Sari la conținut
Forum Roportal
marinaru

Testamentul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

laurentule....daca gresesc undeva corecteaza-ma...poate sunt eu "alambicat" in scriere si "exprimare"

Da, ai dreptate.

Testamentul primeaza intotdeuna in fata mostenitorilor legali. Dar testatorul nu poate dispune de toata posesiunea, decat de cea in afara cotei rezervatare in cazul in care are mostenitori.

 

In plus instituirea prin testament a unui legatar universal are ca si consecinta exheredarea mostenitorului legal nerezervatar.

Da, foarte corect.

Deci Doamna Mihaela puteti sta linistita.

Nepotul batranei este mostenitor legal, si testamentul primeaza in fata lui .

Asadar mea culpa.

Daca mostenitorii nu isi exercita optiunea succesorala in termenul de 6 luni, aceasta se prescrie, fiind considerati renuntatori.

Este exact pe dos.

Termenul de 6 luni este pentru acceptarea succesiuni. Renuntarea nu se poate face decat expres in cadrul acestui termen .

In cazul in care nu s-a formulat expres renuntarea la succesiune in acet termen ea este considerata acceptata tacit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba nu e pe dos deloc. In termenul de 6 luni poti accepta sau refuza mostenirea sau il pot lasa sa treaca. Actele de acceptare tacita a mostenirii sunt altele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba nu e pe dos deloc. In termenul de 6 luni poti accepta sau refuza mostenirea sau il pot lasa sa treaca. Actele de acceptare tacita a mostenirii sunt altele.

Ba este.

Ai spus ca :

Daca mostenitorii nu isi exercita optiunea succesorala in termenul de 6 luni, aceasta se prescrie, fiind considerati renuntatori.

Termenul de 6 luni este de a putea refuza mostenirea, nicidecum daca acesta a trecut si s-a prescris dreptul la actiune esti considerat renuntator.

Se considera ca ai acceptat-o in intregime, cu datorii si beneficii.

Refuzul se face expres in fata notarului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba este.

Ai spus ca :

 

Termenul de 6 luni este de a putea refuza mostenirea, nicidecum daca acesta a trecut si s-a prescris dreptul la actiune esti considerat renuntator.

Se considera ca ai acceptat-o in intregime, cu datorii si beneficii.

Refuzul se face expres in fata notarului.

 

CINE a acceptat-o in intregime, cu datorii si beneficii?! Cred ca e bine de specificat aici, cine mosteneste in conditiile astea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asadar mea culpa.

 

Este exact pe dos.

Termenul de 6 luni este pentru acceptarea succesiuni. Renuntarea nu se poate face decat expres in cadrul acestui termen .

In cazul in care nu s-a formulat expres renuntarea la succesiune in acet termen ea este considerata acceptata tacit.

 

Este de apreciat ca ai admis ca ai gresit in cazul mostenitorilor rezervatari.

 

Cat despre acceptarea mostenirii, ia citeste art. 689 si 700 din Codul civil:

,,Art. 689

Acceptarea poate fi sau expresa sau tacita. Este expresa cind se insuseste titlul sau calitatea de erede intr-un act autentic sau privat; este tacita cind eredele face un act, pe care n-ar putea sa-l faca decit in calitatea sa de erede, si care lasa a se presupune neaparat intentia sa de acceptare. (C. civ. 690 si urm., 703, 712, 1171 si urm., 1176 si urm.).

Art. 700

Dreptul de a accepta succesiunea se prescrie printr-un termen de 6 luni socotit de la deschiderea succesiunii.

In cazul cind mostenitorul a fost impiedicat de a se folosi de dreptul sau, din motive de forta majora, instanta judecatoreasca, la cererea mostenitorului, poate prelungi termenul cu cel mult 6 luni de la data cind a luat sfirsit impiedicarea. (C. civ. 692, 709, 1890)''

Argumente mai solide decat cele legale, poate bolovanul :jester:

Ceea ce tu nu stii este ca nerenuntarea expresa la mostenire nu inseamna aprobarea tacita a acesteia.

