt orice relaţie cu fiica lui,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am un testament universal incheiat la notariat de la o persoana care nu-mi este nici un fel de ruda si acre imi lasa mie toata averea ei.Aceasta nu are familie,a fost de 2 ori casatorita,divortata de fiecare data,fara copii,fostii soti decedati.In schimb a avut un frate (acum decedat)care are un copil.Cu familia fratelui nu a tinut legatura,nici cu acest nepot,nu isi vorbesc,nu se viziteaza,nimic.Intrebarea este: acest baiat al fratelui imi poate ataca testamentul,are dreptul la avere?Cat? Auzisem la un moment dat ca ar avea dreptul,dar daca nu vine sa dezbata mostenirea in 6 luni,nu mai are nici un drept dupa aceea??

 

E foarte simplu:

- suntem in situatia mostenirii testamentare, deci se exclude mostenirea legala - doar daca nu se anuleaza testamentul prin hotarare judecatoreasca (putin probabil in cazul unui testament autentic);

- ruda testatorului este colateral privilegiat, deci nu are dreptul la rezerva succesorala; atata timp cat nu e chemat la mostenire prin testament, iar testamentul este valabil, acest colateral privilegiat nu poate pretinde mostenirea sau parte din ea (mai ales ca suntem in prezenta unui legatar universal);

- doar daca legatarul nu accepta mostenirea sau renunta la ea in conditiile legii, atunci se deschide succesiunea legala si este chemat la mostenire nepotul (povestea cu "sa-i lase ceva prin testament olograf ca sa il accepte pe cel autentic e inutila")

 

In aceste conditii, autorul temei va mosteni fara probleme tot ceea ce i se lasa prin testament.

 

ziua bună!

vă supun şi eu atenţiei un caz

o familie, soţ, soţie, doi copii - o fată şi un băiat

acum 10 ani, tatăl a rupt orice relaţie cu fiica lui,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incurcate mai sunt caile justitiei !

nu ma pricep deloc,deci intreb:precum in cazul de mai sus,tatal poate lasa prin testament intreaga avere fiului,sotia sa nu are drepturi legale asupra unei parti din proprietate?adica nu este si ea coproprietara?are nevoie sa fie inclusa in testament?sau incazul acesta locuinta apartinea exclusiv sotului?

 

Ai uitat sa ne spui cand s-a deschis succesiunea (cand a murit tatal). Daca au trecut mai mult de 6 luni de la deces, baiatul ramane singurul mostenitor, in conditiile in care mama si fiica nu au atacat testementul pentru partea ce li se cuvine prin rezerva succesorala.

nu cumva acesta ar fi raspunsul la intrebarea mea?adica indiferent daca daca esti coproprietar trebuie faci succesiunea in termen de 6luni?sau nu inteleg nimic? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai uitat sa ne spui cand s-a deschis succesiunea (cand a murit tatal). Daca au trecut mai mult de 6 luni de la deces, baiatul ramane singurul mostenitor, in conditiile in care mama si fiica nu au atacat testamentul pentru partea ce li se cuvine prin rezerva succesorala.

 

n-am uitat, poate doar n-am fost exactă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Incurcate mai sunt caile justitiei !

nu ma pricep deloc,deci intreb:precum in cazul de mai sus,tatal poate lasa prin testament intreaga avere fiului,sotia sa nu are drepturi legale asupra unei parti din proprietate?adica nu este si ea coproprietara?are nevoie sa fie inclusa in testament?sau incazul acesta locuinta apartinea exclusiv sotului?

 

 

nu cumva acesta ar fi raspunsul la intrebarea mea?adica indiferent daca daca esti coproprietar trebuie faci succesiunea in termen de 6luni?sau nu inteleg nimic? :blink:

Sotia daca este coproprietar are partea ei distincta. Apoi, sotul nu poate lasa prin testament intreaga mostenire.

Si chiar si coproprietar, tot trebuie sa faci in final succesiunea pe partea pe care o primesti in plus fata de ce ai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ziua bună!

vă supun şi eu atenţiei un caz

o familie, soţ, soţie, doi copii - o fată şi un băiat

acum 10 ani, tatăl a rupt orice relaţie cu fiica lui,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

Am un document scris de mana in anul 1948 sub forma de testament dar nu este semnat si nici inregistrat undeva. As dorii sa stiu daca inainte de 1948 existau notariate sau aceste testamente trebuia inscrise la judecatorii sau semnate de niste martori. Mentionez ca actul este 100% autentic. Considerati ca am vreo sansa cat de mica ar fi prin aceasta hartie sau este nula?

Astept un raspuns daca este se pricepe cineva cu adevarat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×