Acceptarea tacita este implicita, dedusa din indeplinirea de catre succesibil a unor acte juridice si materiale din care rezulta vointa sa de a accepta mostenirea pur si simplu. Succesibilul trebuie sa faca acte care sa implice intentia de acceptare a mostenirii sau acte conservatorii.

 

In cazul mostenirii testamentare acceptarea tacita se face doar daca beneficiarul testamentului cunoaste existenta si continutul testamentului.

 

Nu esti obligat sa accepti sau nu o mostenire insa neexercitarea dreptului de optiune succesorala in cadrul termenului de 6 luni atrage ca sanctiune decaderea din dreptul de optiune pentru acea succesiune si stingerea prin prescriptie a dreptului de mostenitor! Instanta de judecata dispune stingerea acestui drept.

 

Deci tua culpa din nou :jester:

Editat de fulgdenea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai si eu ce am zis, nu am spus la fel ? ;)

Asta ca sa nu mai spun ca esti intro grava eroare.

Arata-mi si mie unde scrie ca se prescrie dreptul de mostenitor? :crazy:

In termen de 6 luni, se prescrie dreptul la actiune.Nicidecum dreptul de mostenitor.

Daca vei citi in intregime capitolul succesiuni vei intelege ceea ce spun.;)

Culmea este ca acest lucru este reglementat de Art 701. ;)

Art. 701

In tot timpul in care prescriptia dreptului de a accepta nu este dobandita in contra erezilor ce au renuntat, ei au inca facultatea de a accepta succesiunea, daca succesiunea nu este deja acceptata de alti erezi. Nu se pot vatama insa drepturile care ar fi dobandite de alte persoane asupra bunurilor succesiunii, sau prin prescriptie, sau prin acte valabile, facute de curatorele succesiunii vacante.

Dar cel mai bine sa iti explic precum copiilor mici. :)

Eu zic sa stabilim de la bun inceput principiile de pe care se ghideaza C.Civ. cand este vorba de succesiuni.

Romanii spuneau asa: "Nu exista patrimoniu fara proprietar."

De aceia se aplica in extensio regula ca succesorii defunctului sunt proprietari pana la acceptarea succesiuni.

Daca ai fi citit in intregime capitolul Succesiuni ai fi inteles ceea ce spun. :P

Art. 653

Descendentii si ascendentii [b]au de drept posesiunea succesiunii[/b] din momentul mortii defunctului.

Ceilalti mostenitori intra in posesia succesiunii cu permisiunea justitiei. (C. civ. 889 si urm., 911, 917, 1860).

Apoi alta regula este aceia ca :nu poti accepta o mostenire doar in parte, ea trebuie acceptata in totalitatea ei.

Asadar sa presupunem ca defunctul avea o multime de imobile, terenuri, si alte lucruri materiale de valoare.

In caliatate de descendent sau ascendent banuim ca locuiesti intr-unul din acele imobile. Si conform Art.653 esti posesor de drept, adica proprietar, chiar daca temporar pana la acceptarea sau nu a succesiuni intrucat deti calitatea de erede.

Apoi insumand toate aceste calitati, cea de erede si de proprietar, simplu fapt ca vei matura sau vei sterge geamurile acelui imobil sau chiar daca vei ordona acesta altcuiva se considera un act de ingrijire si de conservare.

Lucru ce duce la acceptarea tacita a intregi mase succesorale.

Art. 690

Actele curat conservatorii, de ingrijire si de administratie provizorie nu sunt acte de primirea mostenirii, daca cel ce le-a facut n-a luat titlu sau calitate de erede.

Ai posesia, ai titlul, ai savarsit actul de conservare sau ingrijire. Rezulta ca ai acceptat tacit toata mostenirea.

 

Eu am facut referire strict la o singura persoana, lucru ce se intampla foarte rar ca sa existe un singur mostenitor .Dar era o paralela la cazul descris de doamna Mihaiela.

Si cum o mostenire cuprinde bunuri mobile si imobile, este greu ca mostenitor legal sa nu savarsesti vre-un act de conservare sau ingrijire.

 

Iar dupa ce a trecut termenul de acceptare a succesiuni si nu ti-ai exprimat expres neacceptarea si nici nu ai facut niciun act ce ar duce la acceptarea succesiuni, incepe termenul de acceptare a altui mostenitor legal.

 

Si cand spun ca e bine sa mai puneti mana pe o carte, nu o spun ironic, ci la modul serios. :P

Chiar si eu o mai fac din cand in cand. Nu strica nimanui asta.

 

P.S. Si Art 700 face parte din Sectiunea II. Despre renuntarea la succesiune.

Nicidecum despre acceptare. :P

 

 

CINE a acceptat-o in intregime, cu datorii si beneficii?! Cred ca e bine de specificat aici, cine mosteneste in conditiile astea.

Cum cine ? Mostenitori rezervatari daca exista, daca nu, cei legali legali. Cand nu, statul.

 

Intrebari ceva ..?!

Acum repede cat citesc din carte. :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pff..iar spui prostii ???:crazy:

Macar stii ce inseamna acordul tacit si in cat timp se prescrie?

Acordul tacit intervine in cazul unei succesiuni care se deschide in fata notarului, si care se considera acceptata tacit daca in termen de 6 luni nu ai fost la notar sa refuzi succesiunea.

Este exact pe dos.

In cazul in care nu s-a formulat expres renuntarea la succesiune in acet termen ea este considerata acceptata tacit.

dupa ce scrii bazaconii, citesti din carti si imi gasesti exceptia cu descendentii si ascendentii( care n-are nici o legatura cu D-na Mihaela) si gasesti lamuriri suplimentare si te simti dator sa postezi :good: oricum nu le-ai inteles bine nici pe alea.

Wahaha a avut dreptate iar tu-nu, Accepta asta. Ideea este sa invatam din topicurile astea fiecare cate ceva util.

 

Ti-am scris clar ca poti solicita in instanta stingerea dreptului de mostenitor! si daca in cartile tale nu scrie asta iti spun si unde sa cauti: in practica instantelor judecatoresti. S-a inteles?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai citeste din cartea aia. Poate nu ai citit din cartea buna. Consulta-l de exemplu pe Francisc Deak ca e consatean de-al tau.

 

Wahaha are dreptate c-a studiat recent succesiunile, semestrul trecut, la scoala.

Editat de Wahaha

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca tot traieste,pune-o sa-ti faca contract de vanzare-cumparare si gata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dupa ce scrii bazaconii, citesti din carti si imi gasesti exceptia cu descendentii si ascendentii( care n-are nici o legatura cu D-na Mihaela) si gasesti lamuriri suplimentare si te simti dator sa postezi :P oricum nu le-ai inteles bine nici pe alea.

Wahaha a avut dreptate iar tu-nu, Accepta asta. Ideea este sa invatam din topicurile astea fiecare cate ceva util.

 

Ti-am scris clar ca poti solicita in instanta stingerea dreptului de mostenitor! si daca in cartile tale nu scrie asta iti spun si unde sa cauti: in practica instantelor judecatoresti. S-a inteles?

Ok..vad ca nu vrei sa intelegi si basta.:D

Si nu vorbeam de cazul Mihaelei. La ea este de ajuns testamentulm care primeaza in fata mostenitorului legal.

 

Mai citeste din cartea aia. Poate nu ai citit din cartea buna. Consulta-l de exemplu pe Francisc Deak ca e consatean de-al tau.

 

Wahaha are dreptate c-a studiat recent succesiunile, semestrul trecut, la scoala.

Wahaha nu are dreptate. Ce spui tu este valabil in cazul mostenitorilor legali.

Ca rezervatar si avand si posesia, e greu de crezut ca nu faci niciun act de conservare care atrage dupa sine acceptarea toata masa succesorala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